Ultratango – Alborada (Pattaya 2015)
Od prvej vlny elektronického tanga uplynulo 15 rokov. Vyvolala ju skupina Gotan Project s albumom Pomsta tanga. K nám na Slovensko neprenikla – nesúvisela s propagandou anglo-americkej scény a možno pojem tango niektorých ľudí aj odrádzal, budil retrospektívny dojem, nemoderný. No mnohé nahrávky elektronického tanga moderné boli. Samozrejme, zároveň z nich bolo cítiť nostalgické povzdychnutie za starým svetom. Väčšinou boli tanečné, i keď rytmus tanga, tak ako ho pozná väčšina ľudí na Slovensku, v nich neprevládal. V rámci tanečnej elektronickej hudby predstavovali jej lepšiu stránku, kultivovanú. A hoci nezodpovedali bežným predstavám o tangu, uvádzali ich v alternatívnych kluboch milongy, mali totiž nádhernú tangovú atmosféru a vyhovovali tangovým tanečníkom.
Jedna zo skupín elektronického tanga je Ultratango z Argentíny. Nie je taká známa ako Gotan Project, no jej diskografia obsahuje desať albumov, čo svedčí o jej životaschopnosti. Začínala ako kvintet, dnes pokračuje ako trio. Tvoria ho bratia Leo a Gastón Satrango (syntetizátory, klavír, programovanie, občas spev) a bubeník Braulio D Aguirre. V Buenos Aires sa preslávila najmä koncertmi v planetáriu Galileo Galilei. Vesmírne témy boli jej doménou od prvého albumu Astornautas. (Astor Piazzolla, ako astronaut letiaci vesmírom).
Teraz sa pripomenula novým albumom Alborada. (Alborada – starý druh hudby Galície). Obsahuje trinásť inštrumentálnych skladieb na pomedzí štýlov ambient, trip hop, house. Prevažne majú pomalé a stredné tempo, príjemný sound, takmer „loungeový“, no nechýba im experimentálna iskra, čo sa prejavuje najmä v skladbách Avant Garde, Hiphope a obzvlášť v najlepšej skladbe Ar Gen Ti Na. Škoda, že na internete zatiaľ nie sú uvedené k tomuto novému albumu Ultratanga videoklipy. Preto sme boli nútení použiť staršie.
Miroslav Potoček