Braňo Vincze. V posledných rokoch ho možno najviac vnímame ako tvorcu kvalitných videoklipov pre slovenské kapely.
Braňo je s hudbou rôznych žánrov je spojený dlhé roky, preto sme ho oslovili ohľadne vytvorenia autorského playlistu do programu „120 minút s hudbou nášho hosťa“.
Jeho profesionálny životopis je mimoriadne pestrý. Robil betonára, zamestnanca knižnice, redaktora časopisu Uragán, i moderátora v rádiu Ragtime, kde mal vlastný program “Na plné gule“.
Čo sa týka školy, Braňo vyštudoval fotografiu a multimédiá na VŠVU.
Ešte počas štúdia na vysokej škole žil viac ako dva roky v New Yorku, kde sa venoval hlavne fotografii s hudobnou tématikou. Fotograficky mapoval newyorskú hardcore a noise scénu, neskôr jeho fotografie využili mnohé zahraničné hudobné časopisy.
Celý jeho profesionálny život je ale spájaný najmä s tvorbou videoklipov, dokumentárnych filmov a príležitostne i reklamných spotov. Natočil množstvo klipov, ktoré ste už pravdepodobne videli. Niektoré z nich sa stali takmer “klasikou” ako napríklad klip k piesni „Vaša“ (Čistychov), „Cigánsky sen“ (Rytmus), či „Branči Kováč“ (Vec). Pracoval s mnohými slovenskými hudobníkmi (AMO, Peter Lipa, Jana Kirschner, Longital, From Our Hands, Medial Banana, Ľudové Mladistvá, Lavagance, Billy Barman a ďalšími). Spolupracoval aj s českými umelcami ako PSH, Dara, Indy a Wich a s jamajčanmi Konshens, Gappy Ranks, Shaggy či Chronixx.
Istý čas režíroval aj program MusiqOne Chart, v dnes už neexistujúcej televízie MusiqOne a v rokoch 2015-2018 bol režisérom hudobnej relácie RTVS Hudba Made In Slovakia.
Pred pár rokmi si užil filmovanie na Kube, ktorú navštívil s raperom menom Čistychov. Natočili tam niekoľko videoklipov s veľkými postavami kubánskej hudobnej scény ako Los Aldeanos, El Micha, El Medico a dokument, ktorý vyšiel aj na DVD pod názvom Sin Limite.
Braňo osem rokov realizuje dokumenty a reklamné spoty pre festival Uprising, rovnako spolupracoval i s festivalom Grape. Rád cestuje, jeho obľúbený kontinent je Afrika a najobľúbenejšia krajina Etiópia. Afriku navštevuje takmer každý rok, rád tam filmuje dokumenty s hudobnou tématikou, alebo krátke filmy pre neziskové organizácie. O tejto aktivite nám prezradil: “Nikdy som si nemyslel, že moja práca bude úzko spätá s hudbou a cestovaním, ale rozhodne sa nesťažujem, pretože napríklad s AMO som precestoval Jamajku, s Lavagance Vietnam, s Čistychovom Kubu a s PPE som bol na legendárnom východonemeckom turné.”
Braňo sa už šesť rokov snaží dokončiť dokument o kubánskej jazzovej hudbe s názvom Havana 1:34. Za svoj najväčší úspech v súčasnosti považuje nakŕmiť, okúpať a uspať svoje dve dcéry. Ako sám dodáva: “Toto považujem za väčší úspech ako točiť klip pre Massive Attack :))))”
Do svojho playlistu pre New Model Rádio vybral Braňo Vincze skladby, ktoré ho inšpirujú a majú v sebe jasný odkaz. Sú žánrovo pestré, pretože má rád kontrasty. Je to niečo ako dostať „mokrým vechťom po papuli“.
Róbert Gregor & Bibiána Grebeňová Šedivá (foto: Danica Olexová)
Playlist programu:
- Jacob Banks – Chainsmoking
- Peter Fox – Alles neu
- Ida Maria – Oh My God
- Etta Bond – Feels Like
- Jamie xx – Gosh
- FKA Twigs – Video Girl
- Fatima – La Neta
- Jesse Royal – Modern Day Judas
- DJ Shadow feat. Run The Jewels – Nobody Speak feat. Run The Jewels
- MGMT – Electric Feel (Justice Remix)
- Ministry – Rio Grande Blood
- Busy Signal–Modern Day Slavery
- Anderson .Paak – Heart Don’t Stand a Chance
- Simian Mobile Disco – I Believe
- The Heavy – Same Ol’
- Fugazi-Waiting room
- The Roots – The Seed
- Temple Of The Dog – Hunger Strike
- Snoop Lion – Lighters Up ft. Mavado, Popcaan
- Rage Against The Machine – Fistful of Steel
- Jungle Funk – Torn
- Michael Kiwanuka – Love & Hate
- Fat Freddy’s Drop – Flashback
- Tool – Sober
- Tom Waits – Ice Cream Man
- Beastie Boys – Root Down
- Nneka – The Uncomfortable Truth
- 29 Sonic Youth – Youth Against Fascism
- Anthony B – Freedom Fighter
- Massive Attack – Man Next Door
- Milan André – Last the Night
- Red Snapper – Image of You
- Rocker’s HiFi (Kruder and Dorfmeister version) – Going Under
Vypočujte si program tu: