Do programu 120 minút s hosťom tentoraz prijala pozvanie manželská dvojica Lucia a Martin Žiakovci. Luciu Slovensko pozná ako speváčku skupiny Sto múch, Martin je v hudobných kruhoch považovaný za fenomenálneho basgitaristu a zaujímavého hudobného autora a producenta.
Lucia Žiaková sa narodila na Silvestra v Banskej Bystrici. Spieva už odvtedy, ale od štyroch rokov verejne (Detský spevácky zbor Zvonček). Luciina cesta rockovej hviezdy pokračovala cez rôzne školské zbory a neskôr kapely, ktoré tu nejde vymenúvať, aby na nejakú nezabudla, až k Muchám, kde už veľa rokov spieva a tancuje (s prestávkami na rodenie a dojčenie detí). Baví ju to najviac na svete. Lucia je speváčka-interpretka. Už 20 rokov (od roku 1998) spieva najradšej a skoro výlučne piesne Juraja Haška, s ktorým odvtedy, až dodnes (a dúfa, že navždy) sú v jednej kapele. Skupina Sto múch vznikla 23. februára 2005. Vydala 3 albumy na značke Hevhetia (Z hrušky dole 2007, Fšehochuť 2008 a Skorotlčúce 2011). Muchy mali tvorivú a koncertnú pauzu z dôvodu narodenia detí v kapele v rokoch 2013 až 2017. Aktuálne pripravujú štvrtý album, ktorým sa opäť chystajú urobiť dieru do sveta alternatívnej hudby. Na koncerte pred (takmer) desiatimi rokmi sa Lucia zoznámila so svojím mužom Martinom Žiakom, ktorému sa (vraj) páčili najmä jej tanečné kreácie. Majú spolu dve krásne a besné deti, ktoré zdedili po oboch rodičoch lásku k hudbe a chuť predvádzať sa. Lucia pracuje v občianskom združení Návrat ako psychologička. Je šťastná a presvedčená o tom, že robí niečo, čo má absolútny zmysel.
Lucia vás rada pozýva na najbližšie koncerty Sto múch:
12.5. Literárny majáles, Prešov
26.5. Feliber poetry, Modra
2.6. Festival Rockscape, BB
16.6. Festival duševného zdravia, Detva
16.6. Nám. SNP, Banská Bystrica
20.7. Tužina groove
Martin Žiak sa narodil v Nitre, kde začal ako gitarista. No veľmi rýchlo ho to prešlo a žezlo prevzala basgitara. V Nitre prešiel rôznymi kapelami. Začalo to undergroundom, pokračovalo rôznymi žánrami. Neskôr sa dostal k jazzu a jazzrocku, ktoré ho v polovici 90-tych rokov formovali najviac. V roku 2000 Martin išiel za muzikou do hlavného mesta, kde niekoľko rokov hral, nahrával a koncertoval s rôznymi zoskupeniami od popu cez blues až po drum’n’bass (Katka Korcek, Silvia Josifoska, Jana Kirschner, Henry Tóth, Nikki Tresor…). Jedného dňa sa mu v hlave objavili pesničky, potom začal tvoriť vlastnú hudbu a zakladať vlastné kapely (Virtual Intercourse). V roku 2008 to Martina zanieslo k žene do Banskej Bystrice, kde už 10 rokov funguje pre zmenu ako tatko, živiteľ rodiny, učiteľ jazykov, muzikant a producent. Pred tromi rokmi Martin založil vlastné malé hudobné vydavateľstvo Gemini 77 Records. Vydáva hlavne svoju hudbu a hudbu, ktorú produkuje (napr. Mário Boa, Gary and the Homegrown, Peter Bulík, Basostroj…). Najnovším Martinovým hudobným počinom je vlastná skupina Basostroj, ktorej vyšiel v apríli druhý album. Kapelu okrem Martina tvoria Emil Frátrik, Samuel Kovács, Tomáš Findra. Basostroj ponúka inštrumentálnu hudbu plnú basgitary, groovov, loopov a elektriny. Momentálne pracuje s Máriom Boa na Máriovej druhej platni, ktorá vyjde na jeseň. Za „jednu z najvác vecí, ktorá ho v muzike postretla“, považuje spoluprácu so spevákom a autorom Vinxom (Jungle Funk, Sting…). V minulom roku Martin zostavil skupinu zloženú zo slovenských hudobníkov a s Američanom žijúcim vo Francúzsku, Vinxom, na diaľku dohodli a nacvičili koncertný program, ktorý predstavili na jeseň 2017 v Banskej Bystrici. Spolupráca dopadla príjemne pre všetky strany a posunula sa ďalej s plánmi nahrať v budúcom roku platňu a následne spoločne koncertovať. Martin priebežne hrá v BANDe Katky Korcek. S Katkou pod tlakom udalostí tiež vytvorili pôsobivý projekt Prince Tribute, v ktorom hrajú a spievajú piesne od Princea. Z Martinových aktivít sú známe aj spolupráce so speváčkou Silviou Josifoskou, Macou a Kapelou Roka aj s autorským pohybovým predstavením Versus v produkcii priestoru Záhrada v Banskej Bystrici. Čo je pre Martina Žiaka v muzike „najvác“? Podľa jeho slov „Je toho hrozne veľa, ale len v skratke: Prince, Hendrix, Davis, Mononeon a všetko, čo sa od toho odvíja a poprípade samozrejme z úplne inej strany…“
Ďakujeme Lucii a Martinovi za to, že si našli čas na zostavenie svojich autorských playlistov, ako i za to, že o sebe prezradili pár informácií, ktoré možno inde nenájdete. Napríklad i to, že napriek nezlučiteľnému hudobnému vkusu sa majú veľmi radi. Výber hudby pre New Model Radio a tvorba playlistov ich tešili a radi sa s poslucháčmi podelia o svoje obľúbené piesne. V prvej hodine prinesieme Luciin výber, ktorý nazvala „Hudba mojej mladosti“ a nasledovať bude Martinov playlist.
Príjemné počúvanie!
Bibiána Grebeňová Šedivá
Playlist programu:
- Ján Boleslav Kladivo: Roadmovie
- Goran Bregovic: Ederlezi 3:43
- JAR: O lidech řekla Míša
- Les Rita Mitsuoko: Gripshitrider in Paris
- Psí vojáci a Jáchym Topol: Cestou
- Bjork: Oceania
- Sto múch: Jablko v župane
- Nick Cave and the Bad Seeds: Lay me low
- Iva Bittová, Vladimír Václavek: Sto let
- Zebda: J´y suis j´y reste
- Dežo Ursíny: Darčeky
- Moloko: Statues
- Basostroj: Sadobaso
- Prince: What´s My Name
- Basostroj: Ocama
- MonoNeonSo: U Wanna Be A Superstar
- Fiona Apple: Fast as You Can
- Prince: I Am (Extended)
- The Mars Volta: Goliath
- Amy Winehouse: I Love You More Than You-ll Ever Know
- Depeche Mode: Clean (Bare)
- Mario Boa: Salka z porcelanu
- Gary Clark: Jr.Bright Lights
- Reignwolf: Are You Satisfied
- Vinx and The Old FunkyFarts: Still I Try
- Zva 12-28 Band: Autobager
Vypočujte si program tu: