Miloš Plank založil v roku 1994 trnavský hudobný projekt Queryen a do dnes ho vedie. Je výhradným autorom všetkých jeho piesní, textov i aranžmánov. Od roku 2004 aj výhradným spevákom.
Queryen sa do roku 2004 prezentoval siedmimi demo nahrávkami a dvomi videoklipmi. Jedným v bývalej televízii VTV a druhým v celoštátnej STV. Zúčastnil sa súťaže Marlboro Rock In aj medzinárodného hudobného festivalu 7EVEN v bratislavskom amfiteátri. Okrem toho niektoré jeho pesničky vyšli na kompilačných albumoch Gregor Agency – G.A. Records. Názov projektu je fiktívny a neznamená…nič! Bol odvodený od názvu prvej Lennonovej (The Beatles) kapely z jeho školských čias – The Quarrymen. Dnešný, nový Queryen sa od starého líši najmä slovenskými textami a obsadením („one-man-band“).
Miloš nám prezradil: „Dávam si záležať, aby moje texty boli skutočne o niečom a neobsahovali zbytočnú vatu (koniec-koncov už snáď viac ako 25 rokov píšem vlastné dadaistické rozprávky – hoci len tak pre seba do šuplíka – takže by som o písaní textov mohol naozaj čo-to vedieť). Môj spev sa takmer bez výnimky drží vo veľmi exponovaných registroch (bežne H4-D5, čo je v podstate „extrémny“ tenor – s ohľadom na rockový charakter). Do doby vzniku tohto článku som svojpomocne vydal tri štúdiové albumy (v digitálnej forme). Sú prístupné voľne na stiahnutie na stránke www.queryen.com. Paradoxne hudba (a vôbec zvuk ako taký) ma dosť otravuje. Nepočúvam žiadnu hudbu, keď nemusím. Dokonca vypínam rádio, ak sa stane, že v miestnosti nejaké hrá (teda, ak si ho môžem dovoliť vypnúť v prípade, že mi prísediaci nevynadajú). Mám rád absolútne ticho, čo však môže byť profesionálna deformácia spôsobená rokmi neustáleho „hluku“ (mám menšie nahrávacie štúdio, čo by „problém“ v podstate vysvetlovalo). Pokiaľ ide o môj hudobný vkus: nuž, so zameraním tohto rádia sa príliš nezhodne (aj keď kapely ako U2 a Depeche Mode by sedeli, možno aj zopár vecí od môjho milovaného Freddieho Mercuryho a Queen, lebo ja som so svojim vkusom ostal niekde v minulosti a žiadna súčasná hudba ma príliš nezaujíma). Väčšina z toho, čo sa mne páči nemá s novodobou alternatívnou hudbou nič spoločné (MSM „klasika“ ako Modern Talking, Sandra, Richi E Poveri, rovnako tak mám rád „starý“ Elán, či „starú“ Tublatanku). Na druhú stranu môj výber skladieb z 90-tych rokov tvoria výhradne indies (Jesus Jones, Pixies, Jesus And Mary Chain, Cocteau Twins, Whale, EMF). Zbožňujem i klasickú hudbu (z pohľadu aranžmánov, celkovej komplexnosti, harmónie, zvolených nástrojov) – neviem si pre skladateľa predstaviť nič dokonalejšie a pre invenciu inšpiratívnejšie. Mimochodom, veľmi sa mi páči melódia ruskej hymny. Ak by som mohol vytvoriť svoj playlist bez ohľadu na čokoľvek, tak by znel inak, no keďže sme v alternatívnom rádiu, orientoval som ho pokiaľ možno čo najviac „alternatívne“ (nech už táto škatuľka znamená čokoľvek). Môžete sa spolu so mnou ponoriť do dôb dávno minulých (20 a viac rokov nazad) a zaspomínať si v prípade, že to bola vaša mladosť alebo detstvo.“
Róbert Gregor
Playlist programu:
- Tommy Roe – Dizzy
- Republica – Ready To Go
- Phil Everly – Louise
- Beats Internations – Dub Be Good To Me
- Fiction Factory – Feels like heaven
- ELO – Don’t Bring Me Down
- Freddie Mercury – I was born to love you
- Midge Ure – If I was
- Depeche Mode – Never let me down again
- U2 – Mysterious ways
- Rock Steady Crew – Hey you rock steady crew
- Ultravox – Dancing with teras in my eyes
- The Alan Parsons Project – Don’t answer me
- Thompson Twins – Hold me now
- Catatonia – Mulder And Scaly
- INXS – The Gift
- The Cult – Coming down
- The Curve – Fait accompli
- The Cure – Inbetween days
- Cocteau Twins – Wolf in the breast
- Siouxsie & The Banshees – Kiss them for me
- Jesus Jones – The devil you know
- The Jesus And Mary Chain – Teenage Lust
- The Charlatans – Weirdo
- Morrissey – You’re the one for me
- Pixies – Is she weird
- EMF – Children
- Soup Dragons – Devine thing
- Garbage – Stupid girl
- Andreas Johnson – Glorious
- Babylon Zoo – Spaceman
- Ticha Dohoda – Kotva a kríž
Vypočujte si program tu: