Keď v roku 1997 vyšiel album „Ohmophonica“, bolo jasné, že sa zásadne zmenila česká hudobná scéna.
Skladby „Born Killer“, „2 Sweet“ či „Lunar Bass“, ktoré sa dostali aj do rádií, potvrdzovali, že Praha sa prirodzene zaradila do vyššej ligy, do európskej tanečnej scény. Pohľady hudobných kritikov aj fanúšikov sa obrátili na skupinu Ohm Square.
V nej ma už od začiatku zaujali hlavne dvojica Charlie One a Jan Čechtický a je mi veľkou cťou, že si našli čas a pripravili playlist svojej obľúbenej hudby pre New Model Radio.
Ak ste Ohm Square sledovali tak ako ja, počas doterajšej 24-ročnej práce, možno sa zhodneme, že priniesli svetu mnoho výnimočných „darov“. Svoj talent ukázali cez tvorbu skladieb urobených „tak-nejak-inak“.
Ohm Square sú pre mňa aktuálna elektronika zvukovo vždy čistá a elegantná, s dôrazom na nádherný farebný hlas a silný hudobný feel speváčky Charlie One, ponechávajúca tvorcom veľký priestor vlastnej intimity.
Výsledkom sú organické skladby či tracky, ktoré nerozdeľujú hudbu na umelú a živú, spájajú technologické možnosti s tlkotom ľudského srdca.
Dávam do pozornosti ich nosič – EP Can’t Believe I’ve still got a Headache, ktorý nájdete tu: https://ohmsquare.bandcamp.com.
Charlotte Fairman – Charlie One pochádza z kniežatstva Essex, kde navštevovala i katolícku školu, spievala v zbore a k hudbe sa dostala už v Brentwoode vo svojich 19 rokoch. O dva roky neskôr sa presťahovala do Londýna, kde spolupracovala s britskou hudobnou skupinou Wubble-U. Od roku 1996 začala navštevovat Prahu, stala sa členkou a speváčkou skupiny Ohm Square a po čase sa tam aj usadila. V Čechách sa objavila aj na filmovom plátne (napríklad vo filme Tmavomodrý svet), spolupracuje s rôznymi hudobníkmi a producentami, účinkuje vo svojej jazzovej partičke Charlie and the Chocolates a tiež sa venuje sa dabingu. Je matkou 5-ročného syna.
Jan Čechtický sa narodil v Prahe. Po ukončení gymnázia a po revolúcii v roku 1989 se namiesto štúdia na VŠ začal venovať hudbe. Najskôr v gitarových skupinách Sebastians a Colorfactory, následne založil s Dušanom Lippertom, Janom Kleníkom a Charlottou skupinu Ohm Square (kde od roku 2007 fungujú uú iba ako dvojica). V hudobnom prostredí sa pohybuje dodnes, je autorom hudby rôznych žánrov a foriem pre televíziu, film, divadlo či videomapping, DJ-om aj producentom. Je otcom 16-ročného syna a 13-ročnej dcéry.
Súčasťou programu 120 minút s hosťom je aj osobné vyjadrenie umelcov ohľadne hudby, ktorú do svojho výberu zaradili, na základe čoho vyberali.
Jan sa o tom bližšie rozpísal a my sme sa rozhodli ponechať jeho myšlienky v pôvodnom znení: „Když jsme dostali možnost sestavit tento program, řekli jsme si, že místo toho, abychom poslali naše nejnovější playlisty s hudbou, která nám v současnosti zní v počítačích a telefonech, zkusíme udělat výběr skladeb, které nás více či méně formovaly. Dali jsme dohromady seznam asi 80 písní a další neustále přibývaly. Logicky ale nám byl přidělen prostor časově omezený, a tak jsme si museli říci dost a škrtat 🙂 Seznam písní a interpretů jsme dodali každý zvlášť, řada věcí se ale prolínala… Vybral jsem jich nakonec 35, ale je možné, že se všechny do vysíláni stejně nevejdou. Nakonec jsem dělal výběr sám (protože Charlotta je momentálně v Anglii), ale samozřejmě jsme ho spolu konzultovali. V našem seznamu byla spousta notoricky známých skladeb typově např. od Nirvany, Jamese Browna, Depeche Mode, Cure atd., které, i když pro nás ve své době znamenaly hodně, jsou v rádiovém éteru už dost ohrané. Snažil jsem se tedy vybrat ty trošku méně ohrané, či malinko zapomenuté, a ty doplnit těmi velmi ohranými, ale opravdu podstatnými (Talk Talk, My Bloody Valentine, Kate Bush…) a skladbami, které jsou možná trošku překvapivé, ale poslouchali jsme je (a užili si je) stejně intenzivně jako ty největší hity (např. Felix Laband). Nakonec jsem přidal pár tracků i z poslední dekády, které (mám pocit) v nás rezonují doteď. Žánrově je to výběr rozmanitý, tak jak jsme hudbu vždy vnímali a vnímáme stále… Snad si to užijete a zavzpomínáte s námi…“
Výber hudby na 120 minút od Ohm Square si môžete vypočuť z podcastu. Želáme vám príjemné počúvanie!
Bibiána Grebeňová Šedivá (foto: Lukáš Cetera)
Playlist programu:
- Madeleine Peyroux – Dance Me Mo The End Of Love
- Ella Fitzgerald and Duke Ellington – Lullaby Of Bird Land
- Ahmad Jamal – Ahmad Blues
- Mayer Hawthorne – A Long Time
- Talk Talk – Shame
- Kate Bush – Running Up the Hill
- Gary Newman – music for Chameleons
- Chaka Khan – Aint Nobody
- Owing Sigma Band – Wires
- The Smiths – Some Girls Are Bigger The Others
- Cocteau Twins – Lorelei
- Siouxsie and the Banshees – Israel
- My Bloody Valentine – When You Sleep
- Sonic Youth – Kool Thing
- Can – Mother Sky
- Brian Eno – In Dark Trees
- Ulrich Schnauss – Between us and Them
- Underground Resistance – The Final Frontier
- Autechre – Nil
- Aphex Twin – Come to Daddy
- Squarepusher – Dedicated Loop
- Felix Laband – Sleepwalking
- TC 1992 – Funky Guitar
- Saint Etienne – Only Love Can Break Your Heart
- Leftfield – Melt
- Underworld – Dark and Long
- Fluke – Mosh
- Goldie – Timeless
- Alex Reece – Feel the Sunshine
- Nicolas Jaar – Gravy train
- Four tet and Burial – Moth
- The XX – Crystalised
- Kings of Convenience – Know How
- Jon Hopkins – Open Eye Signal
- Apparat – Ash/Black veil
Vypočujte si program tu: