Riava - Zore (Well Played Records, 2021)
Riava je mladá kapela z Bratislavy, ktorá dokáže zaujať emocionálnym prejavom a údernými textami speváčky Hany Sumbalovej.
Prvá polovica tohto roku mimoriadne praje novej domácej hudbe. Prekvapili nás novinky od Ivany Mer, Ľubomíra Burgra a Ivana Štrpku, Veca a Šimona Švidraňa, Erika Žigmunda i projektu Zabiť Františka. Do kategórie nadpriemerných domácich albumov patrí aj titul „Zore“, ktorým debutuje skupina Riava.
Album „Zore“ vznikal počas dvoch rokov v domácom štúdiu hráča na klávesové nástroje kapely Mareka Votrubu. Na jeho nahrávkach sa podieľali aj gitarista Vadim Ramacsay a bubeník Dominik Špuler. Mixáž albumu skupina zverila do rúk skúsených producentov Tomáša Lobba zo štúdia LVGNC a Juraja Petáka, známeho z projektov Purist či Lannne. O vizuál sa postarala Lucia Večerná.
O vzniku albumu sme sa rozprávali s Hanou Sumbalovou.
Odkedy sa zaujímaš o hudbu a ako vznikla vaša kapela?
„S hudbou som vyrastala od malička. Ako prváčka na základnej školy som sa prihlásila na klavír do ZUŠky a tiež som začala chodiť do speváckej skupiny folklórneho súboru Čečinka. Svoju hudbu som začala tvoriť, keď som mala asi 13 rokov. Moje prvé veci mi prídu dnes veľmi srandovné, ale je to súčasťou procesu :-). Na strednej som sa stretla s Marekom Votrubom (klavír a syntetizátory) a Matejom Hercegom (bývalý bubeník, teraz hrá v Tolstoys), chodili sme spolu do školského zboru. Keď som v prestávkach medzi nácvikmi hrala svoju tvorbu, zaujalo ich to. Neskôr ma oslovili a začali sme spolu skúšať. Odvtedy sa nám to personálne trochu pomenilo, v súčasnej zostave hráme už tri roky a nahrali sme spolu aj náš debut.“
Čo formovalo tvoj hudobný vkus a kto má v skupine hlavné slovo?
„Pamätám si, že na základke mi tatinko na starú Nokiu nahral The Best of Simon and Garfunkel a potom nejaké piesne od Boba Marleyho. Reggae ma po krátkom období opustilo (nie som veľmi chill outový typ), ale skladby od americkej dvojice si dodnes púšťam a zisťujem, že ma v mnohom formovali. Veľmi ma ovplyvnila aj sedemročná skúsenosť s folklórnou hudbou a v neposlednom rade aj komplexná a dramatická hudba od Queen. Asi najviac ma ale posunuli v hudbe Marek s Matejom, ktorí ma naučili všímať si na hudbe jemné odtiene a detaily. Čo sa týka toho hlavného slova v kapele, všetky veľké rozhodnutia robíme viac-menej spoločne a čo sa týka formy a aranžmánov, tak o tom tiež diskutujeme a návrhy prichádzajú zo všetkých strán. Tvorba u nás funguje zhruba tak, že ja prídem s melódiami a základnou harmóniou, Marek tomu dá formu a harmóniu prepracuje a všetci štyria vymyslíme aranžmány.“
Ako ovplyvnilo nahrávanie albumu súčasné pandemické obdobie?
„Vďaka nemu máme výhovorku na otázku, prečo nám tak dlho trvalo album vydať :-). Má to dve stránky – jednak sme boli viac cez prázdniny doma, takže sa nám podarilo spoločne donahrávať a vylepšiť naše skladby, ale na druhej strane komunikácia bola omnoho náročnejšia pri celom procese vydávania albumu a tiež nám napríklad padlo natáčanie klipu k singlu Lastúra, lebo zrazu prišiel tvrdý lockdown.“
Čo ťa inšpiruje pri písaní textov?
„Hovorievam, že mám svoje vnútorné a vonkajšie zdroje. Medzi vonkajšie inšpirácie radím prírodu, vzťahy, knihy, spoločnosť a zmeny vo svete. Tie vnútorné sú zas zastúpené pocitmi, myšlienkami, psychikou a modlitbou. Čo sa týka albumu, na Instagrame som ku každej piesni napísala pár viet o inšpiráciách a významoch.“
Myslíš si, že hudbu a texty piesní skupiny poznačili aj tvoje skúsenosti zo zahraničia?
„Myslím si, že áno. V Innsbrucku je krásna príroda a čisté historické mesto. Mala som tam mnoho voľného času, lebo škola pre mňa nebola nejak veľmi zložitá a tiež som sa naučila byť osamote. Veľa som písala, po škole som ostávala dlho hrať na školský klavír a zložila som tam pieseň Horí dom z debutu Zore. Tiež som začala okrem akustickej hudby počúvať omnoho viacej elektroniky, objavila som Bulp a Fallgrapp a po príchode z Innsbrucku som bola v aranžmánoch otvorená syntetickému zvuku, čo nás vtedy veľmi posunulo.“
Ako vnímaš slovenské publikum a aké máš plány v tomto roku?
„Z toho čo som zažila sa mi zdá, že mnohí slovenskí fanúšikovia majú dobré hudobné vzdelanie a rozhľad, vedia počúvať a ocenia aj hudbu, pri ktorej sa sedí. Na koncertoch sú často vďačné publikum. S kapelou chystáme teraz najbližšie live nahrávku niektorých skladieb z albumu. Ja by som chcela hlavne úspešne ukončiť tento semester, aby som sa v lete mohla venovať hudbe, chodiť na koncerty, skúšať s kapelou, prípadne začať plánovať nový album, ale hlavne načerpať sily a inšpiráciu pre ďalšiu tvorbu.“
Róbert Gregor (foto: press Riava)