Algiers - There Is No Year (Matador Records, 2020)
Skupina Algiers pochádza z amerického mesta Atlanta, ktoré je spájané s Martinom Luhterom Kingom i Ku Klux Klanom. Odráža sa to v ich hudbe.
Pred dvoma rokmi sa Algiers vo svete zviditeľnili na turné s Depeche Mode a ich pestrofarebný rock je známy aj nášmu publiku, pretože niekoľkokrát vystúpili na Slovensku, v Čechách a v ďalších krajinách východnej Európy.
Hudba i texty Algiers stelesňujú silný vzdor voči súčasnému turbulentnému svetu.
V textoch ich piesní počuť frustráciu z Brexitu, Donalda Trumpa, nárastu rasového násilia, populizmu a fašizmu, ale aj z rozdelenia spoločnosti a straty pevnej pôdy pod nohami.
Napriek tomu, že trojica zakladajúcich členov skupiny pochádza z americkej Atlanty, kapela vznikla v Londýne. Možno aj preto v ich piesňach počuť okrem rocku i hudbu typickú pre americkú černošskú komunitu. K názvu kapely ich inšpirovalo hlavné mesta Alžírska, ktoré bolo symbolom boja proti kolonializmu.
Po bezmennom debute z roku 2015 vydali Algiers u rešpektovaného vydavateľstva Matador Records v roku 2017 aj svoj druhý album „The Undererside of Power“. Vďaka svojej výbušnosti si rýchlo získal nemalý počet priaznivcov.
Nový album „There Is No Year“.
V piesňach najnovšieho albumu Algiers s názvom „There Is No Year“ počuť oproti predchodcovi o niečo elegantnejší prístup. Zaslúžili sa o to aj producenti Randall Dunn (Sunn O))), Earth) a Ben Greenberg (Zs, Uniform).
Nové skladby znejú vyzretejšie, v textoch počuť tvrdú kritiku skorodovaného stavu sveta. V hudbe prevláda vplyv gotického rocku i chladnej elektroniky.
Hnacím motorom Algiers je multiinštrumentalista a spevák Franklin James Fisher, ktorého nezameniteľný prejav tvorí chrbtovú kosť albumu. Jeho texty vychádzajú z epickej básne „Misophonia“, ktorá hľadá zmysel uprostred dlhotrvajúceho obdobia úzkosti a nedostatku.
„Chcel som vytvoriť negatívny priestor, v ktorom môžem existovať a angažovať sa, ale zároveň tento priestor nesmie byť ohraničený,“ vysvetľuje Fisher. O albume hovorí ako o politickom aparáte, ktorý sa snaží o intímne a pohotové pochopenie. „Niekedy niečo nie je také ako sa javí,“ dodáva.
Nahrávky albumu „There Is No Year“ síce nevyznievajú optimisticky, svojím prístupom však stelesňujú zaujímavé vykročenie do hudobného roka 2020. A to je jeden z dôvodov, prečo sme sa Vám ich rozhodli predstaviť aj v našom vysielaní.
Róbert Gregor (foto: press Algiers)