Ali Hassan Kuban – From Nubia to Cairo (Piranha 2018)
Cesta od hudobníka samouka, až po profesionála. Ali Hassan Kuban sa stal medzinárodnou hviezdou.
Počúvanie hudby na svadbách nepatrí v našich končinách k umeleckým zážitkom, zvlášť v neskorých nočných hodinách. Dokážete si ale predstaviť, že na Balkáne alebo na Blízkom východe považujú svadobnú hudbu za umeleckú disciplínu? A že svadby sa tam niekedy menia v regulérne koncerty, na ktoré sa schádzajú poslucháči zo širokého okolia? V moslimských krajinách, kde má hudba inak stále ťažkú pozíciu, predstavujú svadby dokonca jedinú príležitosť počuť ju v necenzurovanej verzii.
Za hviezdu bol vo svete a na egyptských svadbách považovaný aj spevák a hudobník Ali Hassan Kuban z Núbie, historického územia na brehu Nílu, rozprestierajúceho sa dnes na juhu Egypta a severe Sudánu. K dôležitej spojnici medzi arabským svetom, Stredozemím a černošskou Afrikou, cez ktorú prechádzali všetky kupecké karavány, od predfaraónskych čias patrila fascinujúca kultúra, do značnej miery zjazvená počas stavby Assuánskej priehrady.
Sprevádzalo ju veľa silných príbehov: politických i ľudských. Vypichneme dva: unikátne premiestnenie chrámov Abú Simbel egyptského faraóna Ramzesa II., ktoré by inak zmizli pod vodou. A presťahovanie deväťdesiattisíc Núbijcov, ktorých dediny by postihol rovnaký osud a tým aj ich kultúrne tradície, berúce na seba vo veľkých egyptských mestách následne novú podobu. Do Káhiry sa tak dostal chudobný chlapec Ali Hassan Kuban. Vyučil sa za krajčíra a v snahe privyrobiť si sa naučil hrať na klarinet a gajdy. Čoskoro sa stal jedným z najobľúbenejších svadobných hudobníkov ťažiacich z núbijských tradícií.
Náhodné stretnutie s americkou jazzovou kapelou ho v šesťdesiatych rokoch prinútilo pridať do zostavy klávesy, dychy, gitary a bicie a komplikované dedinské rytmy a staroveké tranzové spevy infikoval jazzom, soulom, funky a popom.
Vychádzajúce albumy potom sprevádzali prívlastky ako „kmotor núbijskej hudby“ alebo „núbijský James Brown“ a po prvej návšteve festivalu Womad v roku 1994 k nim pribudol ďalší: „globálna hviezda world music“.
Nič to nezmenilo na Hassanovej úlohe vyhľadávaného svadobného hudobníka, ktorým zostal až do svojej smrti v roku 2001. Minuloročný album From Nubia to Cairo zostavil nemecký label Piranha z Hassanových slávnych svadobných skladieb nahratých na kazety v 70. rokoch v preslávenom káhirskom štúdiu Delta Sound. Pieseň Mabruk sa dokonca dočkala nového remixu, ktorý môžete zachytiť v rotácii New Model Rádia.
Jiří Moravčík + NMR