ALTIN GÜN – SKUPINA, KTORÁ PREBÚDZA ZÁUJEM O TURECKÚ HUDBU VO SVETE

Altın Gün - Gece (Glitterbeat Records, 2019)

Altın GünPo debutovom albume „On“ z roku 2018 sa skupina Altın Gün (Zlatý jeleň) vracia s druhým titulom s názvom „Gece“ (Noc). Novinka posúva kapelu medzi popredných predstaviteľov globálnej psychedelicko-rockovej scény so zameraním na anatolský rock a tureckú ľudovú hudbu. Ich nové nahrávky znejú výbušne, funky a transcendentne. Altın Gün sídlia v Holandsku, avšak len jeden zo šiestich členov skupiny sa v Turecku skutočne aj narodil.

Väčšina piesní Altın Gün je už dlhé roky známou súčasťou tureckého života. Niektoré z nich sú spojené s národným symbolom, folkovým spevákom menom Neşet Ertaş. Nová hudba Altın Gün je akoby časťou tureckej histórie, podávaná intenzitou 21. storočia.

„Naše piesne majú dlhú tradíciu a my sa nimi snažíme osloviť dnešných ľudí. Máme slabosť pre hudbu z konca 60. a začiatku 70. rokov,“ priznáva líder skupiny Verhulst. „So všetkými hudobnými nástrojmi a efektami, ktoré sa vtedy požívali, to bolo vzrušujúce obdobie. Všetko bolo nové a stále to ostalo svieže. Nesnažíme sa vtedajšiu hudbu kopírovať, ale používame zvuky, ktoré sa nám páčia a snažíme sa, aby zneli ako naše vlastné.“

Altın Gün oživujú tureckú tradíciu. Elektrický saz (trojstrunová turecká lutna) a hlas Erdinca Ecevita, ktorý má turecké korene, je naliehavý a výrazný. Klávesové nástroje (Jacco Gardner), gitaru (Ben Rider) a basu (Verhulst) poháňajú rytmy perkusionistov Nica Mauskovica a Gina Groenevelda (Jungle by Night). Hlas speváčky menom Merve Daşdemir, narodenej v Istanbule, pripomína fascinujúci spev mladej Grace Slickovej.

Altın Gün„Hľadať staršiu tureckú hudbu je pre nás veľmi zložité,“ pripúšťa Verhulst. „Nič z nej nie je v Holandsku bežne dostupné. Samozrejme, keďže naši speváci sú pôvodom tureckí, poznajú mnohé z týchto piesní. Všetky sú súčasťou ich hudobnej minulosti, ich kultúrneho dedičstva, podobne ako je pre Američanov pieseň House of The Rising Sun.“

Verhulst sa prehrabáva v starej tureckej hudbe a neustále hľadá piesne, ktoré ho chytia za srdce. O tomto hovorí: „Nie je veľa iných kapiel, ktoré robia niečo podobné ako my. Počúvame skladby, ktoré môžeme zmeniť a urobiť z nich vlastné verzie. Treba pochopiť, že väčšina týchto piesní mala v priebehu rokov stovky rôznych interpretácií. Potrebujeme ich prerobiť, aby zneli tak, akoby ich ľudia po prvýkrát počuli. Na našom výslednom zvuku sa podieľali všetci členovia skupiny“.

Piesne na albume „Gece“ znejú súdržne, i keď ich pôvodné verzie pochádzajú z rôznych anatolských zdrojov (jediným originálom je improvizovaná skladba „Şoför Bey“). Ako sa vedia Altın Gün kolektívne zapáliť je zrejmé z koncertného videa, ktoré vytvorili pre legendárnu seattlovskú rozhlasovú stanicu KEXP. Za necelých 20 minút tam predviedli svoj presvedčivý manifest. V súčasnosti má toto video už takmer milión pozretí na YouTube a zďaleka ho nepozerali len diváci z Turecka. Kapela Altın Gün odohrala dodnes viac ako 200 koncertov po celom svete a záujem o ňu neustále rastie.  Nový album Gece v mnohom prekonáva ich prvotinu, a preto môžeme predpokladať, že najlepšie obdobie majú ešte len pred sebou.

Róbert Gregor (foto: Rona Lane)