The Growlers – Casual Acquaintances (Cult Records, 2018)
Môže byť garážový rock pekný? Mnohí totiž majú garážový rock zafixovaný v mysliach ako niečo nestráviteľné, surové a … amatérske. A slovo amatér má u nás na Slovensku, bohužiaľ, prevažne pejoratívny (hanlivý) význam. Takže ako je to s tou krásou garážového rocku? Ako? Podobne ako s krásou ľudí. Odpoveďou by mohol byť aj Casual Acquaintances, najnovší album americkej skupiny The Growlers z Kalifornie.
Skupina The Growlers vznikla v roku 2006. V diskografii má sedem albumov. Momentálne ju vedú spevák Brooks Nielsen, hudobný režisér + gitarista Matt Taylor a hráč na klávesové nástroje + gitarista Kyle Straka. Koncertovala na mnohých renomovaných festivaloch (Lollapalooza, Rock in Rio, Primavera Sound). Organizuje aj svoj vlastný festival s názvom Beach Goth. Vystupovali na ňom napríklad Future Islands (Festival Pohoda 2017), Bon Iver, Violent Femmes, Jonathan Richman.
V USA sa čudujú, prečo The Growlers nie sú populárnejší v Británii a v Británii sa čudujú, prečo nie sú populárnejší v USA a my sa čudujeme, prečo nie sú populárnejší na Slovensku. Prvé, čo možno vašu pozornosť zaujme na hudbe The Glowlers z ich najnovšieho albumu Casual Acquaintances je spevácky prejav Brooks Nielsena. Ťažko ho opísať (niečo medzi Ray Daviesom a Bobom Dylanom v koži vampíra v štýle gotickej new wave?), no nevadí, ťažko opísateľné prejavy bývajú totiž zvyčajne najlepšie. Skrátka, ideálne dopĺňa štýl tejto skupiny, nazvaný priam šialeným slovným spojením beach-goth. A skutočne, naozaj má plážový ráz a zároveň rockovo gotický, vystavaný na inšpiráciách beatovou hudbou sixties, surf rockom, psychedelickým rockom, new wave eighties, synthpopom, indie rockom, indie popom. Spevák a zrejme i celá kapela majú zmysel pre svojrázny druh rockového romantizmu a nostalgie. Keby som mal vymenovať čo všetko v tom počujem, bolo by to subjektívne, no počujem v tom niečo z hudby The dB’s, niečo z The B-52’s, The Gothic Archies, Allah-Las, Shannon and the Clams, The Buttertones.
Nikto nereve, nikto nerozmláti gitaru, z hudby The Growlers cítiť dobrý vkus, nadhľad, vyjasnený umelecký zámer a zmysel pre humor. Nielsen hovorí: „Sme osobitným druhom surfovej kultúry bez surfovania. Nechceme kupovať nové surfové dosky. Mali sme staré – mizerné. Nosíme ich v noci a pôjdeme s nimi na hríby. Robíme len to, čo chceme. Sme takmer ako „anti-Beach Boys“. Mám rád The Beach Boys, ale naša hudba nie je ako lízanky a slnečné lúče, je tmavšia.“
Album Casual Acquaintances sa skladá z desiatich skladieb. Najväčšiu radosť v nás vyvolali skladby Problems III, Heaven In Hell, Pavement and the Boot, Decoy Face, Orgasm Of Death, Drop Your Phone in the Sink. Čiže šesť z desiatich. To nie je málo, presne toľko skladieb sa nám napríklad páči aj z albumu Beatles for Sale, tak slávnej kapely, akou boli The Beatles.
Miroslav Potoček (foto. press)