ANGELIQUE KIDJO & IBRAHIM MAALOUF: SMÄDNÁ KRÁĽOVNÁ ZO SÁBY

Mytologická kráľovná zo Sáby verila, že slová majú nad ľuďmi nekonečnú moc, a tento kameň úrazu, pretože slová môžu zmeniť dejiny v dobrom i v zlom, preniesla beninská speváčka Angelique Kidjo s libanonským trubkárom Ibrahimom Maaloufom do sedemdielnej suity „Queen Of Sheba“.


Bola vraj krásna, inteligentná, vzdelaná, sebavedomá a z dnešného pohľadu emancipovaná. Beyoncé je vraj dedičkou jej odkazu a píše sa o nej v Starom a Novom zákone, Koráne a etiópskej knihe „Kebra Nagast“. Neexistujú však žiadne vedecké dôkazy o jej skutočnom živote. Neexistuje ani jednotný názor na krajinu, ktorej vládla, ale kráľovná zo Sáby patrí medzi najväčšie postavy v dejinách.

Kidjo a Maalouf pracovali na projekte sedem rokov. Najprv ho predstavili na koncertoch, teraz vo forme albumu.

Pri počúvaní siedmich legendárnych hádaniek kráľovnej zo Sáby, ktoré sú zhudobnené, a na základe interakcie medzi autormi – ženou a mužom – si ľahko predstavíme, ako to medzi kráľovnou a mocným izraelským kráľom Šalamúnom zrejme iskrilo. Nádherný príbeh z 10. storočia pred n. l. nie je skutočne o ničom inom ako o milostnom iskrení, hoci je navždy spojený s úvahou: „Ak je na svete múdry vládca, ako docieliť to, aby sme sa stali podobne múdrymi a dokázali dobre viesť svoj ľud?“

Keď sa Šalamún dozvedel o bohatej a múdrej africkej kráľovnej, ktorá vládla v dnešnej Etiópii a Jemene, pozval ju do Jeruzalema. A vopred varoval, že ak sa neukáže, prikáže démonom, aby ju v noci uškrtili. Makeda, ako ju doma volali, súhlasila, nie však kvôli hrozbám, ale zo zvedavosti, nakoľko sú pravdivé chýry o kráľovej nesmiernej múdrosti, a tiež s podmienkou: stretnutie sa uskutoční ako ona určí. Bude mu klásť množstvo zložitých hádaniek a žiadať odpovede a ako slobodná dievčina sa dohodla, že sa jej kráľ nesmie dotknúť. Žiadny problém, sľúbil kráľ a ale zakázal jej vziať si čokoľvek z jeho majetku. Tým prekabátil šikovnú kráľovnú, pretože usporiadal hostinu plnú pikantných jedál a potom len počkal, kým bude smädná, aby si zašla na večeru, čím porušila dohodu a prinútil ju, aby s ním strávila noc. Po návrate kráľovnej sa jej narodil syn Menelik, od ktorého sa až do roku 1974 odvodzuje rodokmeň etiópskych cisárov a ku ktorému sa viaže ďalšia fascinujúca legenda: Menelik vraj z návštevy svojho otca v Izraeli priniesol do Etiópie archu zmluvy, ktorá sa neskôr stala základným kameňom etiópskeho kresťanstva.

Angelique Kidjo napísala text na základe kráľovniných hádaniek a spieva ho v jorubčine.

Ibrahim Maalouof diriguje symfonický orchester a malú kapelu, k nebesiam dvíha svoju ohromujúcu štvrťtónovú trúbku. Ako skladateľ sa pohybuje, ako je jeho zvykom, na hranici medzi pop-rockom a klasikou, a spolu s Angelikou pretavujú legendu o stretnutí dvoch múdrych vládcov do posolstva mieru pre dnešnú rozdelenú spoločnosť.

„Keď sme sa s Ibrahimom začali rozprávať o spolupráci, nemala som v hlave kráľovnú zo Sáby. Mojou prvou obavou bolo, aký príbeh vybrať, aby som potvrdila večné spojenie medzi Afrikou a Blízkym východom. Až vtedy som si spomenula na Makedu, pretože jeho príbeh o vedení národa v mieri a múdrosti rezonuje pravdepodobne v dnešnom bláznivom svete viac ako žiadny iný,“ vysvetlila Angelique Kidjo.

Obaja tvorcovia týmto albumom zároveň vysielajú dôležité posolstvo.

Chcú ukázať, že medzi ľuďmi nie sú žiadne rozdiely. „Stále máme tendenciu vytvárať problémy, ktoré predtým neexistovali. Všetci sme si podobní, aj keď sme rozdielni. Práve rozdiely nás robia jedinečnými. Angelique a ja máme veľké a rastúce obavy, pretože sme svedkami toho, ako niektorí ľudia reagujú na odlišnosť neprimeraným a rasistickým spôsobom. Farbu pleti a pôvod považujú za hrozbu. Boja sa byť iní, čo je desivé,“ vysvetlil Ibrahim Maalouf pre neho veľmi dôležitý podtext albumu.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press)