ANOUSHKA SHANKAR: O ŽENÁCH, DEŤOCH, LÁSKE A ĽUDSKOM SÚCITE

Keď indickú sitarisku Anoushku Shankar opustil vlani kvôli inej žene jej manžel a na výchovu dvoch detí zostala sama, radšej aby sa z toho zrútila, natočila krátky, osobne ladený album „Love Letters“. V súčasnosti naň nadväzuje albumom „Love Letters P.S.“.


Piesne na spôsob milostného listu, povzbudenie a rozmýšľanie nad uzdravením zo strát, priviedli Anoushku dokonca prvýkrát k spevu. Prehovorila ju k tomu nemecká pesničkárka tureckého pôvodu Alev Lenz, rovnako tak k čisto ženskej zostave, zahŕňajúcej štúdiové inžinierky, výtvarníčky, ale tiež spievajúci čelistku menom Ayanna Witter-Johnson alebo indickú speváčku Shilpu Rao.

Album sa dočkal nominácie na Grammy, ale potom prišiel covid a ďalšie starosti, takže sa Anoushka rozhodla k pokračovaniu, kedy k pôvodnej verzii pridala ďalšie skladby a niekoľko remixov.

Medzi tie nové patria Opening, Flowering, Drinking, v ktorej si Anoushka po dlhšej dobe zaspievala s nevlastnou sestrou Norah Jones.

Albumu „Love Letters P.S.“ dominuje dlhá skladba Sister Susannah s recitáciou Nikity Gill, jednej z najvýraznejších indických spisovateliek mladej generácie. S Anoushkou upozorňujú na tému spojenú s covidovou izoláciou, kedy preukázateľne stúplo domáce násilie páchané na deťoch a zvýšil sa aj počet sexuálneho obťažovania žien.

Nie je to prvýkrát, kedy sa Anoushka postavila na stranu utláčaných, spomeňme si, ako silne sa v roku 2016 na albume „Land of Gold“ vyspovedala z pocitu bezmocnosti a súcitu s utečencami.

Aktuálne je vraj nesmierne poctená, že sa mohla stať ambasádorkou projektu The Walk, s ktorým londýnska divadelná spoločnosť Good Chance unikátnym spôsobom upiera svetovú pozornosť na utečeneckú krízu a údel malých detí bez rodičov a domova.

Anoushka stojí po boku hercov ako Gillian Anderson, Chiwetel Ejiofor, Jude Law, Juliet Stevenson, skupiny Wolf Alice a ďalších rešpektovaných aktivistov, športovcov a hudobníkov, ktorí budú sledovať osemtisíc kilometrov dlhý pochod tri a pol metra vysokej bábky Little Amal (Malá Nádej), začínajúci na turecko-sýrskej hranici a končiaci na jeseň v Londýne.

Za pomoci štyroch bábkovodičov odohrá po ceste veľa predstavení v úlohe malej utečenkyne hľadajúcej svoju matku a zastupujúcej tridsať miliónov detí, ktoré podľa odhadov organizácie UNICEF prišli o rodičov.

Jiří Moravčík a NMR (foto: Laura Lewis)