Hrozba apokalypsy sa už dlho vznáša nad jej príbehom, no hnacia sila kanadskej skupiny Arcade Fire sa nachádza najmä v pesničkách. Potvrdzuje to aj šiesty album, ktorý dostal názov „We“.
Zatiaľ, čo pred viac ako desiatimi rokmi líder Win Butler smútil nad pomyselnou stratou San Francisca a spieval o tom, že to zabalí, na novom albume sa zdá, že sa veci ešte viac zhoršili. Teraz je to už celá Kalifornia, ktorú si predstavuje ako stratenú. Napriek pesimizmu v úvodných minútach suity s názvom „End of the Empire I-IV“ Butler priznáva, že to nie je až také zlé.
Arcade Fire sa snažia vyhýbať cynizmu predchádzajúceho diela spred piatich rokov. Namiesto toho znásobujú dávku indie-rocku, ktorý bol charakteristickou vizitkou ich ranej tvorby.
Pre manželské duo a hlavný skladateľský tandem v zložení Win Butler/Régine Chassagne je to vzorec, ktorý funguje od roku 2004, kedy Arcade Fire vstúpili na scénu albumom „Funeral“. Tento debut odštartoval ich raketový vzostup. Vďaka nemu sa neskôr stali headlinermi mnohých veľkých festivalov a nepochybne dopomohol i k tomu, že v roku 2010 získali za album „The Suburbs“ cenu Grammy.
Po roku 2010 skupina vybočila zo svojho štýlu.
Zmena v roku 2013 ovplyvnila tanečne ladený album „Reflektor“, na ktorý v roku 2017 nadväzoval titul „Everything Now“. Druhý spomínaný album napokon nebol ideálnym pohľadom na tvorbu skupiny, ktorá si vo svojich začiatkoch získala fanúšikov najmä úprimnosťou.
Na novom albume Arcade Fire vydestilovali to najlepšie z minulosti do pozoruhodného nového 40-minútového opusu intímnej hĺbky.
Vzhľadom na to, že ide doteraz o najkratší album skupiny, je v ich piesňovej tvorbe prekvapivo veľa ticha. Tiché zvuky, ktoré ho sprevádzajú, sú akýmsi odrazom dozrievania. Nové nahrávky produkoval vychytený producent Nigel Godrich a miestami v nich počuť aj témy lásky.
Album „We“ vyznieva najmä ako naliehavý postapokalyptický milostný príbeh.
Prvá skladba, rozdelená na dve časti, je plná úzkosti, ktorá sa zrodila z technológie, klimatickej devastácie a skutočnosti, že všetko musí skončiť. Podobné témy dominujú aj v ďalších nových piesňach.
Na nahrávaní albumu sa podieľalo množstvo vzácnych hostí ako napríklad Owen Pallett, Sarah Neufeld, Preservation Hall Jazz Band, Father John Misty, Geoff Barrow, Peter Gabriel a v jednej skladbe počuť aj šepkanie 9-ročného Eddieho – syna hlavného skladateľského tandemu skupiny.
Svoje kvality Arcade Fire potvrdili v poslednom čase i naživo, pretože ich nekonvenčné koncertné vystúpenia sú skutočnou lahôdkou. Dúfajme, že jedno z ich vystúpení si budeme môcť niekedy vychutnať aj u nás na Slovensku!
Róbert Gregor (foto: press Arcade Fire)