BALKAN:MOST – KULTÚRNY MOST MEDZI GENERÁCIAMI

BALKAN:MOST je showcase festival a konferencia, ktorá sa konala 7 – 9 septembra 2023 u našich južných susedov. Podujatie bolo oslavou kultúry juhovýchodnej Európy a prebiehalo vo Vespréme, Európskom hlavnom meste kultúry 2023.


Celé podujatie sa konalo naživo prvýkrát. Všetko skomplikovala pandémia, a preto sa pôvodne štvorročný projekt uskutočnil v minulých rokoch výlučne online. Napriek tomu zaznamenal obrovský úspech a osobne organizátorom prajem veľa šťastia pri jeho prípadnom pokračovaní.

Počas tohtoročnej najväčšej oslavy súčasnej balkánskej hudby zaplnili ulice Vesprému slnečné lúče, najrôznejšie rytmy a spokojné davy ľudí. V historickom centre mesta sa na troch pódiách predstavilo 32 kapiel vrátane dodatočného headlinera Manu Chaoa, ktorý poskytol 7000 návštevníkom svoj takmer trojhodinový akustický koncert.

Na toto vystúpenie bolo potrebné zakúpiť si vstupenky, ktoré sa rýchlo vypredali. Ostatné koncerty ste mohli počas troch dní navštíviť úplne zadarmo.


Slnko, baklava a hudba

Friderika Mike, riaditeľka pre rozvoj programu kancelárie EHMK vo Vespréme, privítala všetkých účastníkov slovami, ako BALKAN:MOST obohatil kultúrny profil mesta, a vyznaním, že balkánska hudba mala v ňom vždy svoje osobitné miesto. Návštevníci festivalu v historickom centre mesta zažili bosniansky ska punk, ľudové piesne v prevedení a cappella, či experimentálnu elektroniku.

Na podujatie pricestovalo 32 umelcov z deviatich krajín Balkánu. Štýlový rozsah festivalu siahal od R’n’B cez jazz a rock, až po sevdalinku, lăutărească, alebo elektronickú hudbu inšpirovanú kultúrnym dedičstvom a hudobným objavovaním.

Pouličnú hudbu ovládli balkánske rytmy

Vesprém, známy svojimi pouličnými hudobnými festivalmi a hrdý nositeľ titulu UNESCO Mesto hudby, privítal všetkých umelcov s otvorenou náručou. Spontánna radosť z hudby sa organizátorov zmocnila, keď na koncert talianskeho hudobníka Danielea Sepeho bola pozvaná maďarská ľudová speváčka alebo keď Koszika zabávala divákov svojim lúskaním prstov.

Aj na Slovensku dobre známy Dubioza Kolektiv zaplnil námestie Hradnej scény do posledného miesta, pričom spevák Almir Hasanbegović skákal do davu a všetky generácie vyzýval spievať.


Osobne ma potešilo vystúpenie francúzskej skupiny La Caravane Passe, o ktorej sme na našom portály už viackrát informovali. Jej hudba znela v uliciach mesta aj pred samotným koncertom a početné publikum ju dobre poznalo. La Caravane Passe patria medzi najoriginálnejšie skupiny súčasnosti a ich energické vystúpenie by mohlo zafungovať aj na Slovensku.

Má to však jeden háčik, ktorý spočíva v tom, že domáce publikum by muselo ich tvorbu poznať, čo ani po ich 20 ročnej kariére nepozná. Je to veľká škoda, ktorá potvrdzuje našu pretrvávajúcu kultúrnu zaostalosť. La Caravane Passe predviedli vo Vespréme fantastický koncert s veľkou odozvou viacgeneračného publika!


Skupina Oratnitza rozprúdila dav natoľko, že nemohol prestať tancovať, spontánne kruhy sa tvorili aj po skončení koncertu. To všetko sa konalo ako predohra k hlasnému tresku balkánskych beatov načasovanému na sobotu.

Oduševnený spev Zariny Prvasevdy zahodil zábrany a pripravil pôdu pre zmyselné R’n’B vystúpenie gréckej speváčky menom Marina Satti.

Posledný akt festivalu patril netradičnému kazetovému mágovi, ktorý si hovorí Lenhart Tapes. Stojí za ním Slovák žijúci v Srbsku, ktorému onedlho vyjde nový album u prestížneho vydavateľstva Glitterbeat Records. Budeme vás o ňom ešte informovať!


Most postavený prostredníctvom hudby

Okázalú pouličnú fiestu sprevádzalo rovnako ambiciózne odborné podujatie, na ktoré pricestovali odborníci a delegáti z celej Európy.

Vrcholom štvorročného projektu MOST, ktorý viedli organizátori Hangvető BALKAN:MOST, bola konferencia zameraná na prepojenie, výmenu skúseností a pokračovanie súvisiacich odkazov.

Ako povedal programový riaditeľ a mentor Balázs Weyer: „Bolo to najdôležitejšie podujatie, ktoré ukázalo takmer všetko, čo tento projekt za posledné roky dosiahol. Bolo to ako záverečná skúška s tým, že už zahŕňala aj následnú oslavu.“


Sociálny kapitál

„MOST nám dal veľký impulz a novú sieť. Dozvedeli sme sa veľa o tom, ako funguje hudobný priemysel,“ zhrnula skúsenosti svojej kapely Katerina Dimitrovska zo skupiny Perija.

Christine Semba z hudobného veľtrhu WOMEX a programový šéf Hangvető Balázs Weyer vyzdvihli dlhodobý odkaz projektu – kontakty a oddanosť, ktoré zostanú. Pokračovanie poslania projektu vyzdvihol tiež renomovaný odborník Simon Broughton z časopisu Songlines a významní balkánski profesionáli Rok Kosir zo Slovinského hudobného informačného centra a Emir Fulurija, z chorvátskej exportnej kancelárie We Move Music Croatia, ktorý je jedným z najväčších propagátorov balkánskej hudby.

Ohlasy sa zdali byť jednoznačné, MOST bol plodný, ale jeho misia zostáva otvorená, pretože balkánsky hudobný priemysel si vyžaduje ďalšiu pozornosť a investície.


V malebnom prostredí Vesprému sa zrodili nové priateľstvá a spolupráce. Hosťovaním takéhoto prelomového podujatia sa mesto ešte viac zviditeľnilo ako hudobné centrum a kultúrne stredisko európskeho rozsahu. Všetkým divákom navyše poskytlo vrelé privítanie a postaralo sa o nezabudnuteľné zážitky.

Hlavnému svetovému hudobnému podujatiu Vesprém-Balaton 2023 sa podarilo zviditeľniť región, vydláždiť cestu k budúcej spolupráci a všetkým návštevníkom darovalo radosť z hudby. Dúfam, že nie posledný raz!

Róbert Gregor (foto: Kovacs Balint, Róbert Gregor)