BEIRUT A ZIMNÁ ROZPRÁVKA

Tvorbu mnohých kapiel charakterizuje prejav ich lídra. Tak je to aj s hudbou americkej skupiny Beirut na albume „Hadsel“, na ktorom poznávaciu značku vytvára osobitý spev Zacha Condona.


Na začiatku bol takmer rozpad. Zach Condon a jeho kapela Beirut musela v roku 2019 opäť zo zdravotných dôvodov predčasne ukončiť koncertné turné. Nekonečná infekcia dýchacích ciest si na jej lídrovi vyberala svoju daň. Zacha trápili aj pochybnosti o sebe samom – zdalo sa, že jeho telo jednoducho nie je stvorené na náročné cestovanie a mal tiež výčitky svedomia, že sklamal svojich kolegov hudobníkov a fanúšikov. Preto sa utiahol do arktickej pustatiny medzi fjordy na ďalekom severe Nórska, do osamelej chaty v obci Hadsel.

Zima a tma, ktorá vyžaruje pokoj

Každý album jeho skupiny vás vezme na inú hudobnú cestu. Hudbu na doterajších piatich albumoch Beirut ovplyvnili tínedžerské výlety Zacha Condona do východnej Európy a Francúzska alebo naposledy jeho cesta do Talianska. Cestovanie sa odrážalo tiež v názvoch jeho piesní ako napríklad „Bratislava“, „Nantes“ a „Gallipoli“, ktoré pomenoval podľa miest, ktoré ho inšpirovali.

Na sever Európy sa však nevybral len kvôli hudbe, ako skôr kvôli oddychu. Takto vysoko na polárnom kruhu je svetlo len necelé dve hodiny denne. Napriek tomu, že vyrastal v horúcom púštnom meste Santa Fe v Novom Mexiku, pred vydaním nového albumu povedal: „Noc a zima pre mňa vždy vyžarovali pokoj.“


Organ ako inšpirácia

Ešte pred príchodom do Hadsela sa zámery jeho cesty zmenili: Zach sa dozvedel, že v chatke, ktorú si prenajal, je organ a že majiteľ je organistom miestneho kostola. Kresba tohto kostola teraz zdobí obal jeho nového albumu. Vyhliadka na zakomponovanie tohto kostolného organu do jeho hudby bola jednoducho príliš lákavá.

Zach si so sebou zobral nahrávacie zariadenie a na mieste sa spriatelil sa s organistom. Pomáhala mu tiež jeho priateľka, ktorá ho sprevádzala a ktorá hovorí plynule švédsky, podobne ako mnohí obyvatelia Hadselu, ktorý je vlastne nórsky.

Zaujímavé tiež je, že majestátnemu organu na albume opakovane kontruje jemné ukulele („Island Life“), Zachov obľúbený nástroj, trúbka („So Many Plans“) a latinské rytmy z bicieho automatu („Baion“).


V duchu hesla „Urob si sám“

Po návrate z nórskych pustatín, po príchode do svojho adoptívneho domova v Berlíne, si v súčasnosti 37-ročný Zach uvedomil, že ho čaká ešte niekoľko mesiacov osamelosti: Svet sa totiž nachádzal uprostred korónovej krízy. Keď prišlo na nahrávanie albumu, Zach urobil z núdze cnosť a vrátil sa v čase: podobne ako z veľkej časti pri debute „Gulag Orkestar“. Aj teraz si totiž všetky skladby nahrával úplne sám, pričom jeho kapela sa znovu stala projektom jedného muža.

Je tiež príznačné, že Zach v kontemplatívnych skladbách načúva sám seba ešte hlbšie ako zvyčajne, spracováva negatívne zážitky z posledného turné a naberá novú duchovnú silu. V nových nahrávkach ju dokáže rozvinúť, a preto je „Hadsel“ nádherne zádumčivým zimným soundtrackom.

NMR (foto: press Beirut)