BLÍŽI SA FESTIVAL TATRA FLOWERS. UMELCI, KTORÍ NA ŇOM VYSTÚPIA HO AJ PODPORUJÚ

K výzve ochranárov sa vyjadrili viacerí interpreti aj horolezec Hámor

Tatra FlowersSĽUK, speváčka Jana Kirschner, horolezec Peter Hámor a ďalší umelci, ktorí vystúpia začiatkom septembra na festivale Tatra Flowers vo Vysokých Tatrách, podporujú jeho organizátorov. Ich vyjadrenia na margo otvorenej výzvy Slovenského ochranárskeho snemu (S-O-S) adresovanej všetkým vystupujúcim, zverejnili organizátori na svojej internetovej stránke. Snem upozornil na to, že viacero koncertov sa uskutoční aj na miestach s najvyšším stupňom ochrany, umelci by preto podľa neho mali svoju účasť na podujatí prehodnotiť a podmieniť ju vystúpeniami mimo miest s chránenou vzácnou prírodou. „Dôverujeme garanciám organizátorov festivalu ako aj Správe Tatranského národného parku, že podujatie nebude mať negatívny vplyv na ochranu prírody v Tatrách,“ uviedol riaditeľ umeleckej prevádzky SĽUK-u Maroš Červenák.

Organizátori festivalu Tatra Flowers ešte počas tohto týždňa uviedli, že nechcú v žiadnom smere ublížiť Tatrám, ale naopak, citlivým spôsobom ukázať a ponúknuť ich návštevníkom to najlepšie zo slovenského umenia a kultúry. Dôveruje im aj Jana Kirschner. „Od začiatku príprav Tatra Flowers sme s organizátormi naozaj veľmi úzkostlivo debatovali práve o vplyve tohto festivalu na Tatranský národný park,“ uviedla. Podľa jej slov z organizátorov festivalu nemá pocit, že by chceli nahnať do Tatier desiatky tisícok ľudí, ide im podľa nej o to, aby sa do Tatier priniesla krása hudby. „Či sa nám podarí a či sa im podarí dodržať všetko to, čo sľúbili, je, samozrejme, v tejto chvíli nejasné, a preto súhlasím s ochranármi, že vždy je tam veľké riziko, že sa naozaj stane niečo, čo nebude v súlade s poriadkom v Tatranskom národnom parku, za to sa nikto zaručiť nemôže. Myslím si ale, že organizátori naozaj idú po tom, aby to bolo jasne dodržané, a verím, že ľudia, ktorí prídu na naše koncerty, takisto budú rešpektovať nádherné prostredie a nádherné hory, na ktoré môžeme byť naozaj právom hrdí,“ dodala speváčka, ktorá hovorí, že Tatry rovnako ako ochranárov rešpektuje.

To, že by premietanie filmov či koncert na Štrbskom Plese alebo v iných miestach festivalu mali pri kvalitnej organizácii tohto podujatia negatívny vplyv na životné prostredie, si nemyslí ani horolezec Peter Hámor. Počas festivalu bude komentovať dva filmy, predstaví v nich výstupy na najvyššie kopce, aj svoju poslednú expedíciu na Dhaulágirí. „Sú to miesta s kvalitnou infraštruktúrou a sú po každej stránke schopné a pripravené aj na väčší počet návštevníkov, hlavne počas sezóny,“ uviedol horolezec, ktorý sa v Tatrách narodil. „Od malička si pamätám, že sme na Pleso alebo do Smokovca chodili aj za kultúrou a na rôzne podujatia, kde sa často zišlo veľmi veľa ľudí a na ozvučenie sa používali reproduktory. Podobné podujatia sa organizujú aj v horských oblastiach v zahraničí a stali sa príjemnou súčasťou života miestnych obyvateľov, ale aj turistov a náhodných návštevníkov týchto oblastí a nemajú negatívny vplyv na prírodu a zvieratá, ktoré tam žijú,“ poznamenal. Dodal, že je určite múdre a prospešné starať sa o ochranu prírody a víta každý krok, ktorý môže Tatrám pomôcť prežiť v dobrej kondícii aj ďalšie tisícročia.

Výzvu S-O-S na zrušenie koncertu neprijíma ani hudobná skupina Billy Barman, od vystúpenia sa nenechalo odradiť ani komorné teleso Mucha Quartet, hudobníčka Katarína Máliková a ďalší umelci.

K celej záležitosti sa vyjadril aj chatár na Téryho chate Peter Michalka, kde sa rovnako uskutočnia koncerty. „Pokiaľ mi je známe, organizátori získali od Štátnej ochrany prírody všetky potrebné povolenia. Neviem teda, akí ochranári vyzývajú interpretov k odmietnutiu účasti,“ uviedol. Pripomenul, že sa nebudú stavať žiadne pódiá, jediný zásah do krajiny budú stoličky pre hudobníkov. „Nebude sa používať žiadny prístroj na zosilnenie zvuku, ani mikrofón, reproduktor, ani nič podobné. Koncerty budú od pol jednej do druhej poobede, teda žiadna nočná akcia. Tak to bolo prezentované od začiatku a za takýchto podmienok s konaním festivalu pri Téryho chate súhlasím a rád pomôžem,“ informoval.

Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko poznamenal, že v Tatrách sú miesta, na ktorých nesmie zaznieť ani sláčik, a tam ani nezaznie. „Spolupracovali sme na výbere lokalít a vhodnosti umiestnenia jednotlivých umelcov a myslím si, že rozumná dohoda a kompromisy sa našli. Nevidíme žiaden bod, ktorý by pri dodržaní dohodnutých pravidiel mohol mať na prírodu nejaký negatívny vplyv. Treba zdôrazniť, že program Tatra Flowers sa odohrá na miestach, ktoré sú navštevované bežne a konajú sa tam bežne aj iné podujatia. Toto podujatie je síce viac vidieť, podmienky spolupráce sú však prísne,“ cituje ho internetová stránka festivalu.

Členovia snemu vo výzve umelcom z pondelka 14. augusta upozornili na to, že viacero koncertov sa uskutoční aj na miestach s najvyšším stupňom ochrany, umelci by preto podľa snemu mali svoju účasť na podujatí prehodnotiť.

Tatra Flowers je nový festival, ktorý sa má vo Vysokých Tatrách konať od 1. do 3. septembra, ide o súčasť Tatranského kultúrneho leta. Organizátori sľubujú originálne zážitky umocnené spojením kvalitnej hudobnej produkcie a prírodného prostredia Tatier. Ponúknuť má zmes rôznych žánrov, etno, tradičný folklór, klasickú hudbu, ale aj modernú alternatívnu. Tridsiatka koncertov sa bude konať na Štrbskom Plese, Skalnatom plese, Popradskom plese, Hrebienku, Téryho chate, v Starom Smokovci i Tatranskej Lomnici.

Zdroj správy: Sita