Duo Hotel Art, ktoré tvoria Boo Hewerdine a Vlado Nosáľ, vydáva svoj debutový album „Elevator Music“. Nachádza sa na ňom jedenásť žánrovo rôznorodých skladieb so sklonom k pesničkárskemu umeniu.
„Po koncertoch som roky trávil noci v hoteloch. Postupne som začal byť fascinovaný umením, ktoré bolo zavesené v izbách, aby sa v nich ľudia necítili ako v celách. To umenie bolo masovo vyrábané, utilitárne a zvláštnym spôsobom znepokojujúce. V každom výťahu hrala nevýrazná hudba. Aký bol jej zmysel? Keď sme s Vladom začali skladať, povedal som mu, že toto je čudný vesmír a mali by sme si predstaviť, že sme jeho súčasťou. Napriek vzdialenosti sme zrazu jednoducho vedeli, kam naše skladby hudobne a textovo zapadajú. Pieseň High Fashion je inšpirovaná mojim výletom do Japonska v 90. rokoch. Je o tom, ako som musel prešľapovať opilcov, ktorí predošlú noc prespali na chodníku. Death In The Afternoon je o kokteily, ktorý vymyslel Ernest Hemingway. Tony je newyorský vrátnik, ktorý celý život sledoval ľudí prichádzať a odchádzať. Akoby sme sledovali svet z motelového okna na treťom poschodí. S Vladom máme spoločnú víziu – Boh aj diabol sa pre nás ukrývajú v detailoch. Nie sme kapela, skôr autorská dvojica. Napriek odlišnému zázemiu a vekovému rozdielu nám Hotel Art dáva dokonalý zmysel. Nahrávanie prebiehalo čiastočne na diaľku, a čiastočne spoločne v anglickom Saltwell štúdiu s Chrisom Pepperom. Chris je môj dlhoročný spolupracovník, s ktorým si už rozumieme telepaticky a Vlado sa na nás okamžite napojil. Naša päťdňová nahrávacia session bola jedna z najproduktívnejších, aké som kedy zažil. Tento album zachytáva našu cestu. You can check in but you can always leave“, prezradil o albume Boo Hewerdine.
Tvorba na diaľku
Duo Hotel Art vzniklo v roku 2020 počas lockdownu, kedy sa mu napriek vekovému rozdielu (Hewerdine má 63, Nosáľ 31) a geografickým prekážkam (Hewerdine býva v Glasgowe, Nosáľ v Bratislave) podarilo na diaľku zložiť desiatky skladieb. Jeho tvorba sa vyznačuje úctou k pesničkárskemu remeslu. Je v nej badať cit pre harmóniu, melódiu i premyslené texty, v ktorých sa mieša melanchólia so suchým humorom. Pesničky sú na pomedzí indie popu a folku, no občas započuť aj momenty glam-rocku, jazzu, country či jemnej psychedélie. Vydanie albumu sprevádza titulný singel „Elevator Music“, na ktorom hosťuje islandská speváčka Hafdís Huld, známa z pôsobenia v kapele GusGus. K skladbe tiež vznikol videoklip od Soni Maletz.
Okrem Hewerdina a Nosáľa sa na albume podieľal producent Chris Pepper (Saltwell studio, UK) a o finálny mastering sa postaral Mark Freegard. Medzi ďalšími hosťami nájdete aj amerického gitaristu Brooksa Williamsa. Album bude 29.10. 2024 pokrstený v programe Pohoda_FM v budove Slovenského rozhlasu, ktorý je vyobrazený aj na obale platne. Autorom vizuálu je Sergio Caruso. Udalosť bude výnimočná tiež tým, že to bude prvé vystúpenie Booa Hewerdina na Slovensku. Okrem spoločných piesní od Hotel Art odznejú aj skladby, ktoré Boo a Vlado zložili pre iné projekty.
„Než sme založili tento projekt, bol som skôr pesničkár samotár, takže pre mňa táto spolupráca bola niečím úplne novým. Strašne veľa som sa naučil a hlavne nasmial. S Boo-om sme sa počas lockdownu intenzívne stretávali prostredníctvom videohovorov a naším obľúbeným hobby sa stalo napísať za hodinu jednu pesničku. Snažili sme sa jeden druhého vždy ohúriť nejakým geniálnym nápadom, alebo sa aspoň zabaviť. Keď nám pesničky začali prerastať cez hlavu (bolo ich už cez päťdesiat) a cestovanie už nebolo vylúčené, dohodli sme sa, že vyberieme finálovú jedenástku a spoločne ju nahráme. Výsledkom je album Elevator Music. Sú to pesničky o obyčajných veciach, také, aké dnes veľa ľudí nerobí. Konkrétne titulnú skladbu inšpiroval výťah v mojej bytovke v Dúbravke. Dookola v ňom hrá niekoľko neškodných popových hitov. Napadlo mi, že to dokonale zapadá do nášho konceptu‚ hotelového umenia“, dodáva k albumu Vlado Nosáľ.
Branislav Kaľavský a NMR (foto: press)