Quantic - Atlantic Oscillations (Tru Thoughts Records, 2019)
Quantic, vlastným menom Will Holland, je producent a multiinštrumentalista.
Od roku 1999 sa Quantic spolupodieľa na dramaturgii britského vydavateľstva Tru Thoughts Recordings, v ktorom vyšlo okrem jeho vlastných nahrávok pod názvami Quantic, the Quantic Soul Orchestra, The Limp Twins, Flowering Inferno a Ondatrópica, aj množstvo ďalších výborných albumov interpretom a skupinám ako napríklad Bonobo, Belleruche, Nostalgia 77 a ďalším.
Quantic popri komponovaní vlastnej hudby robí aj DJ-a a často cestuje. Na svojich vystúpeniach mieša hudobné štýly funky, jazz, salsa, calypso či kumbia s elektronickou hudbou. Vo svojej tvorbe často spolupracuje so soulovou speváčkou Alice Russel a kolumbijskou speváčkou menom Nidia Góngora. V roku 2007 sa na sedem rokov presťahoval do Kolumbie, kde sa venoval najmä latinsko-americkej hudbe. V súčasnosti žije už viac ako štyri roky v New Yorku.
Nový album Atlantic Oscillations pôsobí ako jeho doteraz najucelenejší a koncepčne najzložitejší album. Pri jeho nahrávaní využil viacerých nových hudobníkov a celkový výsledok nahrávky potvrdzuje Quanticovu výnimočnú schopnosť vzájomne prepojiť elektronickú hudbu s orchestrom.
Štúdio Selva
Quanticove brooklynské nahrávky sú charakteristické tanečnými discobeatmi i zasnenými, melancholickými melódiami. Počuť v nich experimentovanie s elektronikou, avšak bicie a dychové nástroje boli nahrávané v novom brooklynskom štúdiu Selva, v ktorom vznikla aj postprodukcia nahrávok. Názov nového albumu bol inšpirovaný fenoménom miestneho počasia, tzv. severoatlantickej oscilácie. Zároveň sa názov albumu vzťahuje na zvukové generátory syntetizátorov, tzv. oscilátory.
Brooklyn v zime
Nahrávky albumu Atlantic Oscillations evokujú Brooklyn v zime pri krbe. Teplo analógových syntetizátorov je všadeprítomné. Texty nových piesní sú melancholické, až milostné. Skladba „Now Or Never“, ktorú spieva Alice Russell je o odlúčení po chorobe. Citlivý hlas londýnskej speváčky dodal piesni tú správnu atmosféru. V niektorých ďalších textoch sa Quantic zaoberá zlyhaním vzťahu, čo je v jeho tvorbe novinka. Oproti minulosti aj viac spieva.
Neustále objavovanie
Okrem balád Quantic opäť prekvapuje svojou vynaliezavosťou. Dobrým príkladom je pieseň „Tierra Mama“, ktorú spieva kolumbijská speváčka Nidia Góngora. Tématicky je skladba venovaná mokrej pôde tichomorského pobrežia pri kolumbijskom meste Timbiqui. Z hudobného hľadiska ide o zmes afro-pacifických rytmov aguabajo skombinovaných s experimentálnym soulom a funkom. Basy a syntetizátory znejú ako nigérijský pop zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Kým titulná skladba má korene v Brooklyne, pieseň September Blues bola inšpirovaná dlhým koncertným turné po Spojených štátoch. Skladba Motivic Retrograde evokuje hudbu západnej Afriky a pieseň La Refexión so zvukom marimby je inšpirovaná časom stráveným v Kolumbii, Ekvádore a Peru.
Svojim novým albumom Atlantic Oscillations nás Quantic príjemne prekvapil a preto Vám ho radi predstavíme aj v našom vysielaní.
Róbert Gregor (foto: press)