Brodka - Clashes (Pias, 2016)
Speváčka Monika Brodka je v susednom Poľsku hviezdou. V roku 2004, ešte ako šestnásť ročná, vyhrala spevácku súťaž s názvom Idol a jej bezmenný debutový album z toho istého roku sa stal platinovým. Úspešné boli aj jej ďalšie albumy My Song (2006) a Granda (2010). Okrem komerčného úspechu mali úspech aj u odbornej hudobnej verejnosti, ktorá ich odmenila niekoľkými oceneniami.
Na jej novom albume Clashes vyniká ešte viac ako v minulosti jej pesničkárstvo. Inšpirácie nachádzala vo svojom detstve. Hovorí, že jej prvé intenzívne stretnutie s hudbou sa uskutočnilo v kostole, v hudbe má rada istú dávku duchovna a spirituality. Dodnes obľubuje zvuk chrámového organu. K atmosfére jej nových piesní ju inšpirovala aj filmová hudba dokumentárneho filmu Bells From The Deep, Wernera Herzoga. V hudbe Brodki počuť aj punk, alebo clivú náladu typickú napr. pre niektoré piesne Lany Del Ray. V textoch miestami cituje Bjork a Pj Harvey. Clashes je jej prvým albumom výlučne s anglickými textami. Obsahuje piesne, ktoré vznikali v Los Angeles za asistencie významných osobností. Produkcia: Noah Georgeson (Joanna Newsom, Cate Le Bon). Spolupráca: Arto Lindsay, Glenn Branca.
Za zmienku stoja aj jednotlivé piesne albumu Clashes. Skladba Santa Muerte bola inšpirovaná Brodkinou návštevou Mexika. Téma? Smrť!. V piesni na prvom singli Horses sa Brodka priznáva k láske ku koňom a zároveň aj ku skupine Nirvana. Úvodné slová sú citáciou jednej z piesní Kim Gordon zo Sonic Youth. Celkovou atmosférou vynikajú aj piesne ako Funeral, alebo Up In The Hill. Skladba Hamlet bola zložená k novému predvedeniu tejto Shakesperovej drámy.
Po vypočutí kolekcie dvanástich nových piesní albumu Cashes, vnímavejší poslucháč zrejme nadobudne dojem, že je v niečom výnimočný. Akoby z neho vychádzal dobrý pocit a pokiaľ Vám nevadí komornejšia atmosféra jednotlivých skladieb, možno neurobíte zle, keď sa s ním zoznámite.
Róbert Gregor (foto: press)