Buscabulla je elektronické duo z Portorika, ktoré vo svojej hudbe spája indie, tanečnú hudbu, pop a elektronické funky s exotickými rytmami ako bachata, reggaeton, merengue a salsa.
Spočiatku Buscabulla hrávali v kluboch v Brooklyne, na bielych plážach v Aguadille a na pódiu festivalu Coachella. Od svojho debutového EP s názvom „Kitsune“ z roku 2014 sa snažia do svojej hudby s humorom vnášať fantáziu.
Ústrednými postavami sú Raquel Berrios a Luis Alfredo Del Valle. Príležitostne im vypomáha niekoľko portorikánskych emigrantov žijúcich v Brooklyne. Prvýkrát sa stretli v roku 2011. Obaja boli umelecky zameraní: ona bola dizajnérkou a skladateľkou, on dídžejom, multiinštrumentalistom a hudobným producentom. Ich názov Buscabulla, je portorikánskou frázou, ktorá by sa dala preložiť ako „človek, ktorý robí problémy“.
Na novom albume Regresa počuť elektroniku, latinské rytmy a melancholické indie vokály.
Buscabulla vo svojej hudbe kombinujú dve línie. Na jednej strane je to portorikánska hudba a na druhej strane sú ovplyvnení newyorkskou hudobnou scénou sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Základ ich hudby tvorí zasnený indie-popový hlas Raquel a Luisove tropické zvuky syntetizátorov.
Rodáci z Portorika.
Album „Regresa“ rozpráva príbeh návratu do Portorika, odráža prechod od strachu k oslobodeniu, od hospodárskej depresie k optimizmu.
Raquel k tejto téme povedala: „Ľudia v našom veku sa sťahujú, najmä do Spojených štátov. Návrat do rodnej vlasti bol pre nás veľkou témou a zlomom. Hurikán Maria v roku 2017 a masové protesty proti skorumpovanej vláde spôsobujú na karibskom ostrove veľké spoločenské a politické problémy. Čo by mohlo byť lepšie ako nahrať album o tomto intenzívnom zážitku? Na jednej strane sú emócie a šťastie a na druhej strane veľa melanchólie.“
Album „Regresa“ bol vytvorený v domácom štúdiu
Buscabulla nahrali všetky piesne svojho prvého albumu „Regresa“ výlučne v domácom štúdiu. Na jeho nahrávkach hosťujú rôzni hudobníci ako napríklad portorikánska popová diva Nydia Caro a spevák, producent Helado Negro, ktorý obohatil aranžmán skladby „Club Tu Y Yo“ zvukom sláčikového kvarteta. Piesne tohto albumu sprostredkúvajú skôr dystopický okamih pred karibským cyklónom ako bezstarostný slnečný svit z Portorika. Táto introvertná estetika by mohla reflektovať aj na súčasný emocionálny stav globálnej koronavírusovej pandémie.
Zvuk uzatvorenia.
Luis nedávno prehlásil: „Od 13. marca sme v zablokovaní. Je to desivé. Stále je však privilégiom, že dokážeme produkovať hudbu uprostred chaosu. V tejto šialenej situácii sa snažíme myslieť pozitívne a duchovne.“
Album „Regresa“ sa vymyká karibskému klišé a štýlovo sa dištancuje od mestského zvuku súčasného Portorika. Tento titul je odvážny, filigránsky, prebúdzajúci a prichádza v pravý čas. Je to jeden z dôvodov, prečo sme jeho piesne zaradili aj do nášho vysielania.
Róbert Gregor (foto: press Buscabulla)