ČANKIŠOU A ICH NOVÝ ALBUM SUPAY JE PUTOVANÍM VO VNÚTORNÝCH SVETOCH

Čankišou_Supay-frontŠiesty radový album českej skupiny Čankišou odhaľuje, čím všetkým musí prejsť jednonohý národ Čanki, aby vykorenil zlo, ktoré preniká do reality všedných dní. Kapela Čankišou sa nasmerovala do hlbín duší jednorožcov, aby späť na povrch vytiahla i tie najtemnejšie kúsky národa Čanki. A pretože ani tu nie je zlo jednofarebné, použila k tomu množstvo hudobných štýlov a odkazov. Na temných rifoch a motívoch sa preháňajú svetlo s nádejou a spolu tvoria nečakane dokonalé spojenie, na ktorom stavia i naliehavý hlas neprehliadnuteľného Karla Heřmana.

Čo je SUPAY (zdroj Slovníček Etnografického muzea v Brně):

Supay je zlo vo forme myšlienky či bytosti, ktoré sa ako parazit sýti naším telesným a duševným utrpením. Je známe v mnohých kultúrach pod rôznymi menami. Nechávame sa ním ovplyvňovať, stávame sa jeho nástrojom, a tým mu otvárame dvere do našej reality. Uvedomovaním si svojich skutkov môžeme proti nemu účinne bojovať. Čím menej utrpenia bude na Zemi existovať, tým skôr zlo náš svet navždy opustí.

Čankišou rozprávajú svoju legendu jednonohého národa od roku 1998 a teraz prichádzajú s nahrávkou s poradovým číslom šesť. Supay predstavuje Čankišou v nečakanej polohe melodickej kapely používajúcej prvky world music veľmi rozvážne a oproti počiatkom možno až striedmo. Výrazne prečistený zvuk zo štúdia COX Davida Kollera pozdvihol tvorbu kapely nečakaným smerom. Hudobník David Synák priznáva dlhodobý dialóg v kapele: „Tento album je pre mňa krásnym výsledkom dlhoročného úsilia nejak sa hudobne dohodnúť. Niekto je viac na rytmy a potrebuje, aby to bolo príliš našlapané. Pre niekoho sú hlavne harmónie prvkom, čo nikde nesmie chýbať. A táto nahrávka je parádnym kompromisom. Nie, vlastne je to o stretávaní sa v polovici cesty, je to krásny dialóg medzi nami, pokec po dlhej ceste…Nádhera.“ Spevák Karel Heřman s tým súhlasí: „Nikto nevyčnieva, všetko hrá spolu dokopy a vďaka tomu to skvele šlape.“

Na výslednom zvuku má veľkú zásluhu Jiří Topol Novotný, ktorý album nahrával, mixoval i mastroval.  Gitarista Martin Krajíček potvrdzuje, že práca v štúdiu tentokrát mala na výsledný zvuk veľký vplyv. „Rozhodnutie robiť album s Topolom a točiť v COX-e bolo pre tento album úplne zásadné. Príležitosť pracovať s niekým, pre koho je zvuk životnou vášňou a náplňou, je neoceniteľná skúsenosť.“

Pokiaľ sa o predchádzajúcom albume hovorilo ako o nahrávke, kde sú etno rytmy oblečené v rockovom kabáte, teraz je to trocha naopak. Supay je album, kde sú výrazné rockové rytmy navoňané exotickým dobrodružstvom celého sveta.

BIO Čankišou

Čankišou_4_2015 foto Gabriel_DvořákSedemčlenná kapela Čankišou prenikla do povedomia poslucháčov doma i v zahraničí vďaka svojim koncertom nabitým energiou a divokými rytmami. Pod vedením speváka Karla Heřmana, impozantného hlasom i postavou, sa jej živé hrania po pár minútach menia na divoký tanečný vír. Čankišou so svojou fúziou rôznych etnických vplyvov na rockovom základe a bohatou zbierkou exotických nástrojov prešli svet od ostrova Réunion v Indickom oceáne cez Pakistan až po malajské Borneo.

Kapelu Čankišou založili pôvodom bigbítoví muzikanti na vianočnom žúre v roku 1998. Pomocou najrôznejších nástrojov z celého sveta sa vrhli do úplne nových vôd etna, world music a originálne opreli svoju tvorbu o legendu dávneho jednonohého ľudu Čanki. Za 16 rokov existencie si kapela vydobyla pevné miesto na hudobnom výslní. Dnes patrí k špičke českej world music a pravidelne koncertuje i v zahraničí, doteraz zahrala v 18 krajinách.

Čankišou vydali niekoľko úspešných albumov: debutový album Hudba lidu Čanki prekypujúci energiou a entuziazmom z novoskúmaných vôd world music (2000), hĺbavejší Densé ju s titulnou mongolskou ľudovou piesňou (2004), ktorú si frontman priviezol z mongolského festivalu, tretie CD Gamagaj inšpirované rovnomennou postavou z knihy Umberta Eca Baudolino (všetky FT Records). Početné cesty po ďalekých krajoch a najrôznejšie fúzie s miestnymi muzikantmi sú hlavným inspiračným zdrojom štvrtého albumu Lé La (2008, Indies Scope). Novinár Jiří Moravčík označil toto CD za najlepší český world music album roku 2008 a kapela zaň získala nomináciu na cenu Anděl 2008 v kategórii world music. Rockovejší album Faÿt (2011, Indies Scope) sa v decembri 2011 umiestnil na 10. mieste v európskej world music hitparáde WMCE, v januári 2012 na 12. a v novembri 2011 na 17. mieste. Kapela zaň bola taktiež nominovaná na Anděla 2011 v kategórii world music. Čankišou vystúpili na prvom českom prezentačnom festivale pre zahraničných usporiadateľov Czech music Crossroads 2015.

Zdroj článku a foto:

Indies Scope – Přemysl Štěpánek

Viac na: http://www.cankisou.cz/cz