CARAVAN PALACE – ELECTRO SWINGOVÝ SAMOPAL A MOTÝLIK Z MADAGASKARU

Caravan Palace - < I ° _ ° I > (Café de la Danse / Mkva Music , 2015)

caravan-palace-album-coverSwing? Dnes? Takto prekvapene zareagujú niektorí ľudia, keď sa dozvedia, že v súčasnosti hrá nejaká kapela tento hudobný žáner.

Swing začínal byť módny v časoch, keď dal Al Capone so zaviazanými očami doviesť autom do svojho brlohu jazzového pianistu Fatsa Wallera, gangstri naňho namierili samopaly a prikázali mu: „Hraj!“ Tak hral. Tri dni! Napokon z toho bol balík dolárov na drevo a dodatočne exkluzívna zmluva s RCA Victor.  Ale … Pssst! Ticho! Lebo legendárne Caponeho samopaly Thompson, nazývané „Chicago organ“, zanechávali v tele dosť veľké diery.

Predchádzajúca vlna swingu sa k nám na Slovensko nedovalila.

(Napriek tomu uniesla troch slovenských bláznov z Bratislavy, jeden sa volal Róbert Gregor, druhý Miroslav Potoček, tretí Ladislav Mlčúch. Ale z toho, že tu teraz vypisujú ostošesť, je jasné, že ich neuniesla úplne preč). Vrcholila v rokoch 1995 -1998. Zdvihla sa v USA a dorazila aj do Európy. Bola veľkým osviežením vtedajšej hudby sveta. Nebola iba „retrožbrndou“. Pomiešala swing s punkom, rockabilly, folkom, ska, reggae, world music, alternative music a vyniesla na vrchol svojho speneného hrebeňa jednu z najlepších amerických skupín od čias občianskej vojny Sever proti Juhu až do dnešných dní –  Squirrel Nut Zippers.

V posledných rokoch sa svetom valí ďalšia vlna swingu – electro swingu.

Tentoraz sa boh hudby výnimočne spriahol s bohom vetra, aby pomohol swingu. Lenže, čosi spolu popili, takže boh vetra fúkal akosi nepravidelne z rôznych strán a preto mu jedna vlna ubehla, a neplánovane doniesla do veľkého hudobného sveta namiesto plánovanej americkej  skupiny, francúzsku – Caravan Palace. Priaznivcov swingu z tradičného swingového tábora asi táto skupina veľmi nepoteší, przní totiž swing príliš modernou elektronickou hudbou, ktorú ešte viac przní pomenovaním gypsy-funk. A preto sa zase naopak stala v očiach ortodoxných „elektronikov“ pre swing veľmi žiaducou. O to viac, keď hlása, že : „Swingová a tanečná elektronická hudba majú spoločný cieľ – zabezpečiť, aby ľudia tancovali. Tento cieľ tvorí medzi nimi akoby most a my sa ho snažíme posilniť “ A k tomu servíruje všetkými farbami hýriaci hudobný drink, v ktorom sa mihá house music, disco, ambient, hip-hop, trip hop, a nalieva ho do pohárov s nápismi Django Reinhardt, Lionel Hamton, Fletcher Henderson. Takýchto drzých Francúzov svet nevidel. Pretože, viete, Francúzi sú predsa len ešte stále vzorom dobrých móresov.

Caravan Palace

Caravan Palace mixujú swing ako vajcia so škrupinami, natriasajú ho v šejkri hore-dolu, slučkujú hlava-nehlava a práve im vychádza tretí album, preklínaný aj oslavovaný, s názvom  <I°_°I> .

A akoby dosť neprovokovali starých, slušných priaznivcov swingu, všelijakými strašnými mixami, ešte ich provokuje aj ich speváčka Colotis Zoé, nemravnými pohybmi a výstredným, burleskným parížskym outfitom, poletujúca po pódiu ako motýľ. Nie náhodou, Colotis Zoe je totiž motýlik madagaskarských lesov, ktorý vidí viac farieb ako človek. Sonia Fernandez Velasco, alias Colotis Zoé hovorí, že tento motýlik je rovnako krásny ako hudba. Asi vie, čo hovorí, umenie má v krvi, vždy chcela hudbou maľovať. Študovala na konzervatóriu klarinet, jazzový spev, študovala aj na divadelnej škole, chodila na kurzy klaunov, na jazykovú školu, je obdivovateľkou Elly Fitzgerald. Napokon, Caravan Palace dávajú vo svojom repertoári priestor aj inteligentným, pomalým skladbám na pomedzí ambientu a jazzu. A používajú aj akustické hudobné nástroje – husle, trombón, klarinet, vibrafón.

Napriek elektronickým kolážam a efektom, vyznievajú lepšie na koncertných vystúpeniach, ako v štúdiových nahrávkach. Ich vystúpenia sú povestné oduševnenou atmosférou, diváci nadšene skáču. Bodaj by neskákali, veď hudba Caravan Palace vyryje drážky aj do železobetónu.

Miroslav Potoček (foto: press Caravan Palace)