Caravan Palace - Chronologic (Lone Diggers, Le Plan Recordings , 2019)
Predchádzajúca vlna swingu sa k nám na Slovensko nedovalila. Vrcholila v rokoch 1995 -1998. Zdvihla sa v USA a dorazila aj do Európy.
Bola príjemným osviežením vtedajšej hudby. Pomiešala swing s punkom, rockabilly, folkom, ska, reggae, alternatívnou hudbou i world music a predstavila svetu výnimočné skupiny ako Squirrel Nut Zippers, Big Bad Voodoo Daddy, 8½ Souvenirs, The Brian Setzer Orchestra a ďalšie.
V posledných rokoch sa svetom valí ďalšia vlna swingu – electro swingu, v ktorej popredí stojí aj francúzska skupina Caravan Palace. Priaznivcov swingu z tradičného tábora asi táto skupina veľmi nepoteší, mieša totiž swing s modernou elektronickou hudbou a popom.
A preto sa zase naopak stala v očiach ortodoxných „elektronikov“ pre swing veľmi žiaducou. O to viac, keď hlása, že : „Swingová a tanečná elektronická hudba majú spoločný cieľ – zabezpečiť, aby ľudia tancovali.
Tento cieľ tvorí medzi nimi akoby most a my sa ho snažíme posilniť “ A k tomu servíruje všetkými farbami hýriaci hudobný drink, v ktorom sa dá nájsť house music, disco, ambient, hip-hop, trip hop a nalieva ho do pohárov s nápismi Django Reinhardt, Lionel Hamton, Fletcher Henderson.
Caravan Palace používajú popri elektronických aj akustické hudobné nástroje ako husle, trombón, klarinet, vibrafón. Na koncertoch zvyknú provokovať a to najmä prostredníctvom svojej speváčky Colotis Zoé, ktorá nemravnými pohybmi a výstredným, burleskným parížskym outfitom, zväčša po pódiu poletuje ako motýľ. Študovala na konzervatóriu klarinet, jazzový spev, chodila do divadelnej školy, na kurzy klaunov, na jazykovú školu, je obdivovateľkou Elly Fitzgerald. Možno aj preto sú v repertoári kapely i pomalšie skladby na pomedzí ambientu a jazzu.
Skupine Caravan Palace v týchto dňoch vychádza štvrtý album Chronologic.
Z jednotlivých nahrávok tejto novinky je počuť, že nepreukazujú náznaky zaostávania a že si zachovávajú podobnú zvukovú estetiku ako v minulosti. Je ale badateľný väčší príklon k popu. S trvaním len jedna minúta a dvadsať sekúnd je Fargo najkratšou skladbou v histórii skupiny. Toto zasnívané blues napriek tomu nemožno prehliadnuť.
V piesni Plume sa skupina vracia k svojim electro-swingovým koreňom a skladba Supersonics zaujme svojim svojím úderným tanečným rytmom.
Na albume sa po prvý raz objavilo aj niekoľko hosťujúcich spevákov ako Charlex X v piesni About You a Tom Bailey v skladbe Waterguns. Medzi vydarené nahrávky albumu sa dajú považovať aj piesne Moonshine, Melancolia a Leena. Radi vám ich predstavíme aj v našom vysielaní.
Róbert Gregor (foto: press skupiny)