CENA ESPRIT MÁ KOLEKTÍVNEHO VÍŤAZA

Konečne poznáme laureátov jedenásteho ročníka prestížneho ocenenia ESPRIT. Najlepším slovenským jazzovým albumom roka 2022 je „Room#555“ zoskupenia Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, ktorý sa s autorskou novinkou prezentoval po štrnástich rokoch. Cenu verejnosti si odniesol klavirista a skladateľ František Báleš za nahrávku „Básne Múzické“. Slávnostné udeľovanie ocenení 30. apríla 2023 v bratislavskom Divadle Astorka bolo súčasťou osláv Medzinárodného dňa jazzu.


O najlepšom albume spomedzi dvadsiatich štyroch nominovaných rozhodla medzinárodná odborná porota zložená z promotérov či umeleckých riaditeľov jazzových klubov a festivalov. Líder orchestra Matúš Jakabčic si prevzal od organizátorov umeleckú plastiku v tvare kontrabasu, ktorú vytvoril sochár a maliar Jakub Bachorík. Z jeho rúk pochádzala aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT, ktorú si na základe hlasovania priaznivcov odniesol líder zoskupenia František Báleš ansámbel za album „Básne Múzické“ (Hevhetia).

Česko-slovenské zoskupenie Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band vzniklo v roku 2004 a nahrávka „Room#555“ (JFJ / La Plata Production) je vôbec prvým štúdiovým projektom orchestra.

Dvojalbum ponúka ten najaktuálnejší pohľad na bigbandovú tradíciu: členité kompozície (predovšetkým z pera trojice Matúš Jakabčic, Ľuboš Šrámek, Erik Rothenstein) podávané v bohato rozkošatených aranžmánoch s prvoligovými sólistami, miestami dokonca vkusne okorenené elektronickými prízvukmi.

Ako hodnotili domáce albumy zahraniční porotcovia?

Hudobný redaktor Johann Kneihs z rakúskeho rozhlasu ORF Ö1 pri víťaznej nahrávke nešetril chválou: „Prekvapujúce množstvo kompozičných myšlienok, bohatstvo aranžérskych nápadov a majstrovská realizácia. Monumentálne dielo!“ Dvojalbum „Room#555“ zaujal aj ďalších porotcov. „Už roky som nepočul tak skvostný a inovatívny spôsob práce s jazzovým orchestrom,“ dodáva umelecký riaditeľ a koordinátor viacerých poľských festivalov Daniel Ryciak. Popri tom vyzdvihol aj album zoskupenia Františka Báleša: „Oceňujem samotnú myšlienku, spracovanie i zvuk. Celkovo mal slovenský jazz dobrý rok a nebolo naozaj ľahké rozhodnúť sa pre jedinú nahrávku.“

Podobný názor zdieľal aj taliansky klavirista Stafano Pasquale: „Vlastne sa ani nedokážem rozhodnúť, keďže viacero projektov ma oslovilo nápadmi i spracovaním. David Kollar s Arvem Henriksenom predložili fascinujúcu zvukovú paletu s množstvom rozmanitých farieb a skláňam sa pred ich spôsobom prepájania a premiešavania akustických nástrojov s elektronikou. Jedinečný a podmanivý hudobný zážitok! Podobne ako v prípade Lukáš Oravec Quartet with Moravian Philharmonic, kde šťavnatý a dynamicky bohatý orchestrálny background posúva kompozície do nových dimenzií.“

Slávnostným ceremoniálom sprevádzal Robo Roth.

a jeho súčasťou bol koncert víťazného CZ-SK Big Bandu, pod vedením gitaristu, skladateľa a aranžéra Matúša Jakabčica. Sólistami orchestra boli český saxofonista Ondřej Štveráček, maďarský trubkár Ádám Gráf i domáci umelci – bastrombonista Michal Motýľ a klavirista Ľuboš Šrámek. Na pódiu v Divadle Astorka zazneli aj skladby z ďalších nominovaných albumov: medzinárodného „Blue Journal“ speváčky a skladateľky Ester Wiesnerovej a „Presence“ klaviristu a skladateľa Valéra Mika.

Hlavný organizátor cien Esprit, hudobník Boris Čellár, zhodnotil aktuálny ročník: „S cenami Esprit sme sa úspešne prehupli do druhej dekády, čo znamená, že na Slovensku máme stále dostatok tvorivých džezmenov, ktorí majú čo povedať. Na druhej strane s radosťou vnímam aj dlhodobú podporu zo strany partnerov, čo je signálom, že im na kultúre a umení v našej krajine záleží. Už teraz sa teším na dvanásty ročník ocenení Esprit.“

Generálnym partnerom podujatia ESPRIT je softvérová spoločnosť Espirit s. r. o., hlavnými partnermi sú Porsche Slovensko a investičná platforma Crowdberry. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ocenenie ESPRIT ponúka jazzovým priaznivcom jedinečnú možnosť získať prehľad o tom najlepšom, čo vzniklo na Slovensku v uplynulom roku a svojím hlasovaním môžu každoročne vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru.

Anton Repka a NMR (foto: Rudolf Baranovič)