Chancha Via Circuito - Bienaventuranza (Wonderwheel Recordings, 2018)
Pred desiatimi rokmi argentínsky hudobný projekt Chancha Via Circuito definoval hudobný žáner digital cumbia. Od tej doby sa jeho hudba spája s dubom, elektronikou a andským folklórom.
Pedro Canale, ktorý sa prezentuje pod pseudonymom Chancha Via Circuito má osobitné postavenie na hudobnej scéne, pretože patril k prvým hudobníkom, ktorí začali spájať experimentálnu elektronickú hudbu s andskou, a to nielen s andských vrchov, ale aj pralesov a zároveň aj veľkomiest, navyše s reálnymi andskými spevákmi a hudobníkmi, čo potvrdzujú jeho albumy Río Arriba (2010) a Amansara (2014).
Jeho najnovší album „Buenaventuranza“ sa nesie v podobnom duchu ako jeho predchodcovia.
Typickým príkladom je prvý singel „Ilaló“, v ktorom spieva ekvádorský spevák Matteo Kingman. Znie v ňom andská „charango“ gitara, drevené flauty a tradičný andský spev. Pedrova hudba sa v súčasnosti v niektorých skladbách približuje k rytmom reggaetonu i rapu, apeluje na široké publikum „reggaeheads“, ale tiež na etnické skupiny.
Na albume Buenaventuranza navyše rozširuje spektrum hosťujúcich spevákov. Je medzi nimi argentínska folklórna speváčka Miriam Garcia a tiež predstavitelia súčasnej digitálnej scény cumbie z Kolumbie, Lido Pimienta a jeho krajan Manu Ranks, ktorí spievajú snový spevácky duet v piesni La Victoria. Táto skladba je o snívaní a pozitívnych vibráciách. Počuť v nej indický sitár, marimbu i náznaky konžskej rumby, čo vytvára dojem neobvyklého hudobného amalgámu. Zároveň táto skladba pôsobí čerstvo a neformálne.
Hudbu Chancho Via Circuito obdivuje veľa mladých tvorcov scény, ktorá spája andskú hudbu s elektronickou. Patria do nej interpreti ako napríklad Nicola Cruz z Ekvádoru, v Španielsku pôsobiaci BeGun alebo El Buho z Francúzska.
Album Bienaventuranza sa vyníma medzi podobne štýlovo orientovanými nahrávkami špecifickým, sofistikovaným soundom.
Tradičné hudobné nástroje, poézia v textoch a vzorky hudby Indiánov z Amazónie sa na tomto albume stretávajú so súčasným globálnym popom, znejú ako cesta po Latinskej Amerike. Názov „Bienaventuranza“ je neologizmus zložený z pojmov pokoj a dobrodružstvo, a voľne by ho bolo možné preložiť aj ako spravodlivosť.
Róbert Gregor (foto: archív)