Che Sudaka je kapela z ľudu a pre ľud, žiadna pretvárka. Svedčí o tom jej dvadsaťročná kariéra.
Pred dvadsiatimi rokmi členovia Che Sudaka prešli bez pasov z Argentíny a Kolumbie do Barcelony. Začínali ako pouliční muzikanti. Teraz je z nich kapela ošľahaná vetrom skúseností na tisícoch koncertoch v mnohých krajinách na celom svete. Keď sa objavia dvaja bratia, argentínci Leo a Cachafaz, spolu s kolumbijčanmi Chekom a Jotou na pódiu, málokto v hľadisku zostane chladne stáť.
Hudba Che Sudaka, prirovnávaná k tvorbe románskej legendy Manu Chao, je zmesou temperamentu, radosti, punku, ska, reggae, hip hopu, folku, folklóru, ktorá do poslucháčov vstrekuje injekciu zdravej energie. Ak by sme ju vnímali ako rock, tak by to bol rock bez hrubosti, postavený na tanečných rytmoch.
Názov Che Sudaka je odvodený od slova Sudak, hanlivého označenia pre latinoameričanov v Španielsku.
Žiadny alkohol, žiadne drogy, vegetariánska strava a veľa športu. Znie to nudne? „Sme kapela s politickým posolstvom“ – hovoria členovia Che Sudaka.
Podstatnú úlohu v ich hudobnej tvorbe zohrávajú sociálno-kritické texty piesní. Poukazujú na každodenný politický a mediálny tlak okolo nás. Kdesi, akoby v záhlaví ich piesní, tlie pahreba odkazu legendárnych The Clash.
Aj taká je scéna mestizo – modernej fúzie Che Sudaka 2022 latinskoamerickej a španielskej hudby s prvkami štýlov punk rock, reggae, ska, dub, hip-hop, elektronika s antirasistickými a antiglobalistickými postojmi.
20 rokov bez hraníc
Nahrávky na kolekcii, ktorá vyšla pod názvom „20 aňos“ produkoval „Moska“ Lorenzo zo skupiny Los Auténticos Decadentes a Sergio Morales „Pakandé“ (akordeonista a producent Che Sudaka). Celok sa pripája k odkazu predchádzajúcich deviatich albumov, ktoré hudobní kritici kategorizovali ako skutočný festival štýlov, kultúr a jazykov, kde je tanec na chytľavú kumbiu, ska, merengue, latinskoamerický folklór alebo punk vždy sprevádzaný úprimnými a uvedomelými textami.
Na albume sa nachádzajú nové skladby i prerobené verzie starších nahrávok. Podieľali sa na nich Dubioza Kolektiv (Bosna), La Pegatina (Španielsko), Locomondo (Grécko), Mal Élevé (Nemecko), Piero (Argentína), Marta Gómez (Kolombia), Los Rabanes (Panama), Sergio Rotman (Argentína), Desorden Público (Venezuela), Barrio Calavera (Peru), Doctor Krápula (Colombia), and Las Manos de Filippi (Argentína) a ďalší.
Kapela je v súčasnosti na veľkom koncertnom turné po celej Európe s názvom „20 Years Without Borders“. Začalo sa dvomi vypradenými koncertami v Madride a Barcelone. Bude pokračovať až do budúcej zimy maratónom sedemdesiatich vystúpení vo Francúzsku, Českej republike, Švajčiarsku, Nemecku, Maďarsku, Rakúsku, Holandsku a v ďalších krajinách.
Dvadsať rokov skupiny Che Sudaka je dvadsať rokov konštantného vývoja myšlienok a pocitov, pozitívnej a kolektívnej energie, globálneho hnutia, ktoré sa čoraz viac spája s ich rebelskými dušami. Čas a náklonnosť fanúšikov urobili z nej urobili žijúcu hudobnú legendu.
NMR (foto: press Che Sudaka)