CZECH MUSIC CROSSROADS 2022

V dňoch 20 – 22.5.2022 sa v ostravskom dome kultúry Podklad uskutočnil ôsmy ročník showcase festivalu Czech Music Crossroads.

Na podujatí sa okrem umelcov z Českej republiky predstavili aj skupiny zo Slovenska, Poľska, Francúzska a Južnej Kórei. Nechýbala ani slovenská delegácia vrátane zastúpenia New Model Rádia.

Organizátori festivalu Czech Music Crossroads sú zároveň aj organizátormi festivalu Colours of Ostrava. Na showcase festival som osobne prijal pozvanie po druhýkrát. Pred pandémiou v roku 2019 dopadol výborne, v roku 2020 sa vzhľadom na obmedzenia nekonal a v minulom roku som sa z časových dôvodov nemohol zúčastniť.

Otázka znie, čo návštevníkov priťahuje na takéto podujatie, ktoré je určené skôr odbornej než bežnej verejnosti.

V dopoludňajších hodinách sa počas soboty a nedele konali prednášky a diskusie hudobných profesionálov z celého sveta. Tento rok sa ich zúčastnilo viac ako 40. Boli medzi nimi najmä organizátori rôznych podujatí, muzikanti a hudobní publicisti. Hlavnou témou bolo fungovanie hudobného sektora po pandémii, diskusie neobišla ani vojna na Ukraine.

V popoludňajších hodinách sa na dvoch pódiách striedali rôzne koncerty.

Hudobnú časť otvoril v piatok rómsky klavirista Tomáš Kačo, ktorý sa z Nového Jičína prepracoval až na pódiá Cernegie Hall v New Yorku. Príjemne prekvapili aj českí Moonshye a poľské trio Batik, v ktorom hrá na koru a zároveň spieva hudobník z Burkina Faso.

Potešilo ma, že v piatok som mohol konečne uvidieť koncert slovenského hudobníka Michala Nogu s jeho skupinou. Na kvalitnej zvukovej aparatúre vyznel úplne inak ako zo zatiaľ jediného cd-čka „Stopy“, ktoré zaznamenolo medzinárodný úspech.

Michal Noga Band

O famózny úvod sobotnej časti hudobného programu sa postaralo trio Bel air de Forro z Francúzska, inšpirované severovýchodnou brazílskou hudbou. Jeho vystúpenie osobne považujem za vrchol celého festivalu.

Zaujala aj francúzska popová speváčka Joy. D, ktorá sa predstavila v akustickej podobe. Prekvapivo jej pristala.

Za ďalšie highlighty sobotného večera možno považovať vystúpenie francúzskych skupín NDIAZ a FLEUVES, ktoré dokázali publikum strhnúť svojráznou kombináciou bretónskych tradícií a tanečnej hudby.  

Za prekvapivý úlet v pozitívnom zmysle slova považujem koncert slovenskej skupiny Varkocz, ktorá vtipne kombinuje najmä slovenské a maďarské ľudové piesne so zvukom drumble a tanečnými rytmami. Ich vystúpenie by sa hodilo k akejkoľvek tanečnej party.

Tvorba beskydskej speváčky Kaczi balansuje medzi popom, folkom a šansónom. Jej koncert naznačil, že má potenciál a že o tejto speváčke zrejme ešte budeme počuť.

Úplne odlišný hudobný svet predstavila skupina Sinnoi, ktorá kombinuje tradičnú kórejskú hudbu s elektronikou a takisto kórejská kapela The Tune, ktorá sa predstavila so svojráznym poňatím šamanskej hudby. Dovolím si prehlásiť, že sobotnú koncertnú časť som si skutočne užil a že som z festivalu odchádzal nabitý hudbou a pozitívnou energiou.

O úvod nedeľného programu sa postaralo duo Irena and Vojtěch Havlovi, ktoré je držitelom ceny Český Lev za hudbu k filmu „Křižánek“ z roku 2017. Dvojica zložila hudbu k viac ako pätnástim filmom a viacerým dokumentom. Ich originálny recitál pootvoril dvierka do sveta filmovej hudby.

V nedeľu sa predstavila aj slovenská skupina Sole, na čele so speváčkou Júliou Kozákovou, ktorá nedávno vydala samostatný album. Repertoár Sole tvoria rozličné piesne, ktoré kapela kombinuje s klasikou i jazzom, zatiaľ čo samotná speváčka sa orientuje najmä na rómsku hudbu v sprievode klasickej „cymbálovky“.

O vrchol nedeľného večera sa postarala haitská speváčka Moonlight Benjamin so svojou francúzskou sprievodnou kapelou. Jej koncert som si už vychutnal na festivale Colours Of Ostrava 2019. Odvtedy ho doplnila o skladby z druhého albumu „Somido“, ktorý vyšiel o niečo neskôr.

Za slovenskú delegáciu si dovolím poďakovať organizátorom za príjemný a hlavne inšpiratívny víkend. Špeciálne poďakovanie patrí Zlate Holušovej, Petre Hradilovej, Jiří Moravčíkovi, Filipovi Koštálekovi a Gabriele Řihánkovej.

Róbert Gregor (foto a video: Róbert Gregor)