Dave Gahan & Soulsavers - Angels & Ghosts (Columbia, 2015)
Dave Gahan & Soulsavers vydali 23.októbra svoje druhé spoločné dielo pod názvom Angels & Ghosts.
Je to jeden z najintímnejších počinov Gahana – krásna hudba, klenuté melódie a celkovo vyzreté podanie autorov projektu. No možno s ním bude mať trochu problém časť fanúšikov Depeche Mode.
Rozhodnutie frontmana Depeche Mode, druhýkrát pokračovať v spolupráci s formáciou Soulsavers, môže mať viacero dôvodov a to skôr pozitívnych. Dave Gahan svojim speváckym prejavom stále viac a viac vyzrieva, autorsky sa čoraz viac angažuje v písaní textov a hudobne má potrebu filtrovať osobnejšie, intímnejšie spovede mimo tvorby jeho domovskej kapely. Realizácia albumu Angels & Ghosts bola správnym rozhodnutím.
Otvára ho „intro-skladba“ Shine, ktorá evokuje “oznámenie poslucháčom”, čo sa bude v nahrávkach nasledujúcich takmer štyridsať minút diať.
Gospel, staré dobré delta blues, podfarbené trochou elektroniky. Na „backing vokály“ náročná You Owe Me a pokojná Tempted vás elegantne vtiahnu do atmosféry albumu. Nikdy predtým som tak intenzívne nevnímal Gahanov spev. Je podporený bravúrnymi vokálmi a emotívnou hudbou. Dynamická All of This and Nothing je typicky singlová a naozaj chytľavá – pulzujúca rytmika, zaujímavé bicie a predpoklad na najlepšie „live“ predvedenie v nadchádzajúcich koncertoch. Album pokračuje smutnou One Thing, ďalej naliehavou, nepokojnou a zvukovo výraznou Don´t Cry, a krásnou Lately. V piesni The Last Time je Gahanove podanie natoľko intímne, že si príbeh, ktorý obsahuje jej text, možno vztiahnete na seba a budete uvažovať nad svojimi životnými hodnotami.
Absolútnym speváckym i hudobným vrcholom albumu je záverečná My Sun.
Mohla by byť príkladom, ako by mali hudobníci tvoriť “krásne” skladby, vrátane textu, ktorý pôsobí úprimne. No svedčí aj o tom, že partia hudobníkov okolo Gahana svojou hudbou “žije”. Počas nahrávania asi nad ňou stáli všetci hudobní anjeli.
Na tomto albume vyznieva všetko profesionálne, no zároveň akoby bol nahrávaný spontánne na jedenkrát – tak, ako sa to robilo kedysi, žiadne kalkulovanie a nekonečné cibrenie nahrávok zvukovými inžiniermi.
Hudobná produkcia skladieb pripomína albumy, aké produkuje Daniel Lanois, v štúdiu by sa pokojne mohol objaviť aj Nick Cave, a … dokonca v niektorých momentoch vnímam podobnú stavbu skladieb, akú mali skladby Alana Wildera (konkrétne v Last Breathe/Unsound Methods). Problém s chápaním tohto nového Gahanovho diela možno budú mať niektorí fanúšikovia Depeche Mode, ak chceli počuť Gahana v jeho klasickom štýle. Teraz totiž vyznieva alternatívnejšie a menej elektronicky ako v minulosti.
Adept na album roka. Nahrávka je dostupná vo všetkých súčasných formátoch. Odporúčam „vinyl“.
Mojmír Lieskovský_DOULE LOUD www.mojmirlieskovsky.wordpress.com