Dave Gahan & Soulsavers - Imposter (Columbia, 2021)
„Imposter“ v podaní Dave Gahana a jeho dlhoročného priateľa Richa Machina (Soulsavers) vás prostredníctvom dvanástich piesní prevedie viacerými obdobiami. Na albume nájdete nové verzie skladieb pôvodne od Neila Younga, Boba Dylana, PJ Harvey, Cat Power, Marka Lanegana a ďalších.
Nastala paradoxná situácia, pretože v čase pretrvávajúcej pandémie, sa už druhý týždeň po sebe budeme venovať najmä cover verziám. Neviaže nás k nim nostalgia, ale skôr skutočnosť, že väčšina zaujímavých pôvodných titulov, uzrie svetlo sveta až začiatkom budúceho roka.
Piesne, ktoré neurazia.
Bolo by ale ľahkovážne opisovať album „Imposter“ ako len kolekciu prerobených skladieb. Tento titul stelesňuje skôr príbeh hudby, ktorú Dave Gahan & Soulsavers počúvali a ktorá ich počas života inšpirovala. Všetky piesne majú vraj pre Davea veľký význam, vďaka čomu je „Imposter“ akýmsi odrazom jeho života. Je to príbeh, ktorý rozprávali iní, no s jeho vlastným nezameniteľným hlasom.
„Keď počúvam hlasy a piesne iných ľudí, je pre mňa dôležitejšie sústrediť sa na interpretáciu slov. Vtedy sa cítim ako doma,“ priznáva Gahan a pokračuje: „Stotožňujem sa s tým. Utešuje ma to viac, ako čokoľvek iné. Na albume nie je jediný interpret, ktorý by ma neovplyvnil. Viem, že sme vytvorili niečo špeciálne a dúfam, že to budú cítiť aj iní ľudia. Tento album všetkých zoberie na malý výlet a je určený najmä tým, ktorí milujú hudbu.“
Na rozdiel od dvoch starších albumov Gahana a Soulsavers, ktoré vznikali oddelene, nahrávanie nového albumu prebiehalo naživo.
Realizácia nahrávania sa uskutočnila pred dvomi rokmi v nahrávacom štúdiu Shangri-La v Malibu za asistencie desaťčlennej kapely. To umožnilo intímnejšiu spoluprácu na absorbovanie atmosféry, ktorá vdýchla skladbám nový život.
„Toto bolo prvýkrát, čo sme boli všetci v jednom priestore. Mali sme aj trocha šťastie, pretože všetko bolo dobre načasované… Každý deň v Shangri-La bol magický. Dali sme si kávu, vošli dnu a začali sme pracovať,“ dodáva Gahan.
Dave Gahan bude mať budúci rok šesťdesiat rokov. Jeho prejav postupom času prešiel viacerými zmenami.
V roku 1981 jeho chlapčenský hlas poháňal skladby albumu „Speak & Spell“ skupiny Depeche Mode. Teraz počujeme jeho vokál v úplne inej polohe interpretujúceho aj soulové piesne, akou je napríklad „The Dark End Of The Street“ od Jamesa Carra.
Zainteresovaného poslucháča môže zaskočiť pieseň pôvodne od Charlieho Chaplina a nová podoba skladby „Always On My Mind“, v ktorej Gahan pôsobí ako v spovednom režime.
O emocionálnom vklade Davea Gahana niet pochýb, no napriek vynikajúcej produkcii a jemným sprievodným vokálom znie tento album občas trochu vzdialene. Snáď ale niektorým pomôže navodiť predvianočnú atmosféru.
Róbert Gregor (foto: Spencer Ostrander)