David Okumu je spevák, skladateľ, producent a gitarista, známy najmä ako frontman kapely The Invisible. Jeho debutový album, vydaný v marci 2009, bol nominovaný na Mercury Music Prize a vybraný ako iTunes Album roka. Nedávno tento hudobník prekvapil tiež novinkou s názvom „I Came From Love“.
Nové albumy niektorých londýnskych jazzových hviezd tematicky vychádzajú z tézy karibského politika Erica Williamsa, ktorý v roku 1944 vyhlásil, že „Briti písali históriu takmer tak, akoby Británia prevádzkovala transatlantické otroctvo iba pre uspokojenie z jeho zrušenia“.
Keď sa do kolektívnej akcie s odporcami zametania otrokárskej a koloniálnej histórie Veľkej Británie pod koberec pustil v marci rozsiahlymi článkami denník The Guardian, neznamenalo to nič iné, než pritakanie na vedomé zabúdanie hanebnej éry zo strany bývalej otrokárskej mocnosti. Hlavným problémom nie sú podľa dlhoročného editora Gary Youngeho fakty alebo nedostatok znalostí, ale svojvoľný a selektívny proces preosievania a filtrovania za účelom nájdenia spomienok, ktoré zodpovedajú k obrazu svojmu vykonštruovaným dejinám.
Odhodlaniu Guardianu pravdepodobne predchádzal fakt, že táto výbušná téma, úzko zviazaná so silnejúcou kritikou systémového rasizmu, už roky rezonuje medzi britskými černošskými umelcami a najviac v kolektíve londýnskych jazzmanov.
Vďačnosť za život
Na načrtnutú tému istým spôsobom nadväzuje album „I Came From Love“, ktorý spevák a producent Dave Okumu natočil s kapelou The 7 Generations a viacerými hosťami. Ďakuje na ňom predkom za to, že prežili a umožnili mu žiť. Strieda protesty s motlitbami a obnažuje vlastnou rodinou históriu.
Medzi najnaliehavejšie skladby patrí „Blood Ah Go Run“, pripomínajúca následky tragického požiaru v londýnskom dome New Cross, počas ktorého za podozrivých okolností zomrelo trinásť černošských tínedžerov. Niekoľko skladieb umocňujú videofilmy od režiséra Nicolasa Premiera a stojí za to, sa na ne pozrieť a vypočuť si aj celý album.
Výbušnosť i poetika
Dave Okumu sa narodil vo Viedni kenským rodičom a po presťahovaní do Londýna založil kapelu The Invisible. Spolupracoval s Tony Allenom, Amy Winehouse, Adele, Jessie Ware, St Vincent alebo Grace Jones, a samozrejme s britskými jazzmanmi.
I keď „Came From Love“ je vlastne jeho debutový album a do zmesi post-punku, afrobeatu, elektroniky, funky a moderného jazzu vložil emotívnu recitáciu básnika Anthony Josepha alebo citácie z diel spisovateľa Aimé Césaireho. Ako iní si kladie otázku, čo to znamená byť černochom v Británii a v skladbe „Amnesia“ premýšľa nad životom v krajine so zlomeným srdcom zo straty impéria a nad tými, ktorí pod jeho vládou trpeli.
A teraz k názvu kapely 7 Generations, v ktorej za bicími sedí Daveho dávny kamarát Tom Skinner, rytmický motor skupiny Sons of Kemet vedenej ďalším priateľom, saxofonistom Shabakom Hutchingsom. Viaže sa k príbehu mladej západoafrickej dievčiny Priscilly násilne v roku 1756 odvlečenej do Južnej Karolíny a predanej otrokárovi Eliasi Ballovi, z denníka ktorého legendárna speváčka Grace Jones mrazivo cituje: „S peniazmi urobte dve veci. Kúpte dom a mladých otrokov.“
Jiří Moravčík a NMR (foto: press Dave Okumu)