DAVID BYRNE – AMERICAN UTOPIA, NOVÝ ALBUM PO 14 ROKOCH

David Byrne - American UtopiaDavid Byrne – American Utopia (Todomundo / Nonesuch 2018)

Posledný štúdiový album Grown Backwards vyšiel Byrnovi v roku 2004. Od tohto obdobia o sebe dával vedieť len sporadicky. V roku 2012 sa ale pripomenul spoločným titulom so speváčkou St. Vincent s názvom Love This Giant. Jeho albumová novinka bola preto už dlhšiu dobu netrpezlivo očakávaná.

David Byrne sa nedávno vyjadril, že sa textami svojich nových piesní pokúsi vykresliť svet v ktorom v žijeme. Mnohí z nás, podľa jeho názoru, nie sú spokojní s týmto svetom – svetom, ktorý sme si sami vytvorili. Texty skladieb albumu American Utopia nedávajú východiská zo súčasného neporiadku, no ani sa z nich nevysmievajú. Skôr abstraktne konfrontujú zásadné otázky, ako sme sa do tohto neporiadku dostali. Byrne o tom hovorí: „Rozhliadame sa a pýtame sa samých seba – musí to byť tak? Existuje iná cesta? Tieto skladby sú o tom, že sa pýtajú. Pýtanie sa je veľkým krokom. Piesne sú úprimné a názov albumu nie je ironický. Netýka sa konkrétnej utópie, ale skôr našej túžby, frustrácie, obáv a nádejí. Mám pocit, že sa ma tieto piesne priamo dotýkajú. Cítim, že nie som jediný, kto sa pozerá, premýšľa a kladie otázky. Stále je nádej, preto nechcem podľahnúť zúfalstvu alebo David Byrne 2018cynizmu. Situácia nie je jednoduchá, ale hudba pomáha. Hudba je akýsi model – často poukazuje na to, akými môžeme byť.“

Základ desiatich piesní nového albumu vznikol v spolupráci s Byrneovým dlhoročným spolupracovníkom Brianom Enom. Dodatočnú produkciu mali na starosti producenti Patrick Dilett (Nile Rodgers, Sufjan Stevens, They Might Be Giants) a Rodaid McDonald (The xx, King Krule, Savages). Inštrumentálne sa na albume podieľali najmä bubeník Joey Waronker, saxafonista Isaiah Barr a hráč na kláveskové nástroje Daniel Lopatin (Oneohtrix Point Never). Medzi hosťami sa objavili aj ďalší hudobníci ako Jam City, Thomas Bartlett (Doveman), Jack Peñate, alebo Sampha. Väčšina nahrávok vznikla v Byrneovom vlastnom štúdiu a v ďalších troch nahrávacích štúdiách v New Yorku. Vysunutým pracoviskom bolo aj londýnske Livingston studio 1.

Čo sa týka samotnej hudby, je v nej rozpoznateľný rukopis Davida Byrna, ako ho poznáme ešte z čias Talking Heads. Väčšina skladieb je skôr pomalšieho tempa.  Za najvýraznejšie z nich možno považovať skladby Doing the Right Thing, Gasoline and Dirty Sheets, It’s Not Dark Up Here, alebo aj pilotný singel Everybody’s Coming To My House. Niektoré odznejú v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press)