David Walters je skladateľ, producent, spevák, beatboxer, multiinštrumentalista a muž s veľkým šarmom. Jeho piesne nepoznajú hranice a počuť v nich tanečnú i akustickú hudbu.
David Walters sa narodil sa vo Francúzsku, jeho matka má ale korene na Martiniku. Jeho otec pochádza z malého karibského ostrova Svätý Krištof (Saint-Kitts). Táto skutočnosť zohrávala v jeho hudbe dôležitú úlohu a je ústrednou témou nového albumu „Soleil Kreyol“.
Venovanie babičke
Davidovi vyšli doposiaľ albumy Awa (2005) a Home (2009). Hlavným dôvodom návratu do nahrávacieho štúdia bola smrť jeho babičky z Martiniku. V Marseille sa od nej naučil kreolsky a robila mu aj korekciu jeho prvých textov. Jej hlas môžete počuť na konci piesne „Mama“. Z nových nahrávok je ale počuť i to, že David strávil sedemdesiate a osemdesiate roky v New Yorku, kde navštevoval tanečnú školu. Miluje hudbu tohto obdobia ako funk, disco, house a soul. Tento vplyv je pre nové piesne rovnako dôležitý, ako karibský pôvod jeho rodiny.
Spolupráca
Hlavnou oporou bol Davidovi pri nahrávaní nových piesní Bruno „Patchworks“ Hovart (tiež známy ako Taggy Matcher, Voilaaa, Mr. President). Je to francúzsky remixér, producent a multiinštrumentalista, ktorého tvorba je spájaná s hudobnými štýlmi ako funk, jazz, deep house, latin soul a nu jazz. David napísal väčšinu skladieb, Hovart ich zaranžoval a potom spolu v štúdiu nahrali všetky nástroje. David chce svojou hudbou postaviť most medzi Afrikou, Karibikom a USA, Hovart bol pri realizácii tohoto nápadu tým pravým partnerom. Duo nahrávalo všetko bez zbytočného zdržovania a hlasy boli väčšinou zaznamenané na prvýkrát. Skladby preto znejú trochu surovo.
Príbeh
Piesne nového albumu rozprávajú tiež príbeh Davidovho dedka Nelsona, ktorý emigroval do New Yorku v dvadsiatych rokoch, aby tam prežil svoj hudobný sen. Popritom, že robil kuchára, bol gitaristom a vykonával veľa ďalších prác súvisiacich s hudbou. David ho konfrontuje so svojim príbehom, ktorý prežil s v osemdesiatych rokoch s umelcami ako Jean-Michel Basquiat, Jimi Hendrix, The Doors a Andy Warhol, ktorí tiež žili a pracovali v New Yorku.
Kreolský most
V roku 2018 David produkoval úspešný debutový album projektu Nola Is Calling, na ktorom spolupracovali americkí, africkí i francúzski hudobníci. Spoločne rozprávali krutý príbeh zotročovania prostredníctvom tradičnej i súčasnej hudby. Táto skúsenosť bola dôležitá aj pre vznik albumu „Soleil Kreyol“.
V jedenástich piesňach nového albumu počuť kombináciu karibských zvukov s rytmami ako funk, disco, house a soul. Miestami sa objavujú aj prvky reggae, zouk, alebo gospelu. Medzi hosťami sa objavil napríklad nigérijský hudobník Seun Kuti, ktorý s Davidom spieva v piesni „Bwè Dlo“. V skladbe „Pa lè“ hrá na trúbku libanonský hudobník Ibrahim Malalouf a v titulnej skladbe „Soleil Kréyol“ môžete počuť violončelo Vincenta Segala. Davidov spev miestami pripomína prejav starého jazzového speváka, ktorý necháva kreolské slnko svietiť nad tanečným parketom.
Róbert Gregor (foto: press David Walters)