Na otázku, akú životnú radu by dala svojim deťom, medzinárodne uznávaná tuniská elektroproducentka Deena Abdelwahed odpovedala: Boh neexistuje.
To že boh neexistuje povedala Deena Abdelwahed snáď v presvedčení, že v arabskom svete rozhodne nie, inak by nedopustil také nemilosrdné hony na komunitu LGBT+ končiacu tvrdými trestami.
Tunisko sa tých najdrastickejších trestov po Arabskej jari zbavilo a v širokom okolí patrí v tomto ohľade medzi najliberálnejšie krajiny, úplná dekriminalizácia homosexuality tu ale zatiaľ neprebehla a do väzenia sú za „sodomiu“ ďalej odsudzované desiatky ľudí; nehľadiac na ponižujúce výsluchy a spoločenská hanbu.
Historická udalosť
V Tunisku a v arabskom svete verejne uvádzané divadelné predstavenie na tému homosexuality je preto nutné považovať za historickú udalosť.
Prvé takéto predstavenie dostalo názov „Flagranti“ a vzniklo v produkcii mimovládnej organizácie obhajujúcej ľudské práva Mawjoudin (We Exist). Réžie hercov z radov homosexuálov sa ujala Essia Jaïbi a kľúčový prvok vo vždy vopred vypredanej hre predstavuje elektronická hudba Deeny Abdelwahed.
Nejde vraj o protestné ani politické predstavenie
Napriek tomu, že ponúka pohľad do života stále veľmi zraniteľnej komunity, ponúka aj humor a má byť výrazom solidarity, lásky a ako hovorí režisérka, „reality, ktorú predstierame, že nevidíme“.
Deena hudbu zložila podľa jej pokynov a použila mnoho tradičných prvkov, vrátane populárneho tanca ghita. Hneď od premiéry za tvorcami chodili diváci so želaním získať divadelný soundtrack a tak sa Deena rozhodla ho za pomoci producenta Khalila EPI, ktorý tento rok vystúpi na festivale Colours of Ostrava, upraviť, vydať vo vydavateľstve Shouka a tým informáciu o mimoriadnej udalosti vypustiť ďalej do sveta.
Jiří Moravčík a NMR (foto: press Deena Abdelwahed)