Dexter Story – Bahir (Soundway, 2019)
Dexter Story je americký etnomuzikológ, multi-inštrumentalista, skladateľ, hudobný producent, pomenovaný podľa amerického jazzového saxofonistu Dextera Gordona.
Od detstva hral na gitaru a klavír. Ako štrnásťročný vystupoval v Los Angeles s rôznymi kapelami. Po získaní bakalárskeho titulu na UC Berkeley spolupracoval s rešpektovanými umelcami, akými sú: Wynton Marsalis, Madlib, Kamasi Washington, Alsarah, Ms. Lauryn Hill, Snoop Dogg, Marie Daulne (Zap Mama). Pracoval aj v hudobnom priemysle ako marketingový riaditeľ (Def Jam). Spolupracoval na nahrávaní albumu Dwight Trible & The Life Force Trio – Love Is The Answer, vydanom kultovým vydavateľstvom Ninja Tune.
Jeho tretí štúdiový album Bahir, s výtvarným stvárnením prednej strany obalu súčasným ilustrátorom a dizajnérom menom Lewis Heriz, ktorý je aj autorom niektorých obalov albumov Gilles Peterson Presents Sun Ra And His Arkestra, Ondatrópica, Ibibio Sound Machine, spĺňa krédo New Model Radia takmer ideálne – spája krásu s originalitou. Dexter Story o svojom najnovšom albume povedal: „ Slovo Bahir znamená v semitských jazykoch more. V somálskom jazyku jarný čas. Bahir Dar je nádherné prístavné mesto na jazere Tana v severnej Etiópii. Album Bahir je fúziou ovplyvnenou rôznymi druhmi hudby Afriky“.
Album Bahir má exotický, cestovateľský nádych. More (Bahir) je vyjadrením námorných trás odpradávna umožňujúcich spoznávanie a spájanie kultúr.
Dexter Story študoval v roku 2010 africkú hudbu cestovaním Afrikou. Dramaturgickým a ideovým konceptom mi pripomína jeden z najkrajších albumov všetkých čias, album Santana – Abraxas. Nie je však latinsko-americký, ale africko-americký.
Začína inštrumentálnou skladbou Techawit – akoby, filmovou, romantickou, impresionistickou, zniesla by prirovnanie aj k hudobnému sprievodu k okružnej ceste okolo vodopádov vo filme Poklad na Striebornom jazere. To som od amerického černocha neočakával. No spomenul som si na Quincy Jonesa a jeho famóznu hudbu k filmu Mackennovo zlato a hneď som všetko videl z iného uhla.
Dexter Story takto romanticky, impresionisticky postupoval viac-menej vo všetkých trinástich skladbách albumu Bahir.
Niektoré sú inštrumentálne, niektoré vokálno-inštrumentálne. Hudba z Eritrey, Etiópie, Somálska a Sudánu je filigránskym spôsobom spojená s americkým soulom, funkom, jazzom. Čo je to? Afro-pop? Afro-jazz? World jazz? World music? Krčím ramenami. Nech je to čo chce, pôsobí to na mňa dobre. Pieseň Shuruba Song so spevom etiópskej speváčky Hamelmal Abate, ako aj skladby Mamdooh, Electric Gurage, Bahir a Abebaye, takrečeno vyplavili z môjho vnútra negatívne pocity posledných dní, vyvolané najmä správaním niektorých kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky. Preniesli ma aspoň na pár momentov do iného, krajšieho sveta.
Miroslav Potoček (foto: press)