DVA: POZVÁNKA DO SVETA, V KTOROM JE TANEC POSLEDNÝM JAZYKOM

Na albume „Piri Piri“ Bára Ungerová a Ján Kratochvíl, čiže DVA, spolupracovali s britským producentom Timom Brinkhurstom. Ich nové piesne sú v porovnaní s predchádzajúcou tvorbou surovejšie a zároveň optimistickejšie. My vám ich predstavíme v rubrike „Album týždňa“.


So svojim novým albumom sa DVA naplno pripomínajú po desiatich rokoch – s cieľom nadviazať na úspešne rozbehnutú kariéru doma aj v zahraničí, ktorú s ohľadom na rodičovské povinnosti Báry Ungerovej v predchádzajúcich rokoch budovali iba prostredníctvom štúdiovej práce a tvorby soundtrackov k počítačovým hrám.

Nové pesničky

Nápady začali vznikať pred troma rokmi a po celú dobu nahrávania vlani v júli panovali úmorné horúčavy. Práve preto sa album volá „Piri Piri“, čo v jazyku DVA znamená úmorné teplo, alebo scorchio.

„Celá platňa je veľmi letná, symbolizuje dva roky, pri ktorých sme pesničky vymýšľali, leto, v ktorom sme nahrávali, leto tohtoročné, kedy sme k albumu natáčali videá, babie leto, v ktorom album vydávame. Je to aj raketové leto od Raya Bradburyho. Jednoducho leto, ktoré nikdy nekončí, spaľujúce leto, ktoré sa znáša na planétu. Na leto si pri tejto platni jednoducho spomeniete a zatancujete si. Pokojne v zime, občas bolo vo vyľudnenej Prahe tak horúco, že sa nám zdal náš pobyt v štúdiu ako apokalyptický výjav, v ktorom sme preživší, čo nahrávajú poslednú správu ľudstva,“ povedala Bára.

Zahraničný producent

Do procesu hľadania nového zvuku kapely, ktorý by sa dal popísať ako „early 90s flower hippie rave“, výrazne zasiahol rešpektovaný britský producent Tim Brinkhurst aka Timothy London, ktorý pre svet okrem iného objavil kapelu Young Fathers. Ten spoločne s Ondrejom Ježkom, v ktorého štúdiu Jámor album vznikal, do nahrávky dodal viac energie, špiny a surovosti.

„Tim mal chuť náš ultimátny sweet happy hippy hometable prístup trochu pošpiniť. Nakoniec to ale bolo tak pol napol, pretože sme ho postupne presvedčili o našom natural pôvode,“ upresňuje Jan. „Tie pesničky sú celkovo naštvanejšie, no zároveň optimistické. Z veselej melanchólie do veselej nahnevanosti. Niečo v zmysle – všetko horí, tak to poďme aspoň vytancovať a potom s tým niečo urobiť, nič lepšie nemáme,“ prezradila Bára k albumu, ktorý aj v kontexte svetovej scény pôsobí ako unikátny samorast. Medzi menami, ktoré v spojení s DVA spomenul sám Tim Brinkhurst, nechýbajú Velvet Underground, Orange Juice, Raymond Scott, Terry Riley, Tom Tom Club alebo Le Tigre.


Vymyslený jazyk

Samostatnou kategóriou tvorby DVA sú ich texty vo vymyslenom jazyku, ktoré na albume dopĺňa aj ich preklad do češtiny a angličtiny. V porovnaní so staršími textami sú tie nové osobnejšie.

„Pre inšpiráciu som tentoraz išla viac do hĺbky. Doslova som ich vydolovala vo svojom vnútornom svete, aj keď ani tentoraz to nie je o autobiografii, ktorá sa k našej hudbe nikdy veľmi nehodila. Surreál sa ma drží ako forma ďalej. Niekoľkokrát sa potom aj do textov v rôznych variáciách dostáva tanec. Tanec v lese (Kung Fu), tanec na pokraji priepasti (Again), tanec na lodi bláznov (Lococo), tanec do posledných dní (Dance)… Dôležitý odkaz nielen Piri Piri, ale všetkých našich albumov, je hlavne ten, že tanec je viac ako slová,“ hovorí Bára, ktorá výtvarne spracovala aj obal albumu. „Mala som jasnú víziu, že tentoraz bude najfarebnejší z našich albumov. Chcela som tam mať aj prvky neexistujúcich zvierat a kvetov. Nakoniec je z toho trochu rituálna maska, ktorá v sebe má mnoho vrstiev a tvárí, pri každom pohľade môžete vidieť inú. Tisíc tvárí Piri Piri. Zadná strana je zložená z predmetov, ktoré dlhodobo zbieram na cestách. Pár z nich našiel aj môj muž alebo moje deti. Zbierka obsahuje aj jedenásť talizmanov symbolizujúcich jednotlivé pesničky,“ dopĺňa Bára.

„Woo“ je najletnejšia pesnička z celej novinky, na ktorej DVA prešli klimatickou premenou zo severanov na južanov. Na vytvorenie klipu dvojica oslovila kamaráta a zároveň spolupracovníka zo sveta videohier, animátora Jaromíra Plachého, s ktorým zvukovo spolupracovali na hrách štúdia Amanita Design Botanicula, Chuchel a Happy Game a starších klipoch k piesňam „Nunovó Tango“ alebo „Mulatu“. „Jaromír prišiel s nápadom, že by celá tá pesnička mohol byť animovaný ‚Tanec spievajúcich zadkov‘, ‚Zadkové choreo‘. S tým sme nadšene súhlasili,“ hovorí Jan Kratochvíl k skladbe, ktorú počas nahrávania albumu v štúdiu Jámor natáčali ako prvú. „Woo vyžaruje sunny mood tejto party feťákov pohody,“ písala si vtedy do svojho denníka z nahrávania Bára Ungerová.


Otázky na diaľku

Po dlhej prestávke vás znovu nakopla tá správna múza. Čo tomu predchádzalo?

„V koncertní pauze 2017-2022 jsme hlavně nahrávali hudbu a zvuky pro počítačových her Amanita Design, v té době vznikly hry Chuchel a Happy Game od animátora Jaromíra Plachého. K tomu jsme spolupracovali ještě na výukových hrách z historickými tématy od Charles Games. Asi v roce 2022 jsme si začali už připravovat nový repertoár na nové album. Občas jsme měli už nějaký koncert a dali jsme si závazek, že na každé hraní nazkoušíme jednu novou písničku a jednu starou vyhodíme. To se nám docela vedlo, publikum dobře reagovalo na novější materiál a v létě 2023 už jsme měli 11 skladeb, které jsme nahráli a teď vydáváme.“

V akých momentoch najviac vznikali nápady na váš nový album?

„Většinou první nápad na písničku vymyslel Honza sám na chalupě, nápad poslal Báře a ta doma o samotě do něj vymýšlela zpěvy už i s textem v neexistujícím jazyce. Potom jsme se scházeli společně a nazkoušeli písničky buď u Báry v jejím vesnickém domě nebo na Honzově maringotce u Hradce Králové. Bylo to hlavně na jaře a v létě, vždycky jsme zkoušku spojili s rodinnou návštěvou a táborákem. U zkoušení se často pohybovali Báry synové, občas s námi i bubnovali nebo hráli na tamburíny. Celé to vznikalo v dost pohodové domácí atmosféře. Na nic se netlačilo. Chuť znovu vymýšlet přišla docela sama.“

Ako ste ste skontaktovali s producentom s Timom Brinkhurstom?

„Prokop Holoubek z Bumbum Satori kdysi pořádal první koncert kapely Young Fathers v ČR a Tim Brinkhurst byl tehdy jejich producent i tourmanager. S Prokopem se tedy dobře znali a Prokop měl nápad už dříve, že by rád Tima oslovil, jestli by nechtěl novou desku dělat s námi, tehdy jsme ale ještě neměli hotové demo Piri Piri. Když jsme ho udělali, tak jsme mu ho poslali a on obratem napsal, co by nahrávce ještě slušelo. Tak jsme se napřímo zeptali, jestli by měl chuť s námi na ní spolupracovat a on měl chuť a našli jsme i společný čas a kus prázdnin nám věnoval i Ondřej Ježek…!

Nahrávali ste spolu, alebo spolupráca prebiehala na diaľku?

„Celé nahrávání probíhalo právě u Ondřeje v jeho legendárním studiu JáMor. Byla to naše první zkušenost s nahráváním přímo ve studiu, kde je každá hodina vzácná. Dříve naše nahrávky vznikali vždycky na chalupě nebo doma. Příjemné zjištění ale bylo, že i ve studiu se dá cítit a nahrávat jako doma. Měli jsme 12 dní a 11 písniček. Každý den jsme se od rána do podvečera věnovali jenom jedné písničce, každý den jsme jednu dokončili. Všichni 4 jsme byli u všeho, celý proces byl tedy takovým kolektivním dílem. Tim se držel našeho dema, všechno se nahrálo na první take, a pak se jen vrstvilo. Perkuse a synťáky a a hudební hračky, co jich má Ondřej plný jáMor. Bylo to úplně skvělý, zábavný a dobrodružný. Nebyl žádnej moment, kdy by se nám nějaký zásah Tima nezdál dobrej. Celý to bylo v totální symbióze nás čtyř.“

V čom vidíte jeho najväčší vklad?

„Tim měl evidentně od začátku, co si demo poslechl, docela jasnou představu, co nám může nabídnout. A my jsme zase od něj věděli, že chceme, aby nám pomohl trochu víc propojit naše živý interpretace našich písniček s nahrávkou, aby nám pomohl do toho dostat víc energie a on věděl jak se to dá udělat zvukem. Je to zkušenej master, co prošel mainstreamem, hitparádama i úplným punkem a alternativou. Věděl co chce a taky uměl skvěle vést tým ve studiu. Byl to takovej hodně inspirativní workshop nahrávání ve studiu a zároveň velká zábava a vícestranná inspirace. Se zvukem desky jsme moc spokojený a její zvuk se stavěl v oboustranný shodě. Netlačilo se na bezchybnost, ale usilovalo se o energii, jakoby skladby člověk slyšel naživo.“

Čo pre vás znamená originalita v hudbe a čomu vďačíte, že ste si našli svoj vlastný štýl?

„To se těžko říká sám o sobě, ale snad je to tím, že jsme striktní v tom, že nás hraní a vymýšlení musí bavit a nikdy se ničemu nepodřizujem, času, žánru ani publiku. Vždycky jsme si dělali, co jsme zrovna chtěli a zároveň máme velký štěstí, že nás živí hlavně hudba pro počítačový hry, který jsou skvělý a když nás zrovna nic nenapadá, tak se nemusíme nutit. Což se nám u ozvučování her nikdy nestává, tam se vždycky dá navázat už na ten inspirativní vizuál. A když se zabýváme hrama, tak nejsme svazovaný potřebou koncertovat za každou cenu, nemusíme hrát, abychom se uživili. Takhle volný ruce a svoboda pak způsobujou, že si opravdu můžeme dělat věci úplně po svým, zpívat jazykem, kterýmu rozumí jen málokdo a tak jsme to asi hodně my sami.“


Ako hostia sa na albume okrem producentskej dvojice Tima Brinkhursta a Ondreja Ježka podieľali Prokop Holoubek, Peter Marek, Ján Unger a Natália Kratochvílová. Po vydaní platne kapela vyrazí na česko-slovenské turné, ktorého súčasťou sú krsty 16. októbra v pražskom Paláci Akropolis, 23. októbra v brnenskom Kabinete MÚZ a 24. októbra v Pardubiciach. Klip Woo nadväzuje na vizuálne stvárnenie piesne Kung Fu, ktorý DVA zverejnili záverom augusta.

Zdeněk Neusar, Róbert Gregor (foto: press DVA)


Plánované koncerty:

19/09 Lviv – Czech Dreams: Week of Czech Ukrainian Partnership
03/10 Plzeň, Anděl Café
10/10 Olomouc, Jazz Tibet
11/10 Litomyšl, Kotelna
12/10 Boskovice, Prostor
16/10 Praha, Palác Akropolis, křest
18/10 Chomutov, Druhé patro
23/10 Brno, Kabinet MÚZ, křest
24/10 Pardubice, Divadlo 29, křest
26/10 Bratislava, Pink Whale
06/11 Košice, Tabačka
08/11 Prešov, Wave
09/11 Trenčín, Lúč