Tentokrát sa podelíme s vami o novinky, ktoré zverejnili Arab Strap, Dino D’Santiago a Luedji Luna, Shivani Day, Emel Mathlouthi, alebo domáci projekt Rakovicky.
Škótske duo Arab Strap vydáva svoj ôsmy album s názvom „I’m totally fine with it don’t give a fuck anymore“, ktorý evokuje akýsi predapokalyptický soundtrack. Mizantropické texty sú naštastie vyvážené väčšinou sviežim a tanečným synth-rockom. Hlavný textár Aidan Moffat v tlačovej správe uviedol, že je s drzým názvom albumu úplne v pohode. „Naše skladby sú o závislosti od nekonečného prúdu online šialenstva, zlých správ, dezinformácií, konšpiračných teórií, zneužívania a vyhrážok. Som nútený neustále prijímať informácie, ktoré udržiavajú príliv nešťastia a robia ma súčasťou problému.“ Názov albumu bol ovplyvnený aj stále aktuálnym dielom kanadského filozofa a spisovateľa Marshalla McLuhana, známeho zo 60. rokoch.
Skladbou „Oh Bahia“ Dino D’Santiago a Luedji Luna stavajú most medzi Kapverdskými ostrovmi a Brazíliou a vzdávajú hold čiernemu Atlantiku, ktorý tieto dve krajiny spája. Ich spoločná história, ktorú na oboch stranách charakterizoval portugalský kolonializmus, symbolizuje, že sú obe krajiny úzko prepojené. Pieseň je o tom, čo sa môže stať, keď otvoríme náš svet – o kráse, ktorá sa odhalí, a o pocite spolupatričnosti, ktorý môže vzniknúť. Spev a hudba sú pre Dina dôležitým nástrojom na spojenie s jeho predkami. S kapverdskou speváčkou ho spája tiež Candomblé, afrobrazílske náboženstvo z Brazílie, ktorého rytmy si opakovane nachádzajú cestu aj do Luedjinej hudby.
Shivani Day ste si možno niektorí všimli na portály Boiler Room. Hudobníčka pôsobiaca v Londýne bola predovšetkým dídžejkou, no teraz sa začala venovať aj lyrickej stránke svojich piesní. Dá sa povedať, že „Rhetoric“ je jej vokálnym debutom a zameriava sa po hudobnej i estetickej stránke na fúziu indickej a západnej hudby. Okrem svojich koreňov Shivani ako referencie uvádza Sade, Aaliyah a Massive Attack. Cítiť to aj z jej novinky, ktorá kombinuje vplyvy trip-hopu so zvukom dramatických sláčikových nástrojov, indických bubnov a perkusií. To všetko dodáva piesni mystické vibrácie, ktoré dokumentuje temný klip s hadmi a tradičnými bojovými súbojmi.
Emel Mathlouthi sa stala známou ako hlas jazmínovej revolúcie. Dnes je najúspešnejšou tuniskou speváčkou a skladateľkou na svete. Jej piaty album „MRA“, čiže žena, je feministickou výpoveďou v piatich jazykoch, zabalenou do súčasného elektropopu. Emeline nové piesne vyzývajú ženy k spoločenskej i umeleckej slobode. Hosťujúce speváčky pochádzajú z Nigérie, Brazílie, Francúzska, Iránu, Iraku, Ukrajiny, Alžírska, Spojeného kráľovstva a Mali. Patrí medzi ne švédsko-iracká speváčka Nayomi, malijský raper Ami Yerewolo, perzská raperka Justina a alžírsko-francúzska speváčka Camelia Jordana. Popri elektronike na albume počuť hip-hop, batucadu, reggaeton, trap, drum ‚n‘ bass a samozrejme severoafrickú hudbu.
Po skladbách „Ghost Town“ a „Don´t Stop Me“ sa Rakovicky odvážne púšťa do slovenčiny. Najnovšia skladba “Kým si so mnou” vám prostredníctvom videoklipu dodá esenciu slnečných dní z exotickej Malorky. „Je to pozitívne ladená skladba, ktorú si chcete púšťať v kabriolete pri mori. Je o žití v prítomnosti s niekým, s kým vám je dobre. Je o vďačnosti za to, čo máte, a vážení si druhých ľudí. Je o vnútornom vyrovnaní sa so situáciami, ktoré zažívate,“ prezradil o piesni Marek.