Skupina Eskorzo je priekopníkom hnutia „mestizo“ a vo svojej tvorbe spája latinsko-americkú hudbu, afrobeat, rock, punk, gypsy, reggae, ska, funk a džez. Žiadnou výnimkou nie ani jej posledný album „Historias de Amor y otras Mierdas“.
Španielska hudobná scéna je v našich končinách málo zmapovaná, no pôsobí na nej veľa zaujímavých kapiel a hudobníkov. Nie je to len u nás ako-tak známy Manu Chao, ktorý je zároveň tiež súčasťou francúzskej scény, ale napríklad aj skupina Eskorzo z Granady. Existuje už takmer 30 rokov a vo svojich skladbách dokáže šarmantným spôsobom podávať špecifický hudobný crossover.
O niektorých jej piesňach sa hovorí, že by sa mohli stať hymnami. Napokon, hymnickosť je typická pre mnohé ďalšie skupiny Španielska a celej latinskej scény. Platí to najmä pre kapely, ktoré majú rebelský postoj a v textoch piesní používajú slogany imponujúce väčšine mladých ľudí. Eskorzo netaja, že vyznávajú niektoré prvky náboženských kultov „voodoo“.
Hudobné inšpirácie
Hudba skupiny Eskorzo je ideálna na zimné zahriatie. Vo svojej tvorbe je ovplyvnená umelcami ako Fabulosos Cadillacs, Fishbone, Red Hot Chili Peppers, Talking Heads alebo Mano Negra. Jej sedem členov vyžaruje na koncertoch mimoriadnu radosť spojenú s divokosťou. Stelesňuje adrenalín a energiu, ktorá často vedie fausikovov ku kolektívnej katarzii. Na novom albume skupina pokračuje vo svojej vyšliapanej ceste horúceho zvuku, ktorú vždy posype špecifickým poňatím svojich piesní.
Ironické milostné piesne
Nový album obsahuje trinásť skladieb, ktoré vychádzajú z latinsko-amerických, stredomorských a jamajských štýlov ako napríklad cumbia, merengue, flamenco, ska a reggae. Na niektorých skladbách sa podieľali hudobníci z Južnej Ameriky ako Rozalén, La Pegatina, Francisco el Hombre a Nidia Góngora.
Texty sú väčšinou o láske vo všetkých jej možných podobách: romantická láska, rodinná láska, láska medzi priateľmi, zlomené srdce, toxická láska a sebaláska, láska, ktorá sa stupňuje i stráca. Symbolizujú rôzne podoby lásky a významy tohto silného pocitu. Podtitulom všetkých piesní je zjednodušene slogan „milujte sa navzájom“.
Symbolický dizajn
Grafický dizajnér Asis Percales dodal albumu „granadský charakter“. Na jeho obale sa totiž dve ruky bodajú do srdca orámovaného andalúzskym oblúkom, v pozadí ktorého vidieť pohorie Sierra Nevada.
Ilustrátor vysvetľuje: „Je to obraz inšpirovaný Lorcovým romancerom gitano. V popredí diela je srdce, ktoré rozkvitlo v láske; tieto rozkvitnuté kvety predstavujú lásku ako cit. Ruky predstavujú problémy so vzťahom a okolnosti okolo tejto lásky, ktoré bodajú alebo poškodzujú vytvorenú „krásnu“ vec.
V popredí všetkého stojí hudba a tá je mimoriadne energická i zaujímavá. Podrobnejšie vám ju predstavíme v našom online vysielaní na platforme Mixcloud v rubrike „Album týždňa“.
NMR (foto: press Eskorzo)