Speváčkou mimo všetky kategórie bola Esma Redžepova z Macedónska, jednej z najmenších balkánskych krajín, ktorá je národnostne prekvapivo pestrá – žijú tu Turci, Slovania, Albánci, Rómovia a ďalšie etniká.
Redžepova pochádzala z rómskej komunity, jej hudobným učiteľom, kapelníkom a neskôr aj manželom bol Stevo Teodosijevski. Počas Titovej Juhoslávie sa obaja usadili v Belehrade a patrili k svetovo najúspešnejším juhoslovanským umelcom.
Keď Teodosievski zomrel v roku 1997 na rakovinu a Juhosláviu ničila vojna, speváčka zvažovala koniec svojej kariéry.
Konjunktúra world music jej ale pomohla k hviezdnemu návratu. Jej „comebackový“ album Chaje Shukarije produkoval Frank London z Klezmatics. Záujem o rómsku hudbu z Balkánu jej otvoril cestu na svetové festivaly. Esma Redžepova bola aktívna aj na humanitárnom poli: v čase Juhoslávie zaisťovala nadaným rómskym deťom hudobné vzdelanie, neskôr pôsobila ako mestská radkyňa v rómskej časti Skopje.
Macedónska vláda ju za jej sociálne zásluhy dvakrát nominovala na Nobelovu cenu mieru.
Pokiaľ o nej novinári písali ako o kráľovnej rómskej hudby, bolo to úplne legitímne. Keď roku 1976 koncertovala v Indii, spolu so svojím manželom získali čestné tituly Kráľovná a kráľ rómskej hudby. Esma Redžepova zomrela 11. decembra 2016 v Skopje vo veku 73 rokov.
Petr Dorůžka (foto: archív)