Femi Kuti – One People One World (Knitting Factory 2018)
Afrobeat je už dávno hudobným univerzom, naplňujúcim komukoľvek na svete bez rozdielu farby kože predstavy o drvivej rytmickej jazde dychov, gitár a bubnov. Tak trochu sa ale zabúda, že bol nigérijským saxofonistom Felom Kutim vynájdený predovšetkým ako nosič radikálneho politického a sociálneho hnevu. Jeho najstarší syn Femi nám to na novom albume znovu za sprievodu kapely Positive Force pripomína, ale napriek všetkej kritike namiesto zloby ponúka nádejné pohľady do budúcnosti.
Na albume veľa rotuje slovo mier a svedčí o tom aj rovnomenná skladba doplnená pôsobivým videoklipom a vyhlásením: „Namiesto zbraní si vymieňajte kultúrne zážitky. Musíme pochopiť, že spoločne žijeme na jednej planéte a je našou povinnosťou ju udržať zdravú a v mieri.“
Femi Kuti sa na päť rokov odmlčal. Vraj umelecky stagnoval, zomrel mu manažér a k novým skladbám mu chýbala inšpirácia. Venoval sa tiež svojmu hudobnému klubu „Svätyňa“, z ktorého je dnes atrakcia hlavného mesta Lagosu. Okrem saxofónu sa Femi zdokonaľoval aj v hre na trúbku a neúnavne spolupracoval s Amnesty International. Apely Kutiho nových skladieb majú globálny rozstrel: rezonuje v nich svetová eskalácia chudoby, nezamestnanosti, nenásytnosti bohatých a politická korupcia. Na programe dnes už podľa Femiho nie je revolúcia, volanie do zbrane, ale nutnosť zmien. Všetko je v kocke vtesnané do skladby „How Many“ s textom: „Koľko piesní ešte musíme zaspievať, aby sme počuli utrpenie ľudí?“
Jiří Moravčík