Už je to štvrtýkrát, čo sa žilinské sály zaplnia milovníkmi kvalitnej hudby. V polovici marca totiž začne festival, ktorý dáva priestor hudobnej tradícii v novom inovatívnom spracovaní – world music.
Podobne ako po minulé roky, aj tento ročník prinesie skutočne pestrý program. Prvý koncert festivalu sa v sále Mestského divadla bude orientovať na folklór pyrenejského polostrova. Jeho temperament, ale aj nostalgiu predvedú dve hudobné formácie. Na úvod to bude česká, prevažne ženská kapela s názvom BraAgas, ktorá vo svojej hudbe spája nepárne rytmy, spevnú melodiku i etnické nástroje, aby tak predstavila svoju zaujímavú hudobnú fúziu. V Žiline sa predvedie s programom inšpirovaným folklórom pyrenejskej oblasti.
Vrcholom večera potom bude Flaco de Nerja Flamenco Ensamble, kedy si publikum bude môcť vychutnať spojenie tradičného a moderného flamenca plného temperamentného rytmu, melancholických melódií a vášnivého tanca, ktoré vyjadrujú charakter južného Španielska – Andalúzie. Flaco, vlastným menom Branislav Krajčo, je rodák z Bratislavy no svojou originalitou, virtuozitou a majstrovským zvládnutím flamenco štýlu je aj v samotnom Španielsku začleňovaný medzi najlepších flamenco gitaristov mladej generácie. Pre všetkých milovníkov flamencovej hry, študentov alebo pedagógov hry na gitare povedie Flaco de Nerja dňa 15. marca o 15.00 v priestoroch Rosenfeldovho paláca workshop flamencovej hry. Predstaví tu základy flamencovej hry na gitare, ako aj podstatu tejto energickej hudby. Vstup na podujatie je voľný.
Druhý deň festivalu, 16. marca, bude orientovaný na hudbu, ktorá je bližšia našim koreňom. V priestoroch Stanice Žilina – Záriečie sa predstaví Rusín Čendeš Orchestra – slovenská kapela zo stredného Slovenska špecializujúca sa na energickú fúziu rusínskej, balkánskej, židovskej, rómskej hudby, jazzu a iných žánrov.
Cimbalovú párty zavŕši maďarská skupina Cimbaliband. Je to živelná kozmopolitná kapela, ktorej členovia majú chorvátske, maďarsko-nemecké či rómske korene. Ich hudobné vzdelanie a minulosť nie je o nič chudobnejšia. Pôsobili ako jazzoví, folklórni, dokonca rock&rolloví hráči, čo sa v pozitívnom odzrkadlilo na ich súčasnej syntéze hudobných štýlov, kde má vždy vedúce postavenie cimbal.
Tento rok ale dva večery sľubujúce južanský temperament i živelnú tancovačku nie sú všetko! Úspech festivalu sa postaral o jeho rozšírenie o tretí deň koncertov. Po mesačnej prestávke prinesie dňa 17. apríla do Žilinského Domu odborov balkánsku dychovku. Obľúbená domáca kapela Balkansambel, ktorá je už pomerne známa aj v zahraničí, sa nedala dlho presviedčať a pristúpila na multižánrový projekt žilinského folklórneho súboru Rozsutec „Len tak“. Veď prečo len tak nespojiť dve príťažlivé telesá a neukázať divákom nezvyčajnú fúziu rôznych štýlov a žánrov? Pružným balkánskym rytmom neodolá azda nikto. A neodolali im ani tanečníci z Rozsutca.
O jedinečný záver festivalu sa postarajú hviezdy balkánskej dychovky, rumunská kapela Fanfare Ciocărlia. Je to jeden z najznámejších brass bandov na svete hrajúci živelnú, temperamentnú, balkánsku hudbu. Ich virtuozita, energia a kreativita im priniesla fanúšikov od Melbourne po Tokio. Každý koncert pokladajú za novú výzvu so záväzkom priniesť svojim fanúšikom veľa radosti a zábavy, rovnako ako s ním zdieľať autentický duch stále žijúcej cigánskej hudby. Hoci spievajú len rómskym dialektom, ich hudba umožňuje komunikovať a stáva sa zrozumiteľnou po celom svete. Za svoju vyše dvadsaťročnú históriu majú na svojom konte desať albumov, pričom každý z nich si získal uznanie od poslucháčov i kritikov. Tento špecifický dravý rumunský folklór nenechá nikoho sedieť na stoličkách.
Príďte si preto vychutnať túto hudobnú exkurziu do sveta world music.
Viac informácií nájdete na stránke www.stanica.sk.
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Ľubica Zajacová Záborská