Goran Bregovič, bývalá rocková hviezda Juhoslávie, dnes pre zmenu svetová hviezda balkánskej a rómskej hudby nielen v oblasti world music (zároveň i skladateľ filmovej hudby), nahral nový album s názvom Three Letters From Sarajevo. Oslavuje ním históriu jeho rodného mesta Sarajeva, v ktorom pred balkánskou vojnou dlho koexistovali náboženstvá a kultúry kresťanov, moslimov a Židov. (Konkrétne aj Židov sefardských, vyháňaných zo Španielska v pätnástom a šestnástom storočí).
Album obsahuje 11 skladieb – inštrumentálnych i vokálno-inštrumentálnych. Ako hostia sa v nich predstavujú viacerí speváci, hudobníci a muzikanti troch vyššie spomenutých kultúr. Napríklad v piesňach Duj Duj a SOS, rebelský francúzsko-alžírsky rai-punk rocker Rachid Taha, v piesňach Pero a Vino Tinto španielska speváčka Bebe, v piesni Baila Leila izraelský pesničkár Asav Avidan.
Bregovič zdôraznil, že tento jeho nový album nie je politický, je len spoluprácou umelcov pochádzajúcich z rôzneho prostredia. Poslucháč, ktorý má prehľad v oblasti world music a pozná i Bregovičovu tvorbu, si po jeho vypočutí možno pomyslí, že neprináša nič nové. Inštrumentálne skladby filmového rázu budú pravdepodobne na neho pôsobiť fádne, vokálno-inštrumentálne zase v rámci world music všedne. Napriek tomu, tie s Rachidom Tahom majú zvodný rytmus i svoju farbu – arabsko-balkánsku. Pieseň Vino Tinto so spevom Bebe by mohla byť súčasťou repertoáru osobností ako Manu Chao alebo Amparo Sánchez. Bregovič si teda s hrozbou upadnutia do šedi poradil prizvaním interesantných spolupracovníkov. Všetko nasvedčuje tomu, že sa môžeme tešiť na pokračovanie.
Miroslav Potoček (foto: archív)