Hindi Zahra - Homeland (Oursoul Records, Warner Music, 2015)
Hindi Zahra /1979/ sa narodila v etnicky zmiešanej rodine. Jej matka je Maročanka, otec Francúz.
Svoje detstvo prežila medzi Berbermi, pôvodnými obyvateľmi severnej Afriky, ktorí dodnes žijú prevažne tradičným spôsobom života. Kedysi boli kočovným národom, no dnes sa živia aj poľnohospodárstvom, výrobou kobercov, keramiky a ich remeselná trpezlivosť sa odrazila aj v ich hudbe. Zahra sa ako dospievajúce dievča vo svojich dvanástich rokoch presťahovala do Paríža, kde dostala základnú hudobnú výchovu. Jej debutový album Handmade vyšiel v roku 2010 pod značkou labelu Jazz Blue Note Records. Vo Francúzsku bol kladne prijatý širšou verejnosťou i hudobnými kritikmi, a objavil sa aj v rebríčkoch najpredávanejších albumov vo viacerých krajinách Európy. Vnímavé publikum očaril nezvyčajnou kombináciou šansónu, jazzu a tradičnej berberskej hudby.
Zahra sa v súčasnosti vo svojej hudbe vracia viac do rodného Maroka.
Kombinuje v nej výraznejšie ako v minulosti francúzsky šansón s prvkami berberskej hudby a púštneho blues. No citlivo zachádza ešte ďalej, pretože v jej piesňach sa objavujú Sufi rytmy z Iránu a experimentovanie s rytmami Afriky, Európy, Latinskej Ameriky. V jej hudbe môžeme započuť aj prvky morny, čiže baladického hudobného štýlu typického pre Kapverdské ostrovy. Pri nahrávaní nového albumu bol jej najväčšou oporou perkusionista Rhani Krija. Tento hudobník v minulosti spolupracoval s umelcami ako Sting, Mary J. Blige, alebo Salif Keita.
Jej texty sú na albume Homeland spievané prevažne v angličtine. Ich častou témou je láska a hľadanie si svojho miesta vo svete. V zmyselnej bossa nove „Can We Dance“ ponúka Zahra ódu na tanec. Pieseň „Silence“ hovorí o liečivej sile ticha a v skladbe „Un Jour“ spieva nostalgicky po francúzsky baladu v štýle jej albumového debutu. V texte piesne Cabo Verde, venovanej Kapverdským ostrovom, použila namiesto kapverdského jazyka, jazyk Berberov.
Album Homeland vyznieva nadčasovo, čo je podmienené aj skutočnosťou, že dýcha tradíciami rôznych krajín. Čo je ale najdôležitejšie, pôsobí zmyselne, svetsky a zároveň i duchovne. A to nie je v dnešnej hudbe bežné, preto sme ho zaradili do rubriky Album týždňa.
Róbert Gregor (foto: press Hindi Zahra)