HUDBE Z MARSU VYŠIEL PO SIEDMICH ROKOCH NOVÝ ALBUM S NÁZVOM SONDA

Hudba z Marsu – Sonda (Lark Records 2017)

Nový album Sonda skupiny Hudba z Marsu je sondou do vesmíru duše a vzťahov. Je o túžbe po pohode aj uprostred búrky, o nádeji. Album obsahuje osem noviniek a dve bonusové skladby vydané ako single minulý rok. Hudobne sú nové nahrávky inšpirované elektropopom. Takmer všetky skladby sú tanečné – postavené na harmonických loopoch, s výraznou rytmikou. Základný tep udáva elektronika posilnená živými bicími a perkusiami. Tak ako v minulosti všetky nové skladby sú pozitívne, hravé a chytľavé. Okrem klasických marťanských nástrojov – gitara, trúbka, akordeón, Roland Jupiter – na novom albume zopárkrát zaznie aj trblietavý vibrafón (Stroon) a čarovná flauta (Bohuš Szegény).  Špeciálny hosť Tomáš Hafner sa predstavil v úlohe policajta v úsmevnom tracku Cops Can`t Dance.

Album vychádza v digitálnej verzii a na CDčku zabalenom v štýlovom digipacku – zaujímavosťou sú dve verzie obalu – čierna a biela (denná a nočná). Sigi a Štofo pri jeho tvorbe použili abstraktné živelné maľby svojich detí. Deti je počuť aj v niektorých skladbách – najmä v energickom songu s rozprávkovým textom Poďme sa hrať, ktorý si svojím „hausovým drajvom“ na koncertoch na prvé počutie podmaňuje všetkých zábavychtivých tanečníkov.

Koncerty v rámci Sonda Tour budú špeciálne dramaturgiou aj dĺžkou. Marťania do dvojhodinového koncertného programu zaradili deväť noviniek, čardášový megamix zložený z najväčších peciek cigánskeho typu a popový megamix zložený zo starších skladieb (ako Klára a Gogo, Som tuleň), ktoré inak nehrávajú a samozrejme, zahrajú aj všetky staré dobré hity. Súčasťou programu bude aj premietanie najnovších videoklipov.

Pri príležitosti nového albumu sme sa porozprávali s „frontmanom“ Hudby z Marsu Michalom Štofejom:

Od posledného albumu Idoli uplynulo veľa času, počas ktorého si sa venoval najmä iným projektom. V čom je nový album odlišný od starších albumov Hudby z Marsu a ako ho ovplyvnilo tvoje pôsobenie v Dynamo Teame?

V 90. rokoch sme vydali prvý album Supervýlet s hudbou, ktorú sme z recesie nazvali „terapeutický pop“. Vtedy sme ako oplašení tínejdžeri vydávali bláznivé správy o tom, že naša hudba vyliečila producenta z impotencie a podobne. Bola to pre nás len sranda. Ale postupne sme zisťovali, že naše pesničky naozaj majú na ľudí blahodárny účinok. Po viac ako dvadsiatich rokoch môžem skonštatovať, že od tejto základnej línie sme sa nikdy neodklonili. Potvrdzujú nám to rozhovory s našimi fanúšikmi, ktorí hovoria, že im naša hudba pomohla prekonať najtemnejšie životné obdobia. Čiže v tomto zmysle neprišlo u nás k žiadnej zmene – stále je to o túžbe prežiť, preraziť, tešiť sa zo života aj napriek problémom. Hudobne je to stále pop, v pozadí ktorého je cítiť vplyv punku, reggae, country, balkánu… Špecifikom Sondy je väčší príklon k elektronickej tanečnej hudbe. Je to asi aj prirodzený prienik s mojím druhým projektom Dynamo Team, ktorý je najmä tanečný. Viac elektroniky sa dostalo do bicích loopov, aj do synťákových vrstiev. Vocoder používame od druhého albumu Cosmodisc, čiže žiadna novinka.

Bol zámer prikloniť Vaše nové piesne viac k popu? Aký Ste mali k tomu dôvod?

Hudobne sa vždy snažíme držať krok s dobou. Občas sme síce retro, občas dobu predbiehame, čo sa nám veľmi nevypláca, lebo väčšina ľudí to nechápe, ale vždy tam je aj niečo súčasné. Tentokrát sme chceli byť zrozumiteľní aj širším vrstvám prijímateľov. Úmyselne sme použili jazyk a hudobné postupy aktuálneho popu, aby naše pozitívne posolstvo prešlo aj k človeku, pre ktorého sme boli doteraz až príliš „EXOTIckí“. Nemám rád elitárstvo, pop je pre obyčajných ľudí a preto je Sonda, aspoň dúfam, ľudová – popová. Inteligentný pop je oxymoron. A aby som bol úprimný, k popu sa prikláňame aj preto, lebo dlhodobý život v undergrounde je únavný. V textoch nemáme vulgarizmy, ani v klipoch sex, čiže nevezieme sa tak ľahko na spontánnej tínejdžerskej vlne rebélie. Nie sme súčasťou žiadnej silnej subkultúry, ako je hiphopová alebo punková. Preto potrebujeme hranosť aspoň jednej piesne v mainstreamových komerčných rádiách, aby sa o nás aj mladí poslucháči dozvedeli. Veríme, dúfame, že nám to teraz vyjde!

Sympatické na niektorých Vašich starších nahrávkach bolo, že v nich bolo možné započuť ľudovú hudbu, alebo cigánske motívy. Už ťa nelákajú takéto hudobné experimenty?

Pesničky s prvkami cigánskej a ľudovej hudby sú stále výraznou zložkou našich koncertov. Slováci ich milujú a my tiež. Niečo z toho môžete začuť v bonusovej chuligánskej skladbe Partyzánska. Vnímame, že túto etno „agendu“ prevzalo viacero našich kolegov v indie a mainstream pope, takže my objavujeme zase niečo iné – tak ako vždy. Fanúšikovia sú už, hádam, na takéto marťanské metamorfózy zvyknutí. Momentálne vnímam ako väčšiu výzvu experimentovanie s postupmi EDM – minimalistické štvorakordové loopy, využitie samplera a pod. Najmä živé prevedenie elektropopových piesní s použitím etno nástrojov ako trúbka a akordeón je veľmi zaujímavé.

Vaše nové nahrávky sú prepracované aj po textovej stránke. Čomu prikladáš väčšiu dôležitosť textom, alebo hudbe?

Hudba sa mi robí oveľa ľahšie. Keby bol dopyt, niekoľko nových skladieb by som mohol zložiť každý deň. Náročnejšia práca na hudobnej zložke začína až pri aranžovaní, nahrávaní, editácii a mixovaní. V tom procese základný hudobný motív získava ďalšie rozmery, umocňuje sa jeho sila. S textami to je ťažšie. Text musí byť dokonalý vo svojej nahote hneď na začiatku. Dodatočné úpravy niektorých slovíčok, alebo rýmov už veľmi nepomôžu a ani neublížia. Keď mám zo seba vydolovať dobrý text, tak ma to bolí – väčšinou ho urobím za jeden deň, ale večer som z toho úplne vyčerpaný. A taktiež musím mať predtým než začnem písať text víziu, o čom by mal byť. Čiže nejde mi to len tak na objednávku. V Hudbe z Marsu sú asi dôležitejšie texty, ale celkovo je pre mňa dôležitejšia hudba. Viac sa cítim byť skladateľom a producentom ako textárom.

Čo bude nasledovať po novom albume Hudby z Marsu a následnom koncertnom turné? Ktorý z Tvojich projektov bude mať prioritu?

Ďalším krokom je tvorba videoklipov. Pôjde teda o audiovizuálnu podobu Hudby z Marsu. Tá je tiež súčasťou našej výpovede, pretože videá si robíme väčšinou sami. Zo Sondy by sme ich chceli urobiť aspoň päť. Práve pracujeme na treťom. Chceme stále zdokonaľovať naše koncerty, aby z nich ľudia odchádzali dokonale nabití dobrou energiou. A hneď ako toto všetko bude fičať k obojstrannej spokojnosti publika aj nás, idem znova na Dynamo Team. V podstate sa už neviem dočkať, kedy sa do toho pustím. Vždy keď realizujem niečo, čo bolo vymyslené asi pred rokom – ako teraz nový album Hudby z Marsu Sonda, už mám plnú hlavu plánov a nápadov na ďalší projekt. Takže priaznivci pozitívnej tanečnej hudby sa majú na čo tešiť. POP`S NOT DEAD!

Róbert Gregor