Pod takmer troch rokoch od posledného albumu prichádza slovenský neoklasický skladateľ a hudobník Patrik Korinok, známy pod pseudonymom I Am Planet, so svojou štvrtou štúdiovou kolekciou skladieb nazvanou „Záznamy ticha“.
V predchádzajúcich nahrávkach sa Patrik venoval rôznym témam – album „Silene Stenophylla“ (2014) bol o archetypoch v prírode, album „On The Way To Antarctica“ (2016) skúmal metafyziku, „Natura Resonat“ (2018) bol pre zmenu venovaný sakrálnej tématike. Najnovšie sa po ideovej stránke zameral na problémy človeka.
Album je o človeku v dobe informačného smogu, po okraj preplneného zbytočnými informáciami, žijúceho v neustálom hluku, duševnom i fyzickom.
„Vnímajúc naliehavú potrebu liečivého ticha som sa rozhodol zastaviť, započúvať sa do elementárnych potrieb vlastnej duše, ktoré kričali, snažiac sa prehlušiť chaotický vír v mojom vnútri. Pri hľadaní inšpirácie som sa aj vplyvom okolností spôsobených pandémiou COVID rozhodol čerpať priamo z najbližšieho okolia, môjho domova – Liptova.“, objasňuje Patrik leitmotív albumu.
V kontexte domáceho prostredia a vzhľadom na osobný vzťah k autorovi sa mu úplne prirodzene ako východiskový inšpiračný zdroj ponúklo dielo slovenského maliara Zoltána Palugyaya.
„Zolo Palugyay, umelec ktorý má v mojom srdci špeciálne miesto, bol maliarom – básnikom, bol majstrom citlivej výtvarnej lyriky, maliarom hôr, filozofom ľudskej duše, maliarom Liptova. Názvy skladieb a celá koncepcia albumu je preto inšpirovaná dielom a životom tohto významného slovenského umelca, ktorý len ako 37 ročný na jeseň v roku 1935 tragicky zahynul pod masívom Ďumbiera. Záznamy ticha sú tak zároveň rozpravou o hľadaní pokoja, poctou maliarovi Liptova, soundtrackom môjho domova“, dodáva autor.
Ako naznačuje názov albumu, na nahrávke sa vo väčšej miere využíva ticho ako plnohodnotná súčasť kompozície. Občas je až provokatívne nepríjemná (Pri Váhu) – núti človeka zastaviť a sústrediť sa.
Skladby sú na základe spôsobu kompozície koncipované do dvoch rovín – príbehovej, pri ktorej sa kompozícia vyskladáva vrstvením, postupným otváraním príbehu (Svätojánskou Dolinou, Belasý vták…) a záznamovej, v ktorej sa opisuje pocit, esencia bez dôrazu na príbehovosť či vývoj skladby v čase (Nocou, Spomienka na Rügen…).
„V rámci riešenia konceptuálnych problémov som prvýkrát vyskúšal nový spôsob práce, keďže som oproti predchádzajúcim albumom prvýkrát pracoval na téme, ktorá je veľmi konkrétna, dokonca zviazaná s konkrétnou osobou maliara, čo v istom smere limituje. Zároveň mi to však otvorilo celý rad nových ideových i technických prístupov, ktoré som na albume použil. Prvýkrát tak na albume znejú bicie či elektrická gitara“, dokresľuje Patrik koncept albumu.
Nahrávanie albumu prebiehalo v Catesound Studio v Bardejove a v Little Gallery Studio v Liptovskom Hrádku.
Skladby zmixoval Róbert Geci a Patrik Korinok, o mastering sa postaral Tom Karásek z Gargle & Expel v Prahe. Na nahrávaní sa už tradične zúčastnili huslista Martin Lipták, violista Radovan Milan, violončelistka Milena Hrušovská a po prvýkrát aj bubeník Stanislav Geci.
O prepracovaný koncept vizuálnej stránky albumu sa postaral grafický dizajnér David Kalata, ktorý o ňom hovorí: „Vizuál sa snaži tlmočiť konflikt medzi programovým a autentickým bytím. Artwork využíva ochranný plastový obal ako nosič presaturovaných informácií, typografie, vytvára dialóg k minimalisticky prevedenému papierovému obalu, ktorého fotografie odkazujú na zdroj inšpirácie autora na ceste za autentickým.“ Fotky na obale sú z databázy Google.
Album Záznamy ticha vychádza 30. apríla 2021 na značkách Deadred Records / Starcastic Records ako limitovaný vinyl a digitálne na všetkých známych streamovacích platformách a ako download zo stránok vydavateľstiev a aj Bandcamp profilu autora. Distribúciu vinylov na Slovensku zabezpečuje Wegart. Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).
Natália Husárová a NMR (foto: Katarína Lazarová)