Na album roka českých hudobných cien Vinyla ašpirujú 58G, Oliver Torr, Něco něco a Ursula Sereghy.
Druhý album raperov 58G a elektro-pesničkárskeho Něco něco aj debutové albumy elektronických producentov Olivera Torra a Ursuly Sereghy tento rok v kategórii „Deska roku“ nominovala porota hudobných cien Vinyla.
Ursula Sereghy ďalej ašpiruje na ocenenie „Objav roku“, spoločne s raperkou Arletou, kráľovnou českého hyperpopu Miss Petty a postpunkovými Sinks.
Štyroch nominovaných má pre zhodný počet hlasov aj kategória „Počin roka“, v ktorej boli nominované aktivity vydavateľstva Gin & Platonic, aktivity producentského tímu Heartnoize Promotion, aktivity Stoned to Death Records a kompilácia Liptov. Slávnostné vyhlásenie cien prebehne 23. februára 2022 v pražskom Lucerna Music Bare.
NOMINÁCIE 2021
DESKA ROKU
58G – 58 tape Vol. 2
něco něco – Útržky
Oliver Torr – Fragility of Context
Ursula Sereghy – OK Box
OBJAV ROKU
Arleta
Miss Petty
sinks
Ursula Sereghy
POČIN ROKU
Aktivity Gin & Platonic
Aktivity Heartnoize Promotion
Aktivity Stoned to Death Records
V/A – Liptov
Rapové trio 58G na svojom druhom albume „58 tape Vol. 2“ rozpráva svoj príbeh o ceste hore, ale zároveň tvrdí, že vrchol je ešte pred nimi. Vlani na cenách Vinyla zabodovali ako objav, teraz ašpirujú na hlavné ocenenie Doska roku.
Rovnakú šancu na ocenenie v tejto kategórii má hudobník a producent Oliver Torr, ktorého debutový album „Fragility of Context“ je fúziou elektroniky a melancholického pesničkárstva a v danom čase zafungoval ako určitá forma terapie.
Uspieť so svojou druhou nahrávkou „Útržky“, ktorá je kombináciou synth-popu a pesničkárskeho minimalizmu, môže tiež duo Něco něco, za ktorým stojí speváčka Alžbeta Trusinová a spevák, gitarista, producent Tomáš Tkáč.
Štvrtú nominovanú platňu „OK Box“ vydala mladá hudobníčka Ursula Sereghy. Tá sa k experimentálnej elektronike dostala cez jazz a hru na dychové nástroje a s cenou Vinyla sa prvýkrát stretla už pred dvoma rokmi ako saxofonistka vtedy nominovanej kapely Metastavy.
„Uplynulý rok přál albům, do nichž hudebníci otisknuli svůj osobní příběh a životní zkušenost. Pro Olivera Torra byl jeho debut terapií a cestou ven z těžké životní situace. Civilnosti a lidství je plné i album dvojice něco něco. Velmi osobní je také nahrávka Ursuly Sereghy, která se během tvorby svého debutu dokázala odstřihnout od všech rozptýlení a v diskomfortu chaty hledala sama sebe a nové způsoby, jak žít i tvořit. Autenticitu syrové výpovědi do české rapové scény na nové nahrávce vrací také 58G,“ hovorí jeden z koordinátorov cien Vinyla Pavel Uretšlégr.
V kategórii Objav roku, kde sa znovu objavuje Ursula Sereghy, porota nominovala výraznú raperku Arletu, ktorá so žánrom pracuje tak, ako v Čechách zatiaľ nikto. Odkazy sexistom aj temné intímne spovede o úzkostiach ponára do ponurých abstraktných beatov. Angažovaný vo svojej tvorbe je aj David Daniel alias Miss Petty. Robí futuristický tanečný pop, ku ktorému neodmysliteľne patria aj témy „body positivity“, búranie stereotypov a aktivizmus v boji za práva LGBT ľudí v Česku.
Známi svojimi energickými koncertami sú ďalší nominovaní, trojica Sinks. Hrajú noise rock inšpirovaný britskou scénou osemdesiatych rokov, ale prevedený s intenzitou generácie súčasnej globálnej krízy.
Medzi nominovanými na „Počin roka“ sú aktivity dvoch českých hudobných vydavateľstiev.
Gin & Platonic je meno preslávené v rámci globálneho kazetového undergroundu, label Stoned to Death sa stará o troch zo štyroch posledných víťazov Vinyla – Tábor, Povodie Ohře a Pacino – a vydal už množstvo vinylov a kaziet.
Stále viac počuť je aj o producentskom tíme Heartnoize Promotion, ktorý už takmer dekádu do Českej republiky prináša aktuálne mená svetovej nezávislej scény a pripravuje aj oceňovaný festival Jednota Polom. Veľmi špecifickým počinom v tejto kategórii je kompilácia Liptov, ktorá stavia most medzi súčasnou digitálnou generáciou a ľudovou hudbou prežívajúcou stáročia. Na reinterpretácii folklórnych piesní z tejto slovenskej dediny sa podieľali súčasní elektronickí hudobníci z Čiech, Slovenska i ďalších krajín.
„Všechny kategorie potvrzují, že pandemie koronaviru kreativitu českých umělců neutlumila. Vychází skvělá alba a aktivní jsou také organizátoři akcí a hudebních vydavatelství, kteří ve srovnání s předchozími lety pracují ve velmi obtížných, nejistých podmínkách. A věřím, že podobnou úroveň budou mít i texty mladých hudebních publicistů a publicistek do 27 let,“ dodáva za organizátorov cien Tomáš Grombíř.
Zdeněk Neusar a NMR (foto: Nephro studio, Libor Galia, Jana Plavec)