JENS LEKMAN VYDAL NA DVOCH ALBUMOCH OPRÁŠENÉ STARÉ NAHRÁVKY

Už na predchádzajúcich albumoch preukázal švédsky spevák a skladateľ Jens Lekman svojský zmysel pre rozprávanie osobných príbehov.

V kombinácii s emocionálnym prejavom Jens Lekman spĺňa predpoklady byť popovou ikonou. Texty piesní sú kľúčové aj na jeho albumoch „The Linden Trees Are Still In Blossom“ a „The Cherry Trees Are Still In Blossom“. Ich autor s nimi majstrovsky narába tak, že smutné piesne znejú veselo a naopak veselé smutne.

Jednotlivým skladbám nechýba romantika, humor i predstavivosť. V hudbe autor koketuje s rôznymi druhmi žánrov. Počuť v nej disko, funk, sambu, bossa novu, folk i calypso.

„Všetci moji kamaráti hrali v kapelách s basgitarou a bicími,“ hovorí Jens Lekman a vracia sa o viac ako dvadsať rokov späť k svojim prvým experimentom so samplovaním pomocou starého otcovho magnetofónu a inštinktu vytvárať hudbu, ktorá by ho výrazne odlišovala od švédskych popových rovesníkov. „Budem znieť ako Scott Walker. Ale budem to robiť vo svojej spálni.“

Jens Lekman

Na oboch albumoch počuť piesne spievané tenorom, v ktorých sa prelínajú úryvky z obskúrnych starých vinylových platní s romantickými a trpkými príbehmi zo skutočného života z ospalého predmestia Göteborgu. Lekmanove rané nahrávky pochádzajú z inej doby, z iného miesta. Z obdobia, keď bol internet mladý, neobmedzený a rušivý, kultúra samplovania prevracala hudbu naruby a všetko sa zdalo byť možné.

Na oboch nedávno zverejnených albumoch Jens mieša nové verzie starých piesní so skladbami, ktoré zostali z veľkej časti tak, ako boli.

Obe nahrávky sú doplnené o raritné, nevydané a predtým nedokončené staré skladby, ako aj o ďalší dobový materiál (napríklad kazetové denníky). Albumy spolu tvoria akúsi oneskorenú rozlúčku s Lekmanovým obdobím ovplyvneným Scottom Walkerom, v ktorom hľadal inšpiráciu v množstve starých vinylov.

„Mám pocit, že tieto albumy sú ako portály, ktoré vás môžu priviesť k starým platniam“ uvažuje Lekman. „Myslím, že vás môžu zaviesť do iného času a na iné miesto, kde by ste mohli s hudbou pracovať iným spôsobom.“

NMR (foto: Jens Lekman)