Stále sme tu. Boli sme tu pred vami a nikdy sme neodišli, tak nás prestaňte ignorovať v krajine, ktorú ste nám ukradli.
Všeobecne známy manifest severoamerických indiánskych národov v poslednom čase naberá na obrátkach, a to aj elektro-rockovými verziami obradnej hudby pow wow. Prvé albumy speváka Joea Raineyho a skupiny Medicine Singers boli navyše nahrané tak, aby svojím spôsobom zasiahli poslucháča.
Ak ste vyrastali jednou nohou v krajine, ktorá vás väčšinu času ignorovala a dokonca sa vás snažila vyhubiť, nemáte inú možnosť, ako dať o sebe vedieť oveľa radikálnejším a hlasnejším spôsobom. A to aj za cenu, ako hovorí Rainey, že sa plavíme po tej istej rieke ako ostatní speváci pow wow, ale na inej lodi.
Obrad pow wow je symbolom kultúrnej jednoty a sily severoamerických indiánskych národov
Dátum vzniku tohto pôvodne duchovného a bojového rituálu sa nedá vystopovať: isté je len to, že vznikol dávno pred príchodom „bieleho muža“.
Tradícia a význam kmeňových stretnutí pretrváva dodnes. Zahŕňa hudbu, rituálne liečenie, ústne odovzdávanie histórie a v poslednom čase aj sociálne a politické otázky.
Indiáni veria v duchovné spojenie s prírodou a vnímajú život a smrť ako nevyhnutný kruh, preto sa pow wow koná v kruhu. Ústredným pulzom obradu je mohutné bubnovanie a veľmi špecifický, jedinečný druh spevu bez slov, pri ktorom hlas preberá úlohu melodického nástroja.
Kolektívna platforma 37d03d s folkovým triom Bonny Light Horseman
Tento projekt, ktorý zahŕňa rezidenčné pobyty a festival Eaux Claires, vedie Justin Vernon z Bon Iver spolu s Aaronom Dessnerom z kapely The National. Kolektív je výkvetom americkej folkovej, rockovej a experimentálnej scény a Joe Rainey sa k nemu pripojil v roku 2016. Svoj debutový album „Niineta“ však vydal až začiatkom tohto roka spolu s producentom Andrewom Brodom.
Joe, rodák z národa Red Lake Ojibwe, ktorý v súčasnosti žije vo Wisconsine, strávil väčšinu svojho života nielen ako priamy účastník obradov, ale roky ich aj zaznamenával a terénne nahrávky vrátane rozhovorov teraz Joe vniesol do zvukovej koncepcie albumu „Niineta“. Jeho názov znamená v jazyku Odžibvejov „len ja“ a má byť chápaný ako osobný pohľad na pow wow a jeho následné zasadenie do moderného elektronického abstraktného konceptu bez toho, aby Joe údajne stratil prehľad o tom, kým je.
Raineyho vokály a bicie boli producentom Brodeem otupené samplami, klavírom a prešli mnohými filtrami. Výsledkom je drsná, naliehavá a často trýznivá koláž desiatich skladieb, ktorá rúca naše romantické predstavy o indiánskom obrade.
„Svoj spev nikdy nenazývam spevom a slovo rezervácia vo mne okamžite vyvoláva predstavu koncentračného tábora. Takéto nálepkovanie a myslenie tlačí našu kultúru a hudbu do škatuľky, a keď si potom vypočujete môj album, zistíte, že sa tam nehodí,“ povedal Joe Rainey, ďalší odvážny indiánsky hudobník na ceste vojnových umelcov.
Na úžasných hudobníkoch je skvelé to, že z nás robia ohromených poslucháčov
Izraelský gitarista Yonatan Gat je na to expert. O to viac, že na jeho hudbu sa nikto nemôže vopred pripraviť, pretože sa odvíja v improvizačnej výške, čo si dobre pamätáme z jeho spolupráce s bubnujúcimi medicinmanmi algonkinských Indiánov, The Eastern Medicine Singers z kmeňa Pocasset Wampanoag. Tí, ktorí zažili spoločný koncert, stáli pred nemalým problémom: vysvetliť, čo videli, čo duchovne prežili a prečo im boli dvere pri odchode zo sály malé. Tak veľké mali hlavy.
„Kombinácia gitary a rytmov obradu pow wow vo mne vyvoláva vibrácie, vďaka ktorým sa cítim živý,“ povedal náčelník a bubeník Daryl Black Eagle Jamieson, ktorý všetkými spôsobmi bojuje za zachovanie kultúry a jazyka svojho kmeňa. Keď sa koncertná spolupráca skončila, Gat požiadal skupinu, aby pomohla nahrať vlastné piesne a keďže vopred vedel, ako veľmi sa odklonia od tradície, skrátil názov skupiny na Medicine Singers a pomenoval tak aj ich debutový album.
Do experimentu s indiánskymi šamanmi sa pustili aj členovia americkej skupiny Swans, hráč na ambientnú citaru Laraaji a japonský bubeník Ikue Mori, známy z komunity Johna Zorna.
„Momentálne je na svete menej ako 10 ľudí, ktorí hovoria dialektom východných Algonkinov, ale možno tento album niečo zmení,“ povedal Jamieson, ktorého ľudia údajne vidia svetlo ako prví a pre ktorých zostáva tradíciou každé ráno rituálne ďakovať stvoriteľovi za život. Na druhej strane, veľmi stará pieseň „Sunset“ sa hrá na konci dňa, so zapadajúcim slnkom a mohutným bubnovaním. Albumová verzia znie ako vojnový pokrik, ale o to vraj išlo. Boj za zachovanie zanikajúceho jazyka a tým aj celého národa, sa nikdy nesmie skončiť, pretože jedného dňa môže byť neskoro.
Jiří Moravčík a NMR (článok bol pôvodne napísaný pre Český rozhlas)