John Cale sa pripomína po viac ako desiatich rokoch. Na albume „Mercy“ prekvapuje nevšedným hudobným výletom s odbočkami do postmoderného globálneho popu.
John Cale je nepochybne hudobnou legendou. Spolu s Lou Reedom bol v šesťdesiatych rokoch jedným zo zakladateľov skupiny Velvet Underground, ktorá narušila zauživané rockové štruktúry a inšpirovala mnohých neskorších umelcov.
Velvet Underground sa nedali zaškatuľkovať
Občas hrali rock’n’roll, psychedelické mantry, alebo piesne s odkazmi na modernú vážnu hudbu, z ktorej John Cale pôvodne vyšiel. Mali temné, ale pravdivé texty o láske, sexe a drogách a svoju hudbu prepájali s umením, v popredí ktorého stála popartová superhviezda Andy Warhol. Bol to práve Warhol, kto navrhol obal ich legendárneho albumu s banánom na titulke.
To všetko vytvorilo imidž jedinečnej umeleckej kapely. John Cale si zachoval svoj obraz avantgardistu a dekonštruktéra dodnes. Ani vo veku 80 rokov sa mu nechce odísť do dôchodku.
Niektoré piesne vznikli pred desiatimi rokmi
Medzitým John Cale pracoval na dokumentárnom filme o skupine Velvet Underground, koncertoval v demilitarizovanej zóne medzi Severnou a Južnou Kóreou, alebo vytvoril z armády lietajúcich dronov orchester a dirigoval ho. Tieto aktivity ovplyvnili tiež tvorbu jeho nového albumu „Mercy“.
John Cale nie je fanúšikom jednorozmernej hudby
Jeho v poradí sedemnásty album je náročným výletom, na ktorý si musíte nájsť čas. Ponúka viacero zaujímavých odbočiek, ktoré treba podrobnejšie prebádať. Jeho tvorba sa nedá striktne zaradiť do určitého žánru, spôsob akým k nej pristupuje, je prekvapujúci svojou radikálnosťou. Cale sa nezaujíma o bežné štruktúry piesní. Keďže nemá rád hudbu, ktorá je súčasťou mainstreamu, dodáva svojim nahrávkam temný náter.
V titulnej skladbe a v piesni v „The Legal Status of Ice“ spieva o pochmúrnej prognóze budúcnosti, skorumpovanej politike a bezohľadnom zaobchádzaní s prírodou. Hlbokým hlasom prechádza v skladbe „Story of Blood“ k nečakanej milostnej poézii. V piesňach „Moonstruck“ a „Night Crawling“ nostalgicky spomína na svojich bývalých súputníkov, ktorými boli Nico a David Bowie.
John Cale svoj nový album nahrával za asistencie špičkových hostí. Nechýba medzi nimi napríklad výstredný producent Blood Orange, americká indie kapela Animal Collective, alebo legenda afrobeatu Tony Allen. Všetci sú dôležitými vedľajšími aktérmi mikrokozmu tohto výnimočného albumu.
NMR (foto: press John Cale)