KIT SEBASTIAN: NOSTALGIA S VLASTNOU IDENTITOU

Duo Kit Sebastian v Londýne založili Francúz Kit Martin a turecká speváčka Merve Erdem. Na ich albume „New Internationale“ počuť anatólsku psychedéliu, brazílsku tropicaliu, pop i jazz.


Kit Sebastian sa zapísali do povedomia hudobných fajnšmekrov už so svojou debutovou nahrávkou „Mantra Moderne“ z roku 2019, na ktorú o dva roky nadviazali albumom „Melodi“. Už niekoľko rokov sa im darí tvoriť hudbu s jedinečným obsahom, ktorý stiera hranice medzi žánrami a krajinami.

Keďže obaja hudobníci vyrastali v rôznych krajinách – vo Francúzsku, Londýne, Turecku a Ríme – boli vystavení rôznym vplyvom. Zaobchádzanie s inou kultúrou považujú za opatrné. Tvrdia však, že pri skúmaní jedného geografického štýlu neexistuje žiadne vedomé pravidlo. Medzi neoddeliteľnú súčasť patrí tiež prepracovaná vizuálna stránka ich tvorby.

„Vizuálna stránka živí našu hudbu a hudba živí vizuálnu stránku. Produkujeme si vlastné videoklipy a naše fotografie sú spravidla autoportréty“, tvrdí dvojica.

Tvorba na cestách

Piesne tretieho albumu „New Internationale“ vznikli počas cestovania a kapela ním debutuje vo vydavateľstve Brainfeeder. Vedie ho producent Flying Lotus, ktorý sa doteraz zameriaval najmä na elektronické projekty. V nahrávkach Kit Sebastian počuť zvuky nástrojov ako turecký klarinet, santour, oud, gangsa, citara, čembalo a ďalších. Väčšina skladieb bola nahraná v Londýne počas krátkych prestávok, kde sa k dvojici pridal dlhoročný bubeník Theo Guttenplan a kontrabasista David Richardson, ktorí hral na trúbky a sláčikové nástroje.

Počas ročnej prestávky sa dvojica mohla sústrediť na dokončenie skladieb. Na dva týždne sa presťahovala na francúzsky vidiek, kde našla ďalšie inšpirácie. Len za polovicu tohto času tam nahrala všetky spevy. Posledné koncerty a následná prestávka im umožnila naplno prežiť tieto piesne. Nový album je strhujúcou syntézou zvukov a štýlov s vánkom soulu a progresu.


Témy migrácie

Vznik skladby „Metropolis“ bol ovplyvnený slávnymi azerbajdžanskými hudobníkmi (ako napr. Vagif Mustafazadeh alebo Rafig Babayev) a ich prístupom k tvorbe, ktorá je postavená na funkovom rytme. Na umocnenie atmosféry Kit Sebastian použili taliansky analógový syntetizátor nájdený na smetisku a zmiešaný spevácky zbor. Skladba končí sambou, pričom sa v nej prelínajú dvoje bicie súpravy, lesné rohy a sláčiková sekcia.

Text piesne zobrazuje skúsenosť prisťahovalcov, pričom zdôrazňuje rozčarovanie zo snahy nájsť kontrolu, zmysel a pocit spolupatričnosti v ľahostajnom a cudzom svete. Jej hlavnou myšlienkou je vyrovnávanie sa s kompromismi medzi umením ako profesie a hľadaním stability. Skladba je o premietaní nádejí a túžob, o naivnej slobode a o nevyhnutnom pocite rozčarovania a opustenosti, ktoré zväčša nasleduje.

Dvojica sa tiež zamýšľa nad tým, čo znamená nemať pevné miesto a posudzuje život v cudzej krajine. Stiera hranice medzi krajinami, alebo medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou.


Láska a túžba

Na novom albume nájdete tiež konvenčnejšie témy, pričom v niektorých skladbách nájdete ďalšie pôsobivé nápady. Napríklad skladba „The Kiss“ má oduševnenú atmosféru, ktorú umocňuje speváčkin hlas a bohatá inštrumentácia navodzujúca filmovú atmosféru.

K záveru albumu sa speváčka Merve Erdem zamýšľa nad nebezpečenstvom globálneho veku. Svoje úvahy končí v napätí: „Kolektívna spása v procese tvorby / Formovanie novej internacionály / Je to ďalší neústupný pochod ku katastrofe alebo predohra k veku revolučných akcií?“ Je to emotívne outro, ktoré umocňuje zmysel pre dramatickosť a vyzdvihuje kozmopolitizmus.

Kapela dobre narába s kontrastmi, poslucháčov vábi chytľavými rytmami, pričom predkladá aktuálne témy lyrickým spôsobom. „New Internationale“ je ambiciózny album, ktorý vzdáva hold kráse, ktorú možno nájsť v iných kultúrach a navádza poslucháčov k rozšíreniu hudobného vkusu. Aj keď tvorba Kit Sebastian čerpá z viacerých časových období a rôznych hudobných štýlov, výsledok drží pevne pohromade, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo vám tento titul predstavíme v rubrike „Album týždňa“ v našom online vysielaní na platforme Mixcloud.

Róbert Gregor (foto: press)