Skupina Kuunatic bola založená v Tokiu v roku 2016 tromi hudobníčkami, ktoré majú rozdielne hudobné a kultúrne zázemie.
Britský spisovateľ Alan Watts kedysi vyhlásil: „Snažiť sa definovať sám seba je ako uhryznúť sa do vlastných zubov.“
Na legendárneho vykladača budhizmu a propagátora zenu sa odvoláva aj japonské dievčenské trio Kuunatic: nežije vraj nikto s takou predstavivosťou, aby opísal hudbu jeho debutového albumu „Gate of Klüna“.
Trochu odvážne tvrdenia, keď ale Japonky dodajú, že tie rozprávkovo zasnené piesne pochádzajú z fantasy planéty Kuurandia, upokojíme sa, len nám chvíľu vŕta hlavou, ako sa do nej z Tokia dostanú, ale to nie je asi podstatné a tiež toho čoskoro necháme, pretože hrozí, že nám uletia.
Nie dievčatá neuletia, ale skôr naša hlava a s ňou naša predstava o rozprávkovej hudbe.
Naspäť na zem: speváčka a klávesistka Fumie Kikuchi má rada psychedéliu, bubeníčka Yuko Araki hardcore elektroniku a basistka Shoko Yoshida post punk. Ťažko tiež mohli uniknúť vplyvom japonskej tradičnej hudby, takže doslova prefukujú bambusovú flautu kagura a unikátny dychový nástroj sheng pochádzajúci pôvodne z Číny. Pridajte dvornú klasickú hudbu a kňažky miko z ranného šintoizmu, divadlo Kabuki a védsky rituál Homa a mohlo by vám byť jasnejšie, ako znie rozprávkový soundtrack z planéty Kuurandia.
Áno a spev v tamojšom jazyku, na ten nesmieme zabudnúť, zvlášť, keď ho tak málo používajú a väčšinou šamansky jačia. Ale inak majú zlaté srdcia: po výbuchu sopky Kilauea na Havaji nám okamžite poslali modlitbu s kúzelnou mocou Lava Naksh. A už len posledné informácie, bez možnosti položiť akúkoľvek otázku: kuu znamená fínsky mesiac.
Jiří Moravčík a NMR (foto: press